ÚvodAktualityEvropa v Česku: proč máme rádi Nizozemsko?
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Nizozemsko?

  • 29. září 2024
Poslechněte si audio verzi článku
Amsterdam, Rijksmuseum s Rembrandtovou Noční hlídkou, sýry, tulipány, světoznámá květinová burza v Aalsmeer, delftský modrý porcelán, větrné mlýny, vodní kanály, rybí speciality anebo Naarden, místo s českou stopou, kde je pochovaný Jan Amos Komenský: je tolik věcí, které máme rádi na Nizozemsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát navštívíme zemi na pobřeží Severního moře. Poznejte s Kudy z nudy Nizozemsko!
Přestože to do Nizozemska máme trochu z ruky, s Kudy z nudy jsme se do téhle země už nejednou podívali. Se seriálem #světovéČesko jsme si udělali dovolenou v holandském stylu na Baťově kanálu, představili jsme vám české Holandsko v Polabí a také České Nizozemí, nejsevernější část České republiky, ze tří stran obklopenou Německem. Holandských stop u nás ale objevíte mnohem víc: v Kroměříži můžete obdivovat Holandskou zahradu (rovnou vám prozradíme, že se tak říká části slavné Květné zahrady), v parku u zámku Veltrusy stojí Holandský selský dům a větrných mlýnů holandského typu u nás je tolik, že je nedokážete spočítat. Nizozemskou stopu najdete také v Praze: nizozemský politik a diplomat Max van der Stoel (1924–2011) byl první západoevropský politik, který kontaktoval Chartu 77 prostřednictvím jejího mluvčího Jana Patočky. Jejich schůzku připomíná pomník a také park Maxe van der Stoela u Mariánských hradeb ve Střešovicích, v těsném sousedství Patočkovy ulice.


 

Nizozemsko, Nizozemí nebo Holandsko?

Málokterá země Evropské unie má tolik jmen jako Nizozemsko. Říkáme mu Holandsko i Nizozemí, oficiální název pak zní Nizozemské království (nizozemsky Koninkrijk der Nederlanden).   Které jméno je správné a jak se od sebe liší? Pevninské – a tedy evropské – Nizozemsko je jen jednou ze čtyř zemí Nizozemského království, kam dále patří karibské ostrovy Aruba, Curaçao a Sint-Maarten. Někdy se Nizozemsku nesprávně říká podle nejznámější provincie Holandsko, ale to je jen jedna ze čtyř zemí Nizozemského království a shrnující označení dvou z celkových dvanácti nizozemských provincií, Severního a Jižního Holandska. Ostatní provincie jsou Groningen, Friesland, Overijssel, Flevoland, Drenthe, Utrecht, Zeeland, Severní Brabantsko, Gelderland a Limburg.


 

Země tulipánů a zahrada Keukenhof

O Nizozemsku se často mluví jako zemi tulipánů. Každoročně tu prý vykvetou více než dvě miliardy květinových cibulek a pohled na rozlehlá a rozkvetlá tulipánová pole patří k těm, na které se nezapomíná. Vyhlášený je zejména Keukenhof, bývalá lovecká obora a nyní největší květinová zahrada v Evropě. Sezona tu začíná v březnu, trvá pouhých osm týdnů a nejvíc návštěvníků sem jezdí v dubnu na takzvané květinové korzo, průvod alegorických vozů bohatě zdobených květinami.



Příběh o tom, jak se tulipány do Nizozemska vlastně dostaly, má celou řadu verzí. Věřte nebo ne, jedna z cest prý vedla přes Prahu a tulipány se u nás údajně objevily dřív než v Holandsku. Do Prahy je totiž přivezl z Osmanské říše vyslanec Augerius Busbeck, který od sultána Sulejmana Nádherného dostal cibulky tulipánů jako dar pro rakouského císaře a českého krále Ferdinanda I. První tulipány prý rozkvetly v zahradách Pražského hradu v polovině 16. století a teprve potom si přes Vídeň našly cestu do holandského Leidenu. Je to pravda nebo ne? Nevíme, rozluštit tuhle hádanku se zřejmě nikdy nepodaří.
 

Vizitka: Nizozemsko v číslech

S rozlohou 41 526 kilometrů čtverečních patří Nizozemsko k menším zemím Evropské unie. Jen pro srovnání, co do rozlohy mu patří šesté místo po ještě menších zemích Maltě, Lucembursku, Kypru, Slovinsku a Belgii. Zato patří k zemím s nejvyšší hustotou obyvatel. Ze 17,4 milionů Nizozemců žije 92 % ve městech, a téměř osm milionů obyvatel žije v obrovském souměstí na západě země se čtyřmi velkými městy: je tu Amsterdam, Rotterdam, Den Haag a Utrecht.

Nejvyšším vrcholem evropského Nizozemska je Vaalserberg v jihovýchodním koutě země v provincii Limburg. Kopec s nadmořskou výškou 322 metrů je zároveň trojmezím, kde se stýkají hranice tří zemí – Nizozemska, Belgie a Německa. Nejvyšší horou celého Nizozemského království pak je vrchol Scenery (887 m), sopka na ostrově Saba v Karibiku. Nejnižším bodem je polder Zuidplaspolder, který leží sedm metrů pod hladinou moře a společně s dánským polderem Lammefjord je zároveň nejnižším bodem Evropské unie. Jejím členem je Nizozemsko od roku 1958.
 

Co byste měli navštívit v Nizozemsku?

Kroky českých výletníků už stovky let míří do Naardenu, kde je pochovaný učitel národů a český humanista Jan Amos Komenský. Zemřel 15. listopadu 1670 v Amsterdamu, kde také vyšly jeho sebrané pedagogické spisy, a kde ho možná na jednom ze svých obrazů zachytil malíř a rytec Rembrandt Harmensz van Rijn. Obraz nazývaný Portrét starého muže, někdy označovaný Starý rabín, je k vidění v Galerii Uffiziitalské Florencii a podle znalců umění jde o poslední Komenského portrét.

I když Nizozemsko není typická destinace pro dovolenou u moře, málokdo z Čechů odolá a nenavštíví dlouhé písečné pláže. Skvělou dovolenou můžete strávit na lodi při plavbě po vodních kanálech, na kole anebo při prozkoumávání míst, zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO. Z přírodních krás je to třeba poloostrov Schokland anebo Waddenské moře, největší nepřerušený systém přílivových písků a bahnitých ploch na světě.



Samozřejmě nesmíte vynechat větrné mlýny: v UNESCO je zapsaný například rozsáhlý komplex hrází, nádrží, kanálů a krásně zachovalých větrných mlýnů v Kinderdijk-Elshout, další mlýny najdete ve skanzenu Zaanse Schans společně se sýrárnou, výrobnou dřeváků, historickou pekárnou nebo starobylým obchodem z koloniálních dob. Nechte se také okouzlit krajinou Beemsterského polderu / Droogmakerij de Beemster z počátku 17. století; komplex polí, cest, kanálů, hrází a sídel je vybudovaný podle renesančních urbanistických plánů.

Protějškem naší Vily Tugendhat je Rietveld Schröderhuis v Utrechtu, dům postavený podle plánů architekta Gerrita Thomase Rietvelda v roce 1924. Malý rodinný dům s flexibilním prostorovým uspořádáním je považovaný za jednu z ikon architektury 20. století. Milovníky historických památek pak uchvátí Amsterdam a historická čtvrť s kanály; projekt nového „přístavního města“ se zrodil na přelomu 16. a začátku 17. století.
K cestování nepatří jen zážitky a dobrodružství, ale i bezpečí, mír a tolerance

K cestování nepatří jen zážitky a dobrodružství, ale i bezpečí, mír a tolerance

Také toužíte po zábavném cestování, plném jedinečných zážitků a dobrodružství? Nejste sami, podobnou vášeň sdílí miliony lidí na celé planetě. Současně je ale pro řadu cestovatelů nejvyšší prioritou bezpečnost, klid a jistota. Pojďte s Kudy z nudy zjistit, kam a jak se dá cestovat bezpečně a v míru.

Den vstupu České republiky do NATO

Den vstupu České republiky do NATO

12. března 1999 vstoupila Česká republika společně s Polskem a Maďarskem do NATO. Stali jsme se tak součástí nejsilnější politicko-vojenské organizace světa a v době, kdy Evropa čelí zásadním bezpečnostním výzvám, zajistili bezpečnost naší země nejlépe v historii.

Tradice: krajky aneb od ručních skvostů po průmyslovou výrobu

Tradice: krajky aneb od ručních skvostů po průmyslovou výrobu

Málokterá tradice má tak dlouhý a pestrý život jako krajky a krajkářství. Mají za sebou historii dlouhou několik tisíc let i svá muzea a přehlídky, vyrábí je řada firem a paličkování se udrželo i jako oblíbená ruční práce. Krajky jsou zkrátka všude kolem nás, stačí se jen pozorně rozhlédnout.

Alšova jihočeská galerie na zámku Hluboká Kultura

Alšova jihočeská galerie na zámku Hluboká

Alšova jihočeská galerie je uměleckohistorické muzeum Jihočeského kraje, které patří do pětice největších institucí svého druhu v České republice. V galerii, která je umístěna u zámku Hluboká, se střídají výstavy.

Marina Kemp Valtířov u Ústí nad Labem Ubytování

Marina Kemp Valtířov u Ústí nad Labem

Rekreační areál se nachází na břehu řeky Labě, v prostorách bývalých Českých loděnic. Nejdete nás v příjemné vesničce Valtířov v obci Velké Březno u Ústí nad Labem a nedaleko od města Děčín.

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

Česká republika se stala součástí Evropské unie 1. května 2004. Jak stará je vize sjednoceného starého světadílu, kolika jazyky vlastně Evropská unie hovoří a kdy slaví svátek? A z jakého materiálu jsou originální dárky, které Česko reprezentují na jednáních?

Evropa v Česku: proč máme rádi Belgii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Belgii?

Belgické pralinky, čokoláda a vafle, nádherná historická města Bruggy a Gent, Atomium, panenská příroda pohoří Ardeny, Brusel coby hlavní město Evropské unie, belgické pivo, bitva u Waterloo anebo Rubensovo město Antverpy: je tolik věcí, které máme rádi v Belgii! Seriál o evropských zemích pokračuje v zemi na pobřeží Severního moře. Pojďte s Kudy z nudy poznat Belgii!

Věda a historie není nuda: výlety do míst s temnou a bolestnou minulostí

Věda a historie není nuda: výlety do míst s temnou a bolestnou minulostí

Vydejte se s Kudy z nudy na cesty ve stylu noir, tedy temné turistiky. Nejsou to zážitky pro každého, mnozí se místům spojeným se smrtí, bolestí a utrpením záměrně vyhýbají. Jiní je naopak vyhledávají – a právě takové cestovatele zveme na válečná bojiště, do míst spojených s hrůzami druhé světové války a holokaustu, do míst, kde se odehrály děsivé čarodějnické procesy anebo do komunistických pracovních lágrů.

Obrazárna Pražského hradu Kultura

Obrazárna Pražského hradu

V Obrazárně jsou po celý rok vystavena díla z proslulých sbírek císaře Rudolfa II. Mezi více než stovkou unikátních děl nechybí obrazy Tiziana, Aachena či Rubense. Nově je obrazárna otevřena od 1.1.2023.

Bojiště Bílá hora – bitva na Bílé hoře a památník porážky českých stavů Památky

Bojiště Bílá hora – bitva na Bílé hoře a památník porážky českých stavů

Památné místo na Bílé hoře v Praze 6 připomíná neslavnou bitvu, která se zde odehrála 8. 11. 1620. Katolické armády porazily vojska českých stavů, hájící reformní náboženství a kulturu. V následujících letech byla česká politika zcela podřízena habsburské nadvládě, a to na 298 let.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejúžasnější poklady České republiky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejúžasnější poklady České republiky

Objevování historie, touha po dobrodružství a také fantastické příběhy o náhodách: to všechno provází úžasné české poklady. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat nejcennější poklady České republiky! Možná vás překvapí, že to nemusí být jen zlaté koruny, mince a šperky, ale také lebky, meče anebo láhve starého vína.

Zřícenina hradu Vikštejn Památky

Zřícenina hradu Vikštejn

Nedaleko města Vítkov stojí na skalnatém vrchu, nad meandry romantické řeky Moravice, zřícenina hradu Vikštejna. Z kdysi hrdé pevnosti se do dnešních časů zachovaly jen části vysokých hradeb se slepými okny, vlhké sklepní místnosti a vyhlídková věžička s nádherným výhledem na lesy Nízkého Jeseníku.

Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v Milovicích Příroda

Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v Milovicích

V bývalém vojenském prostoru Milovice-Mladá vzniká nestátní rezervace divokých koní, zubrů a praturů, kteří zde spásáním vzácných stepí a zbytků bohatých luk pomohou zachovat křehkou biodiverzitu a zabrání tak zarůstání biologicky cenných lokalit.

Tradice: lesní, černé a červené aneb barevné sklo

Tradice: lesní, černé a červené aneb barevné sklo

Nad českým tradičním i moderním sklem budete žasnout. Platí to pro současné výrobky českých sklářů i pro sklo z dávné minulosti: třeba tajemně nazelenalé lesní sklo anebo černočerný, mramorovaný nebo červený hyalit. Jejich čas je dávno pryč, přesto nás prastaré skleněné poháry a džbány dodnes fascinují svou hrou barevných skel.

Tradice: ať žije blaudruck, kékfestés, modrotlač aneb modrotisk!

Tradice: ať žije blaudruck, kékfestés, modrotlač aneb modrotisk!

Starodávná textilní tiskařská technika je na Reprezentativním seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO zapsaná od roku 2018. Nominaci společně podali řemeslníci z Česka, Rakouska, Německa, Maďarska a Slovenska. Každý kousek modrotisku v sobě nese poselství o řemeslné dovednosti staré stovky let, o národních tradicích i hrdosti na dlouhotrvající rodinné tradice.

Věda a historie není nuda: proměny kostelů, kaplí a klášterů

Věda a historie není nuda: proměny kostelů, kaplí a klášterů

S nadšením pročítáte lifestylové magazíny a články o tom, jak si lidé v Londýně, na anglickém venkově, v USA nebo ve Skandinávii přestavěli staré kostely v moderní bydlení? Obdivujete snímky s vysokými vitrážovými okny, impozantně vysokými stropy a prostorem, který nezapře původní účel? Možná to nevíte, ale taková místa se dají najít i v České republice. Je jich málo, ale existují.

7 věcí, které nevíte o… školách, školácích, známkách a vysvědčení

7 věcí, které nevíte o… školách, školácích, známkách a vysvědčení

Co nás napadne, když se řekne škola? Jan Amos Komenský, rčení škola základ života, a spousty vzpomínek z dětství a mládí. Spolužáci, kamarádi a báječný život o přestávkách. Obchody plné aktovek a školních batohů, pastelek, penálů, pravítek a dalších předmětů, bez kterých se žádný školák neobejde. A datum prvního září, protože právě to je klíčový den, kdy to každý rok vypukne nanovo. Hola, škola volá! Pojďte se do ní znovu vrátit s Kudy z nudy!

České značky: Bike Fun International, 4Ever, Leader Fox, BP Lumen, Maxibike, Pells a Festka aneb kola z České republiky

České značky: Bike Fun International, 4Ever, Leader Fox, BP Lumen, Maxibike, Pells a Festka aneb kola z České republiky

Jízdní kolo oslavilo už 200 let: první prototyp poprvé představil v roce 1817 německý vynálezce Karl Drais. Dnes na nich jezdíme do práce i ve volném čase, závodíme, posilujeme, relaxujeme a zkrátka si život s bicyklem užíváme plnými doušky. Česko navíc je významným výrobcem a vývozcem moderních bicyklů, horských kol i elektrokol. Pojďte se seznámit s několika zajímavými značkami.

České značky: černobílé fotografie a fotografické materiály od společnosti Foma

České značky: černobílé fotografie a fotografické materiály od společnosti Foma

Černobílé filmy Fomapan, černobílé papíry Fomabrom, barevné papíry Fomacolor nebo barevné filmy Fomachrom: to jsou výrobky firmy Fotochema, dnes známé pod názvem Foma Bohemia. Sídlí v Hradci Králové a před několika lety oslavila rovnou stovku od svého založení. Po celou dobu své existence vyrábí fotografické materiály a daří se jí – hlavně nyní, když jsou retro černobílé fotky zase v módě. Seznamte se s Fomou na Kudy z nudy!

S osobností na procházku: do Peruce a Českého středohoří s malířem Emilem Fillou

S osobností na procházku: do Peruce a Českého středohoří s malířem Emilem Fillou

Vypravte se na výlet ve stopách kubistického malíře, grafika a sochaře Emila Filly (4. dubna 1882 – 7. října 1953), jedné z nejvýznamnějších osobností českého umění první poloviny 20. století. S rodákem z Chropyně se vypravíme do jeho posledního působiště, do městyse Peruc na Lounsku. V tamním zámku měl malíř svůj byt a ateliér, s velkou láskou maloval Perucko i České středohoří. Pojďte se toulat krajinou v jeho stopách.

Projížďka na kole Českým Holandskem

Projížďka na kole Českým Holandskem

Nenáročný cyklovýlet vás zavede do unikátní krajiny v okolí soutoku dvou největších českých řek, Vltavy a Labe. Cesta se ubírá po protipovodňových hrázích, kolem přístavu a několik kilometrů také pod úrovní hladiny plavebního kanálu.

Vítězné náměstí v Dejvicích zvané Kulaťák Památky

Vítězné náměstí v Dejvicích zvané Kulaťák

Srdcem pražských Dejvic je Vítězné náměstí, místními díky svému tvaru přezdívaný Kulaťák. Zcela kulatý je však jen velký kruhový objezd, jenž tvoří zdejší dominantu. Celé náměstí s pěšími zónami, metrem A, armádními budovami, zelení a ústím čtyř hlavních ulic tvoří tvar plné podkovy.

Naučná stezka Po stopách Mariany Oranžské Příroda

Naučná stezka Po stopách Mariany Oranžské

Naučná stezka mapuje život nizozemské princezny Mariany Oranžské v oblasti Bílé Vody a Zlotého Stoku. Princezna se zasloužila o ekonomický rozvoj celé oblasti a hned za hranicemi v Polsku si vystavěla nádherný zámek. Okružní naučná stezka měří 10 km

Prachatické muzeum Kultura

Prachatické muzeum

Prachatické muzeum sídlí v renesančním měšťanském domě č.p. 13, který je nazýván Sitrův nebo též Žďárského. Muzeum zahrnuje stálé expozice na téma zlatá stezka, renesanční a sakrární památky, dílo sv. Jana Nepomuka Neumanna a sbírku střeleckých terčů.

#světovéČesko a výlety v holandském stylu: dům, zahrady, větrné mlýny a sýry

#světovéČesko a výlety v holandském stylu: dům, zahrady, větrné mlýny a sýry

Rozkvetlé tulipány, větrné mlýny, vodní kanály, sýry a dřeváky: tak znají Holandsko turisté. Víte, že holandské stopy objevíte i u nás? V Kroměříži můžete obdivovat Holandskou zahradu, ve Veltrusech Holandský domek a větrných mlýnů stojí po Česku tolik, že je nespočítáte ani na prstech obou rukou.

Kdo je zrádce? Nizozemský televizní štáb to zjišťoval v kaolinovém dole Nevřeň

Kdo je zrádce? Nizozemský televizní štáb to zjišťoval v kaolinovém dole Nevřeň

V naprosto přísném utajení a za velkých bezpečnostních opatření vznikal v létě v kaolinovém dole Nevřeň na severním Plzeňsku jeden z dílů nizozemské reality show Kdo je zrádce? (Wie is de Mol?). Natáčelo se ale i ve Svatošských skalách.

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR Památky

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Tento první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14.1.993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy se název kláštera odvozuje podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkal.

La Grace – replika korzárské brigy ze 17. století křísí českou námořní historii

La Grace – replika korzárské brigy ze 17. století křísí českou námořní historii

La Grace je replika historické lodi, která od roku 2010 brázdí vody moří a oceánů. Podle dostupných pramenů se La Grace jmenovala loď prvního českého námořníka a také skutečného českého korzára Augustina Heřmana. Ten opustil české země po bitvě na Bílé hoře a přes tehdejší Nizozemsko se dostal až do Ameriky. S lodí La Grace několikrát přeplul Atlantik a než se usadil, pár let vedl život korzára a přepadal španělské obchodní lodě v Karibském moři. Nutno dodat, že se svolením guvernéra.

#světovéČesko a Šluknovsko: téměř neznámé České Nizozemí

#světovéČesko a Šluknovsko: téměř neznámé České Nizozemí

S Českou Kanadou, Českým Švýcarskem nebo Moravským Toskánskem jsme vás už v seriálu #světovéčesko seznámili, ale slyšeli jste už o Českém Nizozemí? Nebudeme vás dlouho napínat, říká se tak nejsevernější části České republiky, krajině ze tří stran obklopené Saskem. Je to půvabné místo plné polí a luk, nízkých zalesněných kopců a cest lemovaných alejemi, kde v lesích porůznu narazíte na podivné kameny, mokřady a jezírka a také tu objevíte nebývalé množství křížových cest.

#světovéČesko a výlet do nedobytného (a nedobytého) Josefova, pevnosti ze zlatých cihel

#světovéČesko a výlet do nedobytného (a nedobytého) Josefova, pevnosti ze zlatých cihel

O našich pevnostních městech Josefově a Terezínu se často mluví jako o dvojčatech, ale po celé Evropě mají stovky dalších sourozenců. Barokní vojenské pevnosti, které měly už zdálky budit respekt, se totiž budovaly od Španělska přes Francii a Belgii a Česko až po Slovensko a Polsko.

#světovéČesko a České Holandsko v Polabí

#světovéČesko a České Holandsko v Polabí

Krajině malebného Polabí se někdy přezdívá České Holandsko – rovinatý region je jako stvořený pro jízdu na kole a v okolí řeky Labe si budete skutečně připadat jako u některého z holandských kanálů. K jedné z nejkrásnějších cyklotras patří například jízda podél řeky Waal. Podobností se Zemí tulipánů však v Polabí kupodivu nalezneme víc – třeba Holandský selský dům či modré salonky zámku Křinec.

Další aktuality

Naučte se odpočívat: tipy, kde si užít dokonalý relax

Jak správně a účinně relaxovat? Naučte se odpočívat a pečovat o svoji fyzickou i duševní krásu i v dnešní uspěchané době. Zažíváte civilizační stres, máte náběh k obezitě nebo už obézní jste, bolí vás záda, máte potíže se zažíváním, jíte nezdravě a vůbec toho máte nad hlavu? Pak byste asi měli zabrzdit svůj život a udělat s tím něco dřív, než vás něco zabrzdí natrvalo. Novodobý recept na všechny vyjmenované potíže se jmenuje wellness.
5. říjen 2024 15:00
Životní styl

Česko mezi řádky: cestopisy, cestovní deníky a knihy známých českých cestovatelů

Cestopisy patřily k oblíbené četbě našich předků už před stovkami let. Čtou se dodnes: vyprávění o neznámých a často velmi exotických krajích a lidech, fascinující přírodě, zvířatech, květinách, nekonečných pouštích, mořích a horách sahajících až do nebe nás zkrátka baví. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, jak se zrodil žánr cestopisů, kdy vznikly ty nejstarší a které knížky dnes patří mezi nejoblíbenější?
30. září 2024 6:50
Životní styl

Lidové pranostiky: říjen, císařské hody, Havelské ochlazení a devět počasí za den

Po teplém září zle se říjen tváří anebo Svatý Havel – devět počasí za den, říká o desátém měsíci v roce jedna z pranostik. Podzim už je v plném proudu, začíná padat listí a kaštany. Ke sklizni jablek, hrušek, švestek, brambor, ořechů a šípků vám na Kudy z nudy nabídneme nadílku mouder, pranostik a pořekadel o říjnovém počasí, ptácích odlétajících do teplých krajin a prvním sněžení.
29. září 2024 18:40
Životní styl

Z lyží do bazénu? Deset míst, kde v Česku není žádná věda užít si lyžování i wellness

Vrátit se z lyžování, proběhnout hotelovým pokojem, popadnout plavky a vzápětí se ponořit do bublinkové prohřáté vody? Takové zážitky neslibují jen v Alpách, ale i na českých horách. Chce to jen vědět, kde je ze sjezdovek k bazénu nejblíž – a na Kudy z nudy to samozřejmě víme.
29. září 2024 6:14
Životní styl

Tajné české talismany aneb co nás chrání před pohromami?

Kde čerpat naději v časech, kdy je budoucnost tak temná, že je o ní lepší nemluvit a raději ani nepřemýšlet? Vydejte se s portálem Kudy z nudy třeba do Staré Boleslavi, na Blaník nebo do Beskyd. Tam všude totiž naši předkové hledali ochranu a víru v příznivý osud.
28. září 2024 17:37
Životní styl

K cestování nepatří jen zážitky a dobrodružství, ale i bezpečí, mír a tolerance

Také toužíte po zábavném cestování, plném jedinečných zážitků a dobrodružství? Nejste sami, podobnou vášeň sdílí miliony lidí na celé planetě. Současně je ale pro řadu cestovatelů nejvyšší prioritou bezpečnost, klid a jistota. Pojďte s Kudy z nudy zjistit, kam a jak se dá cestovat bezpečně a v míru.
26. září 2024 20:49
Životní styl

Farmářské produkty: 15 tipů, kde ochutnat bio

Bio je životní styl – volba je na vás! Nedělejte ze svého těla popelnici, všichni už víme, že to co sníme, ovlivňuje stav našeho zdraví. Vychutnejte si nabídku pokrmů a produktů v bio kvalitě, které jsou správnou odpovědí na váš apetit. A Kudy z nudy vám poradí, kde zdravé bio potraviny seženete přímo od farmářů!
26. září 2024 17:00
Životní styl

Kung fu, judo, karate: 10 tipů, kde se učit bojová umění a sebeobranu

Zajímají vás centra bojových umění a moderní sebeobrana? Chcete se naučit jednoduché a efektivní techniky, za pomoci kterých řeší sebeobranu komplexně profesionálové? Máme pro vás tipy kde se učit kick box, karate, judo, kung fu, aikido, taekwondo a další východní filosofie a cvičení.
26. září 2024 15:00
Životní styl