!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Elektrárna Dlouhé stráně překonává rekordy v návštěvnosti, na prohlídku se objednejte dlouho předem
Elektrárna Dlouhé stráně překonává rekordy v návštěvnosti, na prohlídku se objednejte dlouho předem
"> "> "> "> ">
Zážitky

Elektrárna Dlouhé stráně překonává rekordy v návštěvnosti, na prohlídku se objednejte dlouho předem

Vydáno 31. července 2020
Vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky se od června 2020 opět otevřela turistům v letním provozu. Zájemci si zde mohou prohlédnout horní nádrž elektrárny, která se nachází v nadmořské výšce 1 350 metrů. Návštěvníků příchází letos vůbec nejvíce za celou historii provozu exkurzí. Na prohlídku je třeba se objednat dva týdny předem.
dlouhé stráněPřečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách letos trhá rekordy v návštěvnosti, letošní prázdniny jsou vůbec historicky nejsilnější. Zatímco v první polovině roku na exkurzi přišlo, díky pandemickým opatřením, o 62,8 % návštěvníků méně, do konce července 2020 přišlo na prohlídku 7 000 lidím což je oproti loňskému červenci nárůst o více než 20 %.

Exkurze se na srpen rychle zaplňují, na ty nejdelší s prohlídkou podzemí a výjezdem k horní nádrži je třeba se objednat dva týdny předem. V Dlouhých stráních postupně otevírají další termíny pro zkrácenou verzi exkurze, která zahrnuje film v infocentru, cestu do podzemí a výjezd k dolní nádrži. Na exkurzi je třeba se objednat předem prostřednictvím formuláře na webu dlouhe-strane.cz.
 

Návštěva elektrárny a horní nádrže

dlouhé stráněInformační centrum vodní elektrárny může denně odbavit 10 exkurzí, jejich počet závisí na zájmu návštěvníků. Exkurze začínají vždy v celou hodinu od 8:00 do 16:00 hodin. Nástupním místem na exkurze do Infocentra ČEZ a do Přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně je prodejna sportu v areálu Kouty. Odtud vás, účastníky exkurze, spolu s průvodcem převeze speciální autobus do areálu elektrárny, kde v informačním centru zhlédnete film a poslechnete si výklad průvodce. Společně navštívíte podzemí a kavernu elektrárny. Poté se opět autobusem přesunete k dolní nádrži a autobus vás po 2 hodinách vrátí zpět do sportovního areálu Kouty.

Dvakrát denně, v 11. a 14. hodin jsou vypravovány exkurze s výjezdem až na horní nádrž, tato exkurze trvá 2,5 - 3 hodiny. Cena exkurze k horní nádrži je 125 korun, za dopravné zaplatíte 185 Kč - celý výlet tak vyjde na 285 korun. Podrobné informace k organizaci návštěvy a rezervaci najdete na webu dlouhe-strane.cz, nebo denně od 8:00 do 16:00 na telefonní lince 585 283 282. Psům je na prohlídku vstup zakázán.
 

Od horní nádrže na koloběžce

dlouhé stráně koloběžkyChystáte se navštívit přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně a nechcete se vracet tou samou cestou? Máte možnost využít půjčovnu koloběžek Sportovního areálu Kouty. Koloběžky se dají zapůjčit v prodejně Helia Sport na Kouteckém náměstí nebo přímo u horní nádrže Dlouhé stráně. Trasa nabízí nepřekonatelný sportovní a krajinářský zážitek a její délka je přes 17 km, vede od horní nádrže Dlouhé stráně kolem dolní nádrže a následně do areálu Kouty.

Na trase se můžete kochat výhledy na nejvyšší horu Jeseníků a nejvyšší bod ČR (špička vysílače Praděd), sledovat skály, kterými se pyšní jesenické vrcholy (Vozka, Keprník, Petrovy kameny), technické zajímavosti zdejší oblasti a jiné zajímavosti, které tato krajina nabízí. Cena půjčovného je 350 Kč, sjezd trvá asi 1,5 hod. a počítat se musí s vratnou kaucí 1000 Kč. Blížší informace vám podají v prodejně Helia Sport na tel. 583 213 145.
Areál Kouty - horské centrum zábavy a sportu

Areál Kouty - horské centrum zábavy a sportu

Neváhejte využít krásného počasí k návštěvě areálu Kouty, dojeďte k nám na kole, autem, vlakem, projděte se i s dětmi kouteckým lesním skanzenem, výborně se najezte v našich gastro zařízeních, zahrajte si bowling.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně - jeden ze 7 divů Česka

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně - jeden ze 7 divů Česka

Třetí největší přečerpávací vodní elektrárna na světě a nejrozsáhlejší vodní energetické dílo v České republice. Většina objektů se nachází pod zemí, stavby na povrchu jsou ohleduplně začleněny do okolní přírody a vytvářejí s ní harmonický celek.

Nejdelší sjezd na koloběžce v Česku nabízí areál Kouty nad Desnou

Nejdelší sjezd na koloběžce v Česku nabízí areál Kouty nad Desnou

Chystáte se navštívit přečerpávací elektrárnu Dlouhé Stráně a nechcete se vracet tou samou cestou? Máte možnost využít naši půjčovnu koloběžek. Těšit se můžete na jedinečnou možnost nevšedního zážitku při nejdelším sjezdu na koloběžkách v Česku.

In-line okruh na Horní nádrži elektrárny Dlouhé stráně

In-line okruh na Horní nádrži elektrárny Dlouhé stráně

Patříte k milovníkům jízdy na in-linech? Pak vyzkoušejte okruh okolo Horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně. Jedná se o 2,5 km jednosměrný okruh s nádhernými výhledy na celé Jeseníky v nadmořské výšce 1300 m.

Další aktuality

5.1.
2021
V Jeseníkách se upravují první běžkařské tratě

V Jeseníkách se upravují první běžkařské tratě

Střední Morava a Jeseníky | Zimní sporty
10.12.
2020
Netradiční betlémy: z másla, perníku a sena... nebo plyšáků

Netradiční betlémy: z másla, perníku a sena... nebo plyšáků

Střední Morava a Jeseníky | Památky
5.12.
2020
Vánoční trhy v Olomouci lákají na punč a ruské kolo

Vánoční trhy v Olomouci lákají na punč a ruské kolo

Střední Morava a Jeseníky | Zážitky