Úvod > Aktuality > Evropané podesáté vybírají svůj Strom roku. Česká borovice se postaví 15 konkurentům
Evropané podesáté vybírají svůj Strom roku. Česká borovice se postaví 15 konkurentům
"> "> ">

Evropané podesáté vybírají svůj Strom roku. Česká borovice se postaví 15 konkurentům

Vydáno 4. února 2020 Příroda
Na podzim převzala 350letá Chudobínská borovice od Nadace Partnerství titul Strom roku České republiky díky podpoře bezmála čtyř a půl tisíce hlasujících. Úderem prvního února podporovatele unikátního stromu čeká další výzva v podobě evropského kola. V konkurenci další patnáctky zemí bude Královna zatopeného údolí, jak stromu místní z obcí Vír a Dalečín přezdívají, soutěžit o titul Evropský strom roku. O vítězi jubilejního desátého ročníku ankety, do kterého vždy postupují vítězové národních kol, rozhodují Evropané v online hlasování od 1. do 29. února 2020.
Chudobínská boroviceS nadsázkou by se dalo říct, že Chudobínská borovice je jediným obyvatelem, který dosud žije u zatopené vesnice. Možná i proto si vysloužila svoji přezdívku „Strážkyně nebo Královna zatopeného údolí“. Na starých fotografiích ji můžete spatřit rostoucí na skalnatém ostrohu nad vsí. To se však změnilo, když byla vesnice Chudobín roku 1956 zatopena kvůli stavbě přehrady Vír. Všech 143 obyvatel se muselo vystěhovat, ale borovice zůstala.

Nezdolný jehličnan, který tvarem nápadně připomíná bonsaj, ční nad hladinou přehrady, která svádí vodu z údolí řeky Svratky. Ke stromu není kvůli přísnému vodohospodářskému řádu, který chrání pitnou vodu, přístup. Neobvyklý solitér lze ale obdivovat či fotografovat z protějšího pravého břehu. V suchých létech pod skalou vzniká malá zátočina, naopak když je vody hodně, stojí borovice na maličkém ostrůvku uprostřed hladiny. Strom je navzdory drsným klimatickým podmínkám v dobré zdravotní kondici. I z toho důvodu cenu za vítězství v české anketě – odborné arboristické ošetření – zástupci stromu přenechali stříbrnému finalistovi: stařičkému Žižkovu dubu z nedaleké Náměšti nad Oslavou.
 

Borovice do Evropy!

chudobínská borovicePo maďarské lípě, portugalském dubu či bulharském jilmu přišel čas pro českou borovici! Česká vítězska národní ankety Strom roku nyní bojuje v celoveropské soutěži Evropský strom roku. Nevšední borovice v českých barvách ale bude mít těžkou konkurenci. Vedle ní usiluje o prestižní titul dvojice Stromů svobody z belgické vesnice Waretu a z maďarského Kaposváru nebo bulharský Ctihodný dub, památník a symbol vesnice Novo Selo. Své fanoušky má také Zamilovaný jinan přezdívaný Adam z chorvatského Daruvaru, živá legenda v podobě nizozemského Čarodějného stromu nebo pověstmi opředený starobylý Čarodějný tis z Irska, nováček v evropské soutěži.

borovice vírTěžké váhy představují také Starobylý buk z francouzského Saint-Jammes či Nejstarší trojnohý dub světa ve španělském Salentu. O přízeň Evropy soutěží také 200 let starý unikátní Bezový strom z Polska, skvostný Kaštan v portugalském Valesu zasazený před tisíciletím Římany a nechybí i unikáty jako Starobylá jedle – strážce rumunského Cibinu, Vzácný jeřáb z dob Marie Terezie ze Slovenska nebo Osamělý topol z ruské stepi Kalmykia. Italský Dub Vallonea z Tricasu kandiduje uároveň i na seznam UNESCO.

Pošlete proto svůj hlas naší Strážkyni zatopené vesnice. Letos si můžete vybrat vždy dva favority, hlasuje se prostřednictvím portálu evropskystromroku.cz. Vítěz letošního desátého ročníku bude odhalen 17. března v Evropském parlamentu v Bruselu.
Strážkyně zatopeného údolí – borovice v zaniklé vsi Chudobín

Strážkyně zatopeného údolí – borovice v zaniklé vsi Chudobín

Chudobínská borovice rostoucí těsně nad hladinou přehrady Vír vyhrála v roce 2019 anketu Strom roku. Tři sta padesát let stará borovice je totiž jedinou památkou na zaniklou obec Chudobín, která dnes leží na dně přehrady.

Další aktuality