Úvod > Aktuality > Štolu Prokop ve Stříbře oživují horníci i důlní lokomotiva

Štolu Prokop ve Stříbře oživují horníci i důlní lokomotiva

Vydáno 21. července 2019 Památky
Figuríny horníků imitující různé hornické profese i situace, v nichž se lidé při těžbě ocitli, zhlédnou zájemci v expozici 700 metrů dlouhé štoly Prokop ve Stříbře. K vidění je zde také důlní technika, která se v minulosti používala při dobývání stříbrné rudy. Zájemci mohou navštívit také průzkumnou štolu, která dříve sloužila jako sklad trhavin. V letních měsících je štola Prokop a hornický skanzen Stříbro otevřen v sobotu a ve středu.
HorníkStříbro patří k městům s bohatou hornickou tradicí a je jedním z nejstarších důlních revírů v Česku. Zhruba 700 metrů dlouhá Královská dědičná štola Prokop se začala razit v roce 1513, je tamním nejvýznamnějším důlním dílem, byla ražena jako páteř všech hlavních rudných žil v centrálním stříbrském revíru. Štola je součástí místního Hornického skanzenu.

Expozici oživují figuríny horníků v dobovém oděvu, které představují běžné situace z hornického života. Během prohlídky uvidíte více než desítku figurín při různých hornických činnostech. Názorně se zde tak dozvíte například i to, kam chodili horníci na záchod.

Štola ProkopSbírka se také rozšířila o starou důlní lokomotivu z kaolinových dolů v jižních Čechách. Během roku by zde měla vzniknout také další rarita - vodní kolo o průměru 10 metrů, které v době bez elektrické energie horníkům umožňovalo těžit rudu i pod úrovní štoly a řeky Mže. Dříve bývalo součástí vodotěžního stroje, poháněné vodou.

V současné době je Královská dědičná štola přístupná pro návštěvníky v celkové délce 700 m. V areálu Hornického skanzenu si můžete prohlédnout další důlní techniku - důlní vozy, vrtací kladiva, různé typy okovů, hydraulický a mechanický výklopník, důlní nakladače několika typů, vrtací soustavy. V letních měsících (červnu a v srpnu) je otevřeno každou sobotu od 9 do 12 hodin a také každou středu od 13 do 17 hod., poslední prohlídka se koná v 16:30 hod. Vstupné stojí pro dospělé 150 Kč, pro děti o je vstupné za 100 Kč. Z bezpečnostních důvodů mají do štoly přístup děti od 6 let věku.
Hornický skanzen Stříbro a královská dědičná štola Prokop

Hornický skanzen Stříbro a královská dědičná štola Prokop

Hornický skanzen s tématikou dobývání rud na Stříbrsku, expozice důlní techniky, prohlídka královské dědičné štoly Prokop. Expozici doplňují figury horníků imitující různé hornické profese a situace.

Naučná stezka Historie hornictví na Stříbrsku

Naučná stezka Historie hornictví na Stříbrsku

Naučná stezka se táhne okolo stříbra podél řeky Mže a měří 3 km. Informační tabule, které jsou umístěny po celé délce trasy na jednotlivých zastávkách, se zaměřují převážně na hornickou činnost na Stříbrsku. Dozvíte se zde o geologii, mineralogii a historii hornictví na Stříbrsku.

Další aktuality

24.12.
2019
Na Vánoce se vypravte na hrad Radyně

Na Vánoce se vypravte na hrad Radyně

Plzeňsko a Český les | Památky
20.12.
2019
V neděli se na Horšovském Týně chystají adventní prohlídky

V neděli se na Horšovském Týně chystají adventní prohlídky

Plzeňsko a Český les | Památky