Úvod > Aktuality > Dřevořezby Pavla Lakomého zdobí první nádvoří zámku Duchcov
Plastika: Cekání na burcák
"> Plastika: Cekání na burcák "> Plastika: Moudrost "> Plastika: Plánované rodicovství
Kultura

Dřevořezby Pavla Lakomého zdobí první nádvoří zámku Duchcov

  • Vydáno7. května 2013
Na prvním nádvoří zámku Duchcov jsou až do 24. června 2013 vystaveny plastiky Pavla Lakomého. Jedná se o deset volně stojících dřevořezeb z dubu, buku a kanadského topolu, jež jsou instalovány do kruhu kolem růžového záhonu. Výstava, která probíhá pod názvem "Pavel Lakomý: Resumé", rekapituluje sochařovy tvůrčí tendence z posledních let.
Spojení anděla s pannou zipemVýstava deseti dřevořezeb oblíbeného sochaře Pavla Lakomého, jehož sochy zdobí veřejná prostranství mnoha severočeských a německých obcí a měst. Plastiky z dubového a bukového dřeva, stejně jako z kanadského topolu, jsou instalovány v kruhu kolem růžového záhonu na prvním nádvoří zámku Duchcov.

Propojení přírodního materiálu – dřeva s růžovými keři vhodně akcentuje přirozenost tvůrčího procesu v souladu s přírodními zákony a esteticky zjemňuje zelený parter u hlavní vstupní brány do zámeckého areálu. Symbolika kruhu má rovněž svůj význam – charakterizuje propojení a návraty Pavla Lakomého k vlastím tvůrčím koncepcím, jež se pohybují v rozmezí figurální plastiky až po symbolicky abstraktní a komplikované tvary.

V symbolickém kruhu se tak potkává Moudrost, Jablko moudrosti, Hadí žena, Plánované rodičovství, Hrozen, Musíme si pomáhat, Světlonoš, Andělská schránka, Sova a Blíženci, aby vám svými křivkami poodhalily, co v nich bylo mistrovsky zhmotněno rukou řezbáře, v myšlence, ve které všechno končí a zároveň všechno začíná.Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy

Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy

Zámek Duchcov leží přibližně 8 km jihozápadně od města Teplice. Návštěvníci zde mohou zhlédnout především Valdštejnskou rodovou galerii, expozici v tzv. biliárovém křídle, tři místnosti zámeckého personálu, Vojenskou zbrojnici, Lovecký salonek a muzeum věnované osobnosti Giacoma Casanovy.