!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Důl Bohumír v Jívce je pro zájemce otevřen i přes zimu
Důl Bohumír v Jívce je pro zájemce otevřen i přes zimu
"> ">
Památky

Důl Bohumír v Jívce je pro zájemce otevřen i přes zimu

  • Vydáno16. listopadu 2021
Důl Bohumír se nachází v obci Jívka asi 15 km od Adršpachu. Letos je vůbec poprvé zájemcům zpřístupněn také během zimní sezóny. Rezervaci na prohlídku lze udělat buď přes rezervační systém nebo telefonicky.
Důl BohumírAlternativním programem v Jestřebích horách se může letos vůbec poprvé stát prohlídka bývalého měděného dolu Bohumír v Jívce. Zimnímu provozu dolu, kde od roku 1853 do poloviny šedesátých let minulého století probíhala těžba mědi, předcházel souhlas Chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Ochranáři zde v minulosti hájili zájmy chráněných netopýrů, kteří zde zimovali. Nyní se zdá, že se netopýři přestěhovali o patro níže mimo prohlídkovou trasu, a proto máte jedinečnou možnost navštívit důl i v zimě, kdy je možné na trase vidět i rampouchovou výzdobu!

důl bohumírŠtola má třináct pater a je sto třicet metrů hluboká. Trasa v podzemí je dlouhá více než 400 m a na konci vás čeká přímo hornická zkouška – výstup větrací šachtou na povrch země. Zájemci sestoupí dolů s přilbou a rozsvícenou čelovkou. Prohlídka trvá asi hodinu, během ní uvidíte dochovaný betonový portál, staré dobývky, průzkumné díry, prostor bývalé strojovny a také hornické nářadí, které se zde našlo. Na několika místech je i dobře vidět rudná žíla.

Vstup do dolu Bohumír je možný po předchozí rezervaci na webových stránkách provozovatele, anebo po telefonické domluvě (499 829 842 či 724 805 646). Vstupné stojí 120 korun, pro děti 70 Kč. V podzemí je stálá teplota cca 10°C, doporučujeme mít s sebou pevnou obuv. Minimální počet zájemců o prohlídku jsou 4 osoby.


 
Důl Bohumír – neobvyklé zimní prohlídky podzemí

1.11.
31.3.
Důl Bohumír – neobvyklé zimní prohlídky podzemí

Měděný důl Bohumír zůstane otevřený i v zimě.

Důl Bohumír – expozice měděného dolu v Jívce

Důl Bohumír – expozice měděného dolu v Jívce

Pokud máte zájem o tajemné dobrodružství v nitru naší země, pokud se chcete přesvědčit o těžké práci horníků, zavítejte do Jívky, nedaleko Trutnova. Trasa v podzemí je dlouhá více než 400 m a na konci vás čeká přímo hornická zkouška – výstup větrací šachtou na povrch země.