!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Originální zimní zážitky v ráji: dvanáct adventních tipů v Českém ráji
Originální zimní zážitky v ráji: dvanáct adventních tipů v Českém ráji
"> "> "> "> "> "> ">

Originální zimní zážitky v ráji: dvanáct adventních tipů v Českém ráji

Vydáno 2. prosince 2019 Zážitky
V Českém ráji objevíte spousty zajímavostí i během adventu. Pojďte se s portálem Kudy z nudy rozhlédnout po krajině z originálního vodojemu, který připomíná slavnou fotbalovou trofej FIFA, navštívit jedinečnou světélkující výstavu anebo se projít skalními městy k pohádkovému hradu ve skalách.
Přestože prosinec teprve začíná, už vám z adventu jde trochu hlava kolem? Uděláme vám radost jednou akcí, která se sváteční atmosférou opravdu nemá nic společného: v sobotu 7. prosince se od 9.30 do 12 hodin můžete přijít podívat na věžový vodojem v Ohrazenicích. Neobvyklá stavba, která někomu připomíná slavnou fotbalovou trofej, jiným zase věž Bayterek v kazachstánské Astaně, se letos stala novou výletní atrakcí Českého ráje. Otevřeno tu bude jen výjimečně, takže neváhejte – letos je to určitě poslední šance!
 

Vánoce v Turnově a v Muzeu Českého ráje

Od vodojemu nad Ohrazenicemi se přesuňte do Turnova, kde se na náměstí Českého ráje v pátek a v sobotu 6. a 7. prosince chystají tradiční vánoční řemeslnické trhy. Městem se rozezní koledy a vánoční písně od turnovských dětí, písničkářů, sborů a kapel, sobotní večer pak vyvrcholí v 18 hodin slavnou Českou mší vánoční Jakuba Jana Ryby. Doprovodný program chystá také Muzeum Českého ráje, kde bude během trhů otevřená vánoční řemeslná dílna, bude se hrát divadlo a kromě toho můžete navštívit jednu velmi neobvyklou výstavu. Jmenuje se Luminiscence – cesta světla a světélkující minerály, živočichy, rostliny a další materiály si prohlédnete v historických sklepeních pod bývalým zájezdním hostincem U zlatého Bažanta, dnešní muzejní administrativní budovou. Víte, že od rekonstrukce v roce 2011 byly sklepy zatím otevřeny jen dvakrát?

Vánoční ladění má i výstava Pospěšte pastýři k betlému ve výstavní síni Kamenářského domu, věnovaná lidovým betlémům a jejich tvůrcům v Pojizeří. Vypravit se můžete i na vánočně vyzdobený Dlaskův statek v Dolánkách a do blízkého Domu přírody Českého ráje. Pokud to nemáte příliš z ruky, ve čtvrtek 12. prosince se přijďte podívat na promítání fotografií z Českého ráje.
 

Na koledy a kouzelné Vánoce do Jičína

V Jičíně zpestří adventní náladu řada koncertů a vystoupení, výstavy, dětská dílnička a také čtení zimních pohádek u Brány; čtení probíhá každý všední adventní den od 16 do 17 hodin, a to až do 23. prosince. V sobotu 7. prosince se z Jičína vydejte Valdštejnskou alejíValdštejnské lodžii na Divovánoce, adventní akci pro celou rodinu s vánočními dílnami, divadly a živým betlémem. Vrátit se sem můžete kdykoliv, nikdy nedokončená Valdštejnova vila obklopená zahradou je skvělým cílem zimních procházek. Před Vánocemi budete mít k návratu ještě jeden důvod: v pátek 20. prosince od 16 hodin si na terase lodžie můžete společně s ostatními zazpívat vánoční koledy.
 

Betlém a výstavy v Mnichově Hradišti

Povedou vaše cesty přes Mnichovo Hradiště? Zastavte se na zdejším zámku, kde až do 20. prosince probíhá adventní výstava a do 22. prosince výstava historických i moderních vánočních ozdob. Zámeckou zahradou se dá projít až do saly terreny, kde bude až do 6. ledna 2020 denně od 10 do 16 hodin vystavený dřevěný malovaný betlém v životní velikosti od výtvarníka a loutkáře Františka Pešána. Navíc v sobotu 7. prosince se na hlavním náměstí můžete na Vánočním jarmarku zastavit na něco dobrého!
 

Tři tipy na zimní procházky

Adventní trhy na zámku Svijany

Adventní trhy na zámku Svijany

Užijte si prosincovou sobotu na vánočních trzích Zámku Svijany.

Zámek Svijany

Zámek Svijany

Svijanský zámek vznikl z původní renesanční tvrze, kterou vystavěl stejně jako pivovar v polovině 16. století Jaroslav z Vartemberka. Archeologický průzkum ukázal, že zde osídlení existovalo už před 2500 lety. K vidění je zde řada historických expozic, k nejcennějším exponátům patří bronzový poklad.

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína - hned vedle městečka Libáň. Bohatý program zde nabízí pět pohádkových prohlídkových okruhů a 2 historické prohlídkové okruhy. Provedou vás živé pohádkové bytosti v rolích průvodců.

Prachovské skály v Českém ráji

Prachovské skály v Českém ráji

Nejznámější částí Českého ráje jsou bezpochyby Prachovské skály, ráj pro horolezce. Toto skalní město leží necelých 10 km severozápadně od města Jičín. Vybrat si můžete z několika prohlídkových okruhů.

Hrad Kost v Českém ráji

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj. Momentálně prochází hrad nákladnou rekonstrukcí, prohlídky se konají.

Středověká krčma Dětenice

Středověká krčma Dětenice

Máte rádi středověk? Krčma Dětenice nabízí všem návštěvníkům naprosto ojedinělý zážitek - přenesete do období středověku se vším, co k němu patří. Středověké speciality se připravují na otevřeném ohni, jí se rukama, obslouží vás personál v dobových kostýmech.

Zámek Hrubá Skála - ubytujte se v historických komnatách a užijte si aktivní dovolenou v přírodě

Zámek Hrubá Skála - ubytujte se v historických komnatách a užijte si aktivní dovolenou v přírodě

Zámecký hotel Hrubá Skála je známý jako romantický zámek, stojící na pískovcové skále asi 6 km jihovýchodně od města Turnov. Nádherný pohled na Skalní město se vám naskytne z Vyhlídkové věže i moderních zrekonstruovaných hotelových apartmánů a luxusních pokojů v historickém stylu.

Zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec, obklopený nevelkým anglickým parkem, nabízí svým návštěvníkům prohlídku více jak třiceti bohatě zařízených místností, které dříve sloužily jako reprezentační a obytné pokoje příslušníků původem francouzské hraběcí rodiny Des Fours Walderode.

Zámek Sychrov - sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov - sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Jičínský zámek na Valdštejnově náměstí

Jičínský zámek na Valdštejnově náměstí

Jičínský zámek je největší budovou na Valdštejnově náměstí a je jednou z dominant městské památkové rezervace. Stojí v rohu náměstí, má 12 arkádových pilířů a průčelí ukončují původní nárožní arkýře. Sídlí v něm Regionální muzeum, galerie a základní umělecká škola.

Jičín - město pohádky a památek

Jičín - město pohádky a památek

Výchozí branou do Českého ráje a do Prachovských skal je pohádkové město Jičín. Město je ideálním východištěm turistických výletů, ať již do Prachovských skal nebo na romantická místa se zříceninami starých hradů.

Zámek Mnichovo Hradiště - putování za Valdštejnem i Casanovou

Zámek Mnichovo Hradiště - putování za Valdštejnem i Casanovou

Prohlídka návštěvníkům nabídne zámecké divadlo s původními kulisami, duchcovskou knihovnu spravovanou Giacomem Casonovou nebo hrobku slavného válečníka Albrechta z Valdštejna. Od května 2013 je otevřena nová expozice ke 180. výročí setkání "Sv. Aliance".