Úvod > Aktuality > Štolu Prokop ve Stříbře oživují horníci i důlní lokomotiva
Památky

Štolu Prokop ve Stříbře oživují horníci i důlní lokomotiva

  • Vydáno14. srpna 2023
Figuríny horníků imitující různé hornické profese i situace, v nichž se lidé při těžbě ocitli, zhlédnou zájemci v expozici 700 metrů dlouhé štoly Prokop ve Stříbře. K vidění je zde také důlní technika, která se v minulosti používala při dobývání stříbrné rudy. Zájemci mohou navštívit také průzkumnou štolu, která dříve sloužila jako sklad trhavin.
Stříbro patří k městům s bohatou hornickou tradicí a je štola prokopjedním z nejstarších důlních revírů v Česku. Zhruba 700 metrů dlouhá Královská dědičná štola Prokop se začala razit v roce 1513, je tamním nejvýznamnějším důlním dílem, byla ražena jako páteř všech hlavních rudných žil v centrálním stříbrském revíru. Štola je součástí místního Hornického skanzenu. Skanzen a štolu Prokop ve svém osobním volnu provozuje parta nadšenců, která současně také štolu Prokop rekonstruuje.

Expozici oživují figuríny horníků v dobovém oděvu, které představují běžné situace z hornického života. Během prohlídky uvidíte více než desítku figurín při různých hornických činnostech. Názorně se zde tak dozvíte například i to, kam chodili horníci na záchod.
 

Stará důlní lokomotiva a další technika

Štola ProkopBěhem prohlídky ubidíte také starou důlní lokomotivu z kaolinových dolů v jižních Čechách. Do budoucna by zde měla vzniknout také další rarita – vodní kolo o průměru 10 metrů, které v době bez elektrické energie horníkům umožňovalo těžit rudu i pod úrovní štoly a řeky Mže. Dříve bývalo součástí vodotěžního stroje, poháněné vodou.

V areálu Hornického skanzenu si můžete prohlédnout další důlní techniku – důlní vozy, vrtací kladiva, různé typy okovů, hydraulický a mechanický výklopník, důlní nakladače několika typů, vrtací soustavy. V současné době je Královská dědičná štola přístupná pro návštěvníky v celkové délce 700 m.

Ovšem pozor! Během celého roku je otevřeno jen na základě osobní nebo telefonické rezervace, kterou je třeba provést minimálně dva dny předem! Vstupné do Hornického skanzenu a Prokopské štoly stojí 100 Kč na osobu, děti do 15 let mají vstup za 50 Kč. Návštěvníkům doporučujeme pevnou obuv a teplé oblečení ( teplota v Prokopské štole se po celý rok pohybuje mezi 7 až 8º C). Vstoupit do štoly Prokop mohou pouze osoby starší 6 let.
Naučná stezka Historie hornictví na Stříbrsku

Naučná stezka Historie hornictví na Stříbrsku

Naučná stezka se táhne okolo stříbra podél řeky Mže a měří 3 km. Informační tabule, které jsou umístěny po celé délce trasy na jednotlivých zastávkách, se zaměřují převážně na hornickou činnost na Stříbrsku. Dozvíte se zde o geologii, mineralogii a historii hornictví na Stříbrsku.

Hornický skanzen Stříbro a královská dědičná štola Prokop

Hornický skanzen Stříbro a královská dědičná štola Prokop

Hornický skanzen s tématikou dobývání rud na Stříbrsku, expozice důlní techniky, prohlídka královské dědičné štoly Prokop. Expozici doplňují figury horníků imitující různé hornické profese a situace.

Další aktuality

Za vůní dřeva na pily, do srubu a ke kanálům: 15 tipů za tradicí dřevařství nejen na Šumavě

Dřevařství patří k tradičním odvětvím našeho průmyslu a v horských oblastech vždy patřilo k hlavnímu zdroji obživy místních obyvatel. Zvláště na Šumavě, kde existoval až do roku 1870 neproniknutelný prales, se dřevařství dařilo. A bylo tomu tak i po osudném 26. říjnu, kdy silná vichřice během několika hodin vyvrátila a polámala na dva miliony stromů. Těžbu, zpracování, transport dřeva a jeho následné využití připomíná řada expozicí a technických památek nejen na Šumavě, ale také v Krkonoších, Krušných horách nebo na Vysočině. Kam se za vůní dřeva vydat vám poradí Kudy z nudy.
Plzeňský kraj | Památky

Vydejte se po stopách židovské Plzně

V Plzni najdete celou řadu památek, které odkazují na dlouhou historii místního židovského obyvatelstva. Velká synagoga, pátá největší na světě, patří k místním dominantám. Ostatní památky jako Stará synagoga nebo bytové interiéry od světoznámého architekta Adolfa Loose již na první pohled tak viditelné nejsou. Najdete je skryté v zástavbě v širším centru města, nicméně jejich návštěva vás určitě okouzlí.
Plzeňský kraj | Památky

Užijte si pivní podzim v Plzni

Období vinobraní se Plzně moc netýká, to ale neznamená, že se tu na podzim nic neděje! V následujících měsících máte na výběr z několika pivních událostí, které k Plzni prostě patří. Vždyť taky dala světu to nejlepší pivo na světě!
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Výlety pro samotáře: ticho a samota Českého lesa

Doslova do jiného světa vstoupíte v Českém lese, který stojí stranou hlavního zájmu turistů. Je to kraj zaniklých vesnic a sklářských hutí, hlubokých lesů a prosluněných pasek. V nejzápadnějším cípu, kam se vůbec můžete dostat, objevíte v lesích zapomenutý zámek či legendární místo zdejších sklářů.
Plzeňský kraj | Příroda

Na návštěvě keltské vesnice ve skanzenu Jivjany zažijete keltsko – římskou bitvu

Keltský den ve skanzenu Jivjany láká na ukázky řemesel z doby laténské, uvidíte i sokolníky se živými dravci. V sobotu 19. srpna 2023 odpoledne se můžete těšit také na klání válečníků z různých historických období a na závěr celého dne se v Jivjanech odehraje velká keltsko – římská bitva.
Plzeňský kraj | Zážitky

Letní Festival na ulici opět oživí Plzeň

Od pátku 18. do soboty 26. srpna 2023 opět zaplní centrum Plzně multižánrový Festival na ulici. Letos slaví kulatiny a hudbou bude žít město na mnoho scénách i ve vybraných barech. Pro děti bude scéna na Proluce každý den od 15 hodin.
Plzeňský kraj | Kultura

Tradiční slavnosti piva proběhnou o víkendu v pivovaru Chodovar

Kromě výborného piva se můžete v sobotu těšit v Chodové Plané i na netradiční prohlídky pivovaru, odemčené skalní sklepy, ohňostroj, prodej pivní kosmetiky, hudební vystoupení nebo pivní soutěže. Je připravený i program pro děti. Chcete se stát „Pivním rytířem Chodovaru 2023“? Vypravte se v sobotu 19. srpna 2023 na Slavnosti piva Chodovar. Pivovar navíc slaví 450 let od svého založení!
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Vintířova stezka: tipy, jak projít českou i německou Šumavu

Zájem o pěší putování stále roste. Na západě a jihu Čech ve spolupráci s Bavorskem se postupně rozšiřuje Zlatá stezka pro pěší turisty. Vede od Tachova až do jižních Čech a kratší trasy ji propojují s Německem. Do systému se zapojila i málo známá Vintířova stezka na Šumavě u Hartmanic.
Plzeňský kraj | Památky