Úvod > Aktuality > Dvacet úžasných staveb z českého dřeva: kůň, mamut, poštovna, rozhledny a možná i Google

Dvacet úžasných staveb z českého dřeva: kůň, mamut, poštovna, rozhledny a možná i Google

Vydáno 17. srpna 2019 Životní styl
Ze dřeva se staví a bude stavět leccos, dokonce i mrakodrapy. Na portálu Kudy z nudy jsme vybrali dvacet zajímavých dřevěných staveb a ještě jednu navíc, která teprve vznikne. Z českého dřeva totiž možná bude postavena i nová centrála technologické společnosti Google v Londýně!
Speciálně slepované a velmi pevné dřevěné panely by do Británie měly putovat z Vysočiny, z pily ve Ždírci nad Doubravou. Její vlastník, finská společnost Stora Enso, je nyní vyrábí v Rakousku a ve Švédsku, ale zvažuje otevření další továrny. Poptávka po dřevných dílech totiž roste a stavět ze dřeva se rozhodně nebude jen v Londýně. Jestli vzniknou nové čtvrtě nebo města ze dřeva zatím nevíme, ale zato známe místa, kde se ze dřeva už stavělo. Kde najdete nejzajímavější, nejhezčí a jedinečné stavby z českého dřeva?
 

Zábava v korunách stromů

Každá ze stezek v korunách stromů a v oblacích se ihned po svém otevření zařadila mezi nejoblíbenější výletní místa. Dřevo na nich potkáte skutečně na každém kroku, a navíc se ještě dozvíte leccos o přírodě a okolních lesích. Vydejte se na Stezku korunami stromů u Lipna, na Stezku korunami stromů v Janských Lázních, na Stezku v oblacích na Dolní Moravě anebo na nejnovější Stezku Valaška na Pustevnách!
 

Nejkurióznější: Trojský kůň pod Bouzovem

Odysseus by se divil: největšího dřevěného koně na světě nenajdete v Troji, ale v Historickém areálu pod hradem Bouzov. Patnáct metrů vysoký a 55 tun vážící kolos je základem expozice válečných strojů. Podívat se můžete i do jeho útrob, kde jsou vystavené kresby s historickou tematikou, a dokonce můžete vystoupat i na vyhlídku v koňské hlavě: tam budete stát 14 metrů nad zemí! V areálu si prohlédnete nejrůznější zbraně, vyzkoušíte si jejich užívání, na děti čekají rytířské turnaje a pasování na rytíře, dřevěný hrad, skluzavky, houpačky a obrovské Člověče, nezlob se!
 

Menší dřevěný kolega: mamut na dolní Moravě

Ačkoli je zvenčí obrostlý srstí, jeho tělo je dřevěné a podobně jako v Bouzově se můžete podívat dovnitř. Řeč je o obřím mamutovi, který stojí v resortu Dolní Morava pod Králickým Sněžníkem, v areálu dětských zábavních parků. Se třinácti metry výšky a jednatřiceti metry délky jde o největší mamutí atrakci na světě. Dovnitř se dostanete po točitých schodech nebo po prolézačkách v nohách zvířete, a pak už na vás čeká dvoupatrové břicho. První podlaží je plné informací z mamutího života, v tom druhém si užijí hlavně děti: je tu hrací prales s kůly, lany a prolézačkami. Dolů se nesklouznete po chobotu, ale čtyřiadvacet metrů dlouhým tobogánem. Mimochodem, mamut tu nestojí náhodou: nedaleko odtud skutečně byly objeveny mamutí kosti.
 

Stará a nová poštovna ze Sněžky a na Sněžce

Ze dřeva se v Krkonoších nestavěly jen horské boudy, ale také poštovna, která stávala na vrcholku Sněžky. Roubené stavbě z poloviny 19. století už několikrát hrozil zánik. Naposledy ji zachránil Tomáš Trnka, když v roce 2009 společně s kamarády starou poštovnu rozebrali a převezli na Javorovou skálu. Letos se stěhovala podruhé, a to na vrchol Areálu Monínec, přímo k výstupu z lanovky. Vzniklo v ní nové infocentrum turistické oblasti Toulava a prohlédnete si i malou expozici o historii zvláštní stavby. Mimochodem, starou poštovnu na Sněžce vystřídala nová. Plášť stavby složené z 20 tisíc dílků tvoří zdvojené sklo a dřevěné okenice; jejich nastavením se moderní prosklená budova může proměnit dřevěnou boudu, která dokáže odolat drsnému horskému podnebí.
 

Romantika ze dřeva: Tančírna v Račím údolí

Rychlebských horáchRačím údolí přímo pod Čertovými kazatelnami stojí zvláštní stavba. Říká se jí Tančírna a ještě před pár lety byla zarostlá v kopřivách a odsouzená k zániku. Dřevěnou budovu s řadou vyřezávaných ornamentů a velkým tanečním sálem s nádhernými vitrážovými okny nechal v letech 1906–1907 postavit vratislavský biskup kardinál Georg Kopp a podle něj se budově začalo říkat Georgshalle. Po druhé světové válce ji čekal stejný osud jako řadu jiných míst v bývalých Sudetech, obnovy se dočkala v roce 2015. Otevřeno je denně a v hlavním sále se střídá akce za akcí, od koncertů přes autorská čtení, taneční vystoupení a workshopy až po svatby. K dispozici je kavárna, infocentrum s expozicí nejenom o Tančírně, ale o dalších budovách, které v Račím údolí stávaly, i servisní místnost pro běžkaře a cyklisty.
 

Dřevěná lávka pod hradem Veveří

Když se vypravíte lodí po Brněnské přehraděhradu Veveří, vystoupíte na částečně zastřešený dřevěný most. Na něj navazuje další dřevěná stavba: osmdesát metrů dlouhá robustní lávka, která byla zvolena dřevěnou stavbou roku 2011. Vyhnete se tak silnici a k hradu dojdete po pohodlné zpevněné cestě. Uprostřed lávky navíc je zastřešená část lemovaná lavicemi; ideální místo pro svačinu s dětmi a krátký odpočinek na výletě.
 

Nej- dřevěné rozhledny

Na některé rozhledny si určitě vzpomenete i po letech, třeba kvůli architektuře, místu nebo příběhu. Tak například dřevěná rozhledna Bára u Chrudimi, několik dní po slavnostním otevření rozmetaná vichřicí; to, co vidíte dnes, je druhý (a pevnější) pokus. Její autor, architekt Martin Rajniš, má na kontě víc pěkných rozhleden: k nejnovějším patří pražská Doubravka. Nijak stará není ani krásná Jurkovičova rozhlednaRožnově pod Radhoštěm z bukového, smrkového a jedlového dřeva, i když mezi návrhem (1896) a slavnostním otevřením (2012) uplynulo více než sto let. Z modřínu a oceli je vyrobená rozhledna na Pekelňáku, Pekelném kopci u Třebíče, a také rozhledna U Jakuba v srdci České Kanady. Měří sice přes 40 metrů, ale o víc než deset metrů je vyšší rozhledna Bohdanka, zřejmě nejvyšší dřevěná rozhledna u nás a možná i v celé Evropě; vyhlídková plošina je ve výšce 42 metrů. Připomenout musíme i jednu zajímavou dřevěnou oslavenkyni: Akátová rozhledna nad Židlochovicemi bude v sobotu 7. září slavit deset let od otevření!
 

Pár dřevěných zajímavostí

  • Protože projekty výškových domů ze dřeva chystají architektonická studia po celém světě, žebříčky nejvyšších dřevěných staveb světa se budou rychle měnit. Zatím jim ale kraluje osmnáctipatrový Mjøstårnet v norském městečku města Brumunddal; měří 85,4 metru.
  • Místa, která neoslní výškou, ale nápaditostí, to jsou obrovská hřiště, která udělají radost dětem. Už jste s nimi navštívili dřevěný hrad v Mirakulu, hřiště Bororopražské zoo nebo Království lesa na Lipně?
Areál historické zábavy pod hradem Bouzov

Areál historické zábavy pod hradem Bouzov

Pokud hledáte nevšední zážitky, navštivte Historický areál, který se nachází v těsné blízkosti pohádkového hradu Bouzova. Specialitou tohoto ojedinělého kulturního zařízení jsou historicky laděné, zábavně naučné programy, které jsou svým obsahem zaměřeny pro všechny věkové kategorie návštěvníků.

Areál Vigvam v Němčicích u Kolína

Areál Vigvam v Němčicích u Kolína

Víceúčelový areál Vigvam se nachází nedaleko Prahy, na samém okraji Němčic u Kolína. Je situován s výhledem do přírody, obklopen loukami a lesem. Vyrazit sem můžete za zábavou, gurmánskými zážitky a také za neotřelým ubytováním jak ve vigvamu, tak také v kupé nočních vagonů.

Archeologický skanzen Březno u Loun

Archeologický skanzen Březno u Loun

Součástí Oblastního muzea v Lounech s historickou a přírodovědnou expozicí je také skanzen v Březně, který leží asi čtyři kilometry od Loun u řeky Ohře.

Archeopark pravěku Všestary

Archeopark pravěku Všestary

Archeopark Všestary se snaží interaktivní a názornou formou návštěvníky seznámit s životem v pravěku. Pravěk ožívá při Dnech živé archeologie, Tvůrčích dílnách i během běžných návštěvních dnů. Budova muzea i pravěká vesnice je uzpůsobena všem věkovým kategoriím, jednotlivců i školním exkurzím.

Broukoviště v Zoo Ostrava

Broukoviště v Zoo Ostrava

Broukoviště v areálu ostravské zoo představuje malým i velkým návštěvníkům, jaký význam má mrtvé dřevo pro život nepřeberného množství živočichů, a to nejen brouků a dalších druhů bezobratlých, ale také drobných obratlovců, jako jsou ještěrky, slepýši či ptáci.

Česká poštovna na vrcholu Sněžky

Česká poštovna na vrcholu Sněžky

Na nejvyšší české hoře, Sněžce, leží Česká poštovna Anežka, navržená architekty Martinem Rajnišem a Patrikem Hoffmanem. Poštovna má přiděleno i svoje PSČ 542 91. Konstrukce České poštovny je v podstatě dřevěná skládačka z 20 tisíc dílů.

Dřevěná zvonice ve Rtyni v Podkrkonoší

Dřevěná zvonice ve Rtyni v Podkrkonoší

Jedna z nejcennějších českých dřevěných zvonic je dominantou města Rtyně v Podkrkonoší. Starobylá dřevěná zvonice, polygonální stavba se třemi zvony, pochází z roku 1592 a měří na výšku téměř 30 metrů. Od zvonice je krásný výhled na město, do kraje a na Krkonoše.

Dřevěný kostelík sv. Mikuláše v Nýdku

Dřevěný kostelík sv. Mikuláše v Nýdku

Ve vzdálenosti 8 km od města Třinec v Moravskoslezském kraji leží obec Nýdek. Jednou ze zajímavých atrakcí obce je dřevěný kostelík z roku 1576, který je údajně nejstarší stavbou v obci.

Dřevěný kostelík sv. Paraskivy v Blansku

Dřevěný kostelík sv. Paraskivy v Blansku

Jedinou stavbu svého druhu na celé Moravě najdete ve městě Blansko. Jedná se o dřevěný kostelík sv. Paraskivy, který byl do Čech dovezen až z Podkarpatské Rusi. Setkávají se zde všechny generace při bohoslužbách, pobožnostech, koncertech, kulturních akcích, křtech, svatbách i pohřebních obřadech.

Dřevěný kostelík v Albrechticích

Dřevěný kostelík v Albrechticích

Hlavní pamětihodností Albrechtic u Českého Těšína je malebný dřevěný kostel zasvěcený sv. Petru a Pavlovi. Roubená stavba byla postavena v barokním slohu v roce 1766.

Historické domky ve Vrchlabí

Historické domky ve Vrchlabí

Soubor čtyř štítových domů patří mezi nejstarší lidové stavby v Krkonoších a je vzácným pozůstatkem původní městské zástavby. Dřevěných domů s podloubím tu původně stálo pět.

Historické domy v Chrastavě

Historické domy v Chrastavě

V Chrastavě se nachází několik významných historických domů. Jedná se o budovy na náměstí 1. máje, skupinu domů v Nádražní ulic a Pobřežní ulici a secesní budovy spořitelny a školní družiny.

K šesti rozhlednám Východního Slovácka

K šesti rozhlednám Východního Slovácka

Nejvíce rozhleden na Východní Moravě je vyrobeno ze dřeva, k těm nejmladším patří hned šestice rozhleden, vybudovaná v tomto roce v Bílých Karpatech v mikroregionu Východní Slovácko. Tam směřujeme tento tip na výlet, respektive na sérii výletů, která nám umožní tento kraj lépe poznat.

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí

Krkonošské muzeum Správy KRNAP projde v příštích letech proměnou. Současné expozice Kámen a život a Člověk a hory nahradí Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku. Muzeum, které uzavřelo veřejnosti v říjnu 2017, zůstane nepřístupné až do roku 2021.

Osada Mařín s rumpálovou studnou

Osada Mařín s rumpálovou studnou

Osada Mařín leží mezi Zadním Arnoštovem a Křenovem na Svitavsku. V osadě najdete dřevěnou zvonici a studnu hlubokou 70 m. Nedaleko osady jsou i dobře patrné zbytky staroslovanského hradiště.

Prezidentská chata v Jizerských horách

Prezidentská chata v Jizerských horách

Prezidentská chata je původní roubená stavba z roku 1928, která poskytuje stylové ubytování na hřebenu regionu Jizerské hory, 850 m. n.m. Slavná dřevěná horská chata prošla kompletní rekonstrukcí, která ji vrátila do původní podoby z první poloviny minulého století.

Rozhledna na Ježníku - Krnov

Rozhledna na Ježníku - Krnov

Ježník se těší znamenité pověsti jako letovisko a výletní místo. Je možno je doporučit všem, kteří vyhledávají odpočinek v klidném prostředí. Na severu Ježníku se zvedá 558 m vysoký vrch Vyhlídka s dřevěnou rozhlednou.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Skanzen Veselý Kopec - pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec - pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Soubor lidových staveb Vysočina.

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích Dolní Morava

Na Dolní Moravě se v prosinci 2015 otevřela nová stavba, která návštěvníkům umožní projít se v korunách stromů s jedinečným výhledem na horské masivy v okolí. Svým tvarem má připomínat let nočního motýla. "Stezku v oblacích" najdete poblíž horní stanice lanovky Sněžník ve výšce 1116 metrů.

Trojský kůň v Bouzově - největší dřevěný kůň na světě

Trojský kůň v Bouzově - největší dřevěný kůň na světě

Největší dřevěná stavba koně na světě se nachází v Historickém areálu zábavy na Bouzově. Stavba koně je vysoká 15 metrů, 16 metrů dlouhá a váží asi 40 tun. Vnitřní prostory jsou veřejně přístupné.

Akátová rozhledna v Židlochovicích

Akátová rozhledna v Židlochovicích

Do Židlochovic na Brněnsku se vydejte na vrchol kopce Výhon s nově otevřenou rozhlednou. Osmnáctimetrová vížka je vyrobená z akátového dřeva, které roste v lokalitě na každém kroku.

Dřevěná rozhledna Bára

Dřevěná rozhledna Bára

Na Čertově skalce na vrchní části zrušeného lomu Podhůra jižně od Chrudimi byla obnovena rozhledna Bára. Tu v červnu 2008 několik dnů po otevření zničila silná vichřice. Oproti původní stavbě přibylo několik zpevňujících prvků.

Dřevěná rozhledna Zelenkův kopec u Olešnice

Dřevěná rozhledna Zelenkův kopec u Olešnice

Dřevěná vyhlídková věž na Zelenkově kopci (666 m.n.m.) nacházející se asi 1 km severně od obce Ústup je v pořadí druhou stavbou svého druhu, kterou nechal na svém území vystavět mikroregion „Sdružení Olešnicko".

Jurkovičův most v Novém Městě nad Metují

Jurkovičův most v Novém Městě nad Metují

Není divu, že město s pohádkovým náměstím má i most jako z pohádky. Pravda, z náměstí ho neuvidíte, protože se skrývá v zámeckých zahradách. Je dřevěný, pochází z roku 1911 a jeho autorem byl známý architekt Dušan Jurkovič, který se podílel na úpravách zámku.

Knížecí Stolec - rozhledna ve vojenském prostoru Boletice

Knížecí Stolec - rozhledna ve vojenském prostoru Boletice

Nová rozhledna stojí na nejvyšším vrcholu vojenského prostoru Boletice, Knížecím Stolci. Dřevěná vyhlídka nabízí výjimečný pohled do krajiny, za dobrého počasí lze odtud spatřit i Alpy.

Mandloňová rozhledna a sady v Hustopečích

Mandloňová rozhledna a sady v Hustopečích

V Hustopečích vznikla nová rozhledna - nachází se v jedné z největších botanických rarit na Moravě, v mandloňových sadech. Ocelová vyhlídka dosahující do výšky 14 metrů se stala cílem na výjimečné naučné stezce, která sady prochází.

Mirakulum - výprava do země zábavy i poznání

Mirakulum - výprava do země zábavy i poznání

Zemi plnou her, zábavy, stromů, zvířat a dětské fantazie najdete v Milovicích nad Labem. Jedinečný zábavně-naučný park na ploše 10 hektarů našel inspiraci v tom nejlepším ze světových parků i v nejtajnějších dětských přáních.

Mamutíkův vodní park v Dolní Moravě

Mamutíkův vodní park v Dolní Moravě

V Dolní Moravě najdete vodní přírodní areál, kde voda je základním prvkem k hraní, experimentování a získávání zkušeností o přírodě a jejích zákonitostech. Všechny části parku jsou interaktivní a návštěvníci mohou vše sami regulovat, vyzkoušet, uchopit či roztočit.

Pivečkův lesopark ve Slavičíně

Pivečkův lesopark ve Slavičíně

Pivečkův lesopark byl založený v roce 1936 rodinou Pivečkových jako odpočinková zóna pro obyvatele Slavičína a především pro zaměstnance jejich obuvnického podniku. Jeho kouzlo tvoří především dřevěné plastiky, díla mladých sochařů, studentů pražské umělecko-průmyslové vysoké školy.

Šťastná země - spousta atrakcí na jednom místě

Šťastná země - spousta atrakcí na jednom místě

Areál s obrovským množstvím atrakcí (trpasličí vesnička, dřevěný hrad, trampolíny, prolézačky...), které jsou však citlivé vůči životnímu prostředí. Nechte se inspirovat a přijeďte s dětmi strávit nezapomenutelný den v krásném prostředí Českého ráje.

Volarské slavnosti dřeva - 27. ročník

Volarské slavnosti dřeva - 27. ročník

Velkolepá kulturní akce s lidovým trhem a šumavským bálem pod širým nebem, to je Slavnost dřeva ve Volarech. Čekají vás dva dny naplněné vůní dřeva, historickými řemesly, lidovým trhem, kulturním programem, přátelskou atmosférou, dobrým jídlem a pitím.

Dřevěný kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové

Dřevěný kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové

Dřevěný kostel stával původně v obci Habura na Slovensku. V roce 1740 tam však postavili kostel kamenný a dřevěný odprodali Malé Polaně. Ale i Malá Polana si časem postavila svůj kostel, a dřevěný kostelík koupilo město Hradec Králové. Dnes je umístěn v Jiráskových sadech na soutoku Labe a Orlice.

Stezka Valaška - stezka mezi korunami stromů Pustevny

Stezka Valaška - stezka mezi korunami stromů Pustevny

Nadzemní panoramatická Stezka Valaška je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník.