Úvod > Aktuality > Dycky Most! aneb Luďan, Eda a město, které spolknul uhelný důl

Dycky Most! aneb Luďan, Eda a město, které spolknul uhelný důl

Vydáno 15. dubna 2019 Zážitky
Hlášku Dycky Most! z populárního televizního seriálu znají i ti, kteří u obrazovky nestrávili ani minutu. Pronikla do mapových aplikací, na trička a placky a Most s ní zkrátka žije. Jaké je doopravdy město, které spousta výletníků zná jen z obrazovek?
Rodný dům Luďana alias Luďka Říhy, hlavního hrdiny seriálu, samoobslužná restaurace Severka, restaurace U Kalendů, Autodrom, hotel Cascade, nemocnice, knihovna a Chanov: tam všude se natáčelo. Zastavit se tam můžete i vy, filmová místa najdete v mapách, na sociálních sítích i v navigačních aplikacích. Stranou nezůstala ani jednička mezi mosteckými památkami, kostel Nanebevzetí Panny Marie. Mluví se o něm hned v úvodní epizodě, když ho Luďan Říha v podání herce Martina Hofmanna v pořadu Pošta pro tebe navrhuje pootočit správným směrem. Vzápětí poprvé zazní i hláška „Dycky Most!“ Víte, že původně ani nebyla ve scénáři?
 

Starý Most žije v interaktivní mapě

Výlet do Mostu můžete zahájit v Turistickém informačním centru: slogan Dycky Most! tam mají na seriálových tričkách, plackách a dalších propagačních předmětech, navíc vám poradí, jak se dostat do míst, která byste rádi navštívili a třeba nevíte, kde je hledat. A také tu objevíte jednu zajímavost, kterou v jiných informačních centrech nepotřebují: interaktivní mapu starého Mostu, tedy města, o kterém psal Kosmas ve své kronice už v roce 1040 a v 70. letech minulého století zmizelo kvůli těžbě uhlí. Stačí najít libovolný dům ve starém Mostě a poklepáním se zobrazí dostupné fotografie s popisky. Z 80 obcí, které zanikly kvůli těžbě uhlí, byl Most největší. Boural se více než dvacet let, demolice definitivně skončila na apríla roku 1987.

V bývalé těžební jámě – tedy tam, kde stávalo staré město – se dnes rozlévá jezero Most, 2,5 km dlouhé a 1,5 km široké. Podle posledních zpráv si nad zmizelými ulicemi a náměstími zaplavete až příští rok, ale v Mostě se občas pořádají vzpomínkové akce pro ty, co chtějí projít po zaniklém historickém centru. Na louce pod hradem Hněvínem bývají vyznačené půdorysy zlikvidovaných staveb, od radnice přes lázně, divadlo a poštu až po minoritský kostel a klášter.
 

Přestěhovaný kostel

Symbolem zničeného Mostu se stal děkanský kostel, architektonický klenot pozdní gotiky z 16. století. V září 1975 naložili 60 metrů dlouhý a více než 30 metrů vysoký kostel na 53 speciálních podvozků, do pohybu se dal 30. září a po zdolání 841 metrů dlouhé trasy dosedl po sedmadvaceti dnech na dnešní místo. Po listopadu 1989 byl znovu vysvěcen a do interiéru se vrátil i původní oltář. Snímky původního Mostu i jeho bourání, dokumenty o přesunu chrámu, atraktivní fotografie zachycující situaci před a po či záběry nového města a rekultivované krajiny v okolí si prohlédnete ve stálé fotografické expozici ve vyhlídkové věži kostela.
 

Kam se podívat?

Místo plné zeleně, širokých ulic a velkoryse pojatých sportovišť své historické centrum sice obnovit nemůže, ale pořád je tu dost míst k objevování. Na místa, kde starý Most stával, se podíváte z výšky z hradu Hněvín, s dětmi můžete navštívit zážitkovou Dílnu alchymisty Edwarda Kelleyho a odhalit tajemství nejslavnějších triků, kterými ohromoval císaře Rudolfa II. Na svazích Hněvína si všimněte vinic, o které pečuje Vinařství Chrámce; vinná réva se na severozápadě Čech používá pro rekultivaci krajiny, zničené povrchovou těžbou uhlí. V historické budově bývalého německého reálného gymnázia si prohlédnete expozice Oblastního muzea, vypravit se můžete i na exkurze do Uhelného safari do obrovských lomů s důmyslným technickým vybavením. Dalším zajímavým místem je Podkrušnohorské technické muzeum, hornický skanzen s řadou technických památek. Sídlí v areálu bývalého hlubinného dolu Julius III a až na místo vás dopraví tramvaj spojující MostLitvínovem.
 

Co ještě byste měli vědět o Mostě?

  • Martina Hofmanna a Michala Isteníka, tedy Luďana a Edy ze seriálového Mostu, uvidíte v hlavní premiéře inscenace Shakespearovy Zimní pohádky na festivalu Letní shakespearovské slavnosti. Hofmann dlouhé roky hraje v Divadle v Celetné, Isteník je držitelem Thálie za činoherní výkon roku 2014. Slavnosti se konají od 25. června do 6. září na obvyklých místech v Praze, Brně, Ostravě i Bratislavě.
  • Jezer je kolem Mostu víc, například Matylda nebo Benedikt, oblíbené koupaliště s rekreačním a sportovním areálem. V neděli 28. dubna tu proběhne letošní zahájení turistické sezony s tradiční jarní cyklojízdou. Připravené jsou dvě trasy 12 a 30 km, startovat se bude u volejbalového hřiště v 11 hodin.
  • Znáte jména Stewart, Fittipaldi nebo Lauda? Nádherné historické vozy Formule 1, v nichž jezdili, uvidíte od 28. do 30. června na Mosteckém okruhu při akci The Most Historic Grand Prix.
  • Kam vzít děti? Třeba do aquaparku, do zábavního parku Jungle Arena, do 5D kina, na únikovou hru anebo na procházku do lesoparku Šibeník. Jméno nezískal náhodně, ve středověku tu bývalo popraviště. Najdete tu několik dětských hřišť, venkovní posilovnu a betonové základy protiletecké obrany nedalekých chemických závodů z období druhé světové války.
  • Jak to bude s otáčením kostela? Mostecký děkanský chrám se samozřejmě podruhé stěhovat nebude, pravidlo aby oltáře mířily na východ ke Svaté zemi porušují i jiné kostely v Česku. Kvůli pěknému umístění v krajině například Kilián Ignác Dientzehofer otočil poutní kostel Narození Panny Marie v Nicově u Plánice o 90° do severojižní osy, jinak otočený je i kostel Nanebevzetí Panny Marie v NeratověOrlických horách.
Exkurze do Uhelného safari

Exkurze do Uhelného safari

Ani po desíti letech neklesá zájem o Uhelné safari. Ročně využijí možnost prohlédnout si šachtu a obří stroje v provozu asi tři tisícovky návštěvníků z Česka i z různých koutů Evropy.

Jezero Most

Jezero Most

Jezero se nachází pod vrchem Hněvín, těsně u přesunutého chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Vzniklo na místě bývalého královského města Most, jež muselo ustoupit těžbě. Vodou se naplnilo v září 2014 a od té doby zde vzniká nová rekreační zóna. Otevřít by se měla roku 2020.

Offroadsafari - objevte nečekaná místa netradičním způsobem s průvodcem

Offroadsafari - objevte nečekaná místa netradičním způsobem s průvodcem

Představíme vám okouzlující Krušné hory protkané štolami, třetihorní sopky Českého středohoří, stratovulkán Doupovských hor a mezi tím Mosteckou uhelnou pánev plnou obřích povrchových dolů a chemického průmyslu. Nikde jinde nenajdete na malé ploše tolik zcela odlišných typů krajiny.

Podkrušnohorské technické muzeum aneb jak dříve žili horníci

Podkrušnohorské technické muzeum aneb jak dříve žili horníci

Unikátní muzeum, nacházející se v bývalém dole v Kopistech, bylo založeno za účelem provozování jedinečného hornického skanzenu. Jak se cítili muži hluboko pod zemí? Jak se uhlí v hlubině těžilo a dosud ještě na několika málo místech těží?

Uhelné safari - návrat do třetihor k novodobým dinosaurům

Uhelné safari - návrat do třetihor k novodobým dinosaurům

Atraktivní zážitek z návštěvy unikátních technických děl v těžebních lokalitách Československá armáda a Vršany na Mostecku a rekultivované krajiny v projektu Uhelné safari. Celkem si můžete vybrat ze tří tras.

Dílna magistra Edwarda Kelleyho na hradě Hněvín v Mostě

Dílna magistra Edwarda Kelleyho na hradě Hněvín v Mostě

Expozice na hradě Hněvíně vás zavede do alchymistické dílny magistra Edwarda Kelleyho, kde zjistíte oč se velký alchymista, mág a mystifikátor pokoušel a co někdy s notnou dávkou štěstí i uskutečnil. Můžete se zde pokusit probudit k životu umělou ženu Sirael nebo podle pověsti srovnat Most se zemí.

Dominantní Hněvín nabízí výhled na město Most

Dominantní Hněvín nabízí výhled na město Most

Jednou z největších dominant Mostecka a samotným symbolem města Most je replika starého hradu Hněvín, která slouží jako restaurační zařízení a výletní místo turistů. Součástí komplexu je i vyhlídková věž, ze které si prohlédnete krajinu od úpatí Krušných hor až po České středohoří.

Jezero Matylda u Mostu

Jezero Matylda u Mostu

Zejména v letních měsících je oblíbeným odpočinkovým a rekreačním místem vodní nádrž Matylda, nalézající se na severním okraji města Mostu. Jezero leží pod dvěma mosteckými vrchy, Hněvínem a Širákem, poblíž městské části Souš. Vodní nádrž vznikla zatopením bývalého povrchového dolu Vrbenský.

Oblastní muzeum Most

Oblastní muzeum Most

Oblastní muzeum se nachází na úpatí hradu Hněvín v Mostě. Sbírky oblastního muzea se nacházejí v rekonstruovaných prostorách původního německého reálného gymnázia. Samotné muzeum bylo založeno roku 1888.

Výstava Proměny napříč staletími ve věži kostela v Mostě

Výstava Proměny napříč staletími ve věži kostela v Mostě

Srdečně vás zveme do obnovené vyhlídkové věže kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě s novou stálou fotografickou expozicí "Proměny napříč staletími"

Czech Truck Prix 2019

Czech Truck Prix 2019

Mostecký okruh přivítá 27. ročník svého nejprestižnějšího a nejnavštěvovanějšího podniku každoročního kalendáře Czech Truck Prix, jehož součástí je také The Most Truck Festival.

The Most Historic Grand Prix - závody historických vozů na mosteckém okruhu

The Most Historic Grand Prix - závody historických vozů na mosteckém okruhu

Mostecký okruh navazuje na loňskou úspěšnou premiéru divácky velmi atraktivní podívané na souboje nádherných historických vozů. Jedná se o závod bývalých vozů Formule 1.

The Most Show featuring ADAC GT Masters

The Most Show featuring ADAC GT Masters

Šampionát ADAC GT Masters se vrací na sever Čech po premiéře v roce 2018.

Další aktuality

18.4.
2019
Divoká soutěska se opět otevírá

Divoká soutěska se opět otevírá

Severozápadní Čechy | Zážitky
16.4.
2019
Zámek Krásný Dvůr slaví Pohádkové Velikonoce

Zámek Krásný Dvůr slaví Pohádkové Velikonoce

Severozápadní Čechy | Zážitky
26.3.
2019
V sobotu se otevře Růžová zahrada na zámku v Děčíně

V sobotu se otevře Růžová zahrada na zámku v Děčíně

Severozápadní Čechy | Zážitky