Úvod > Aktuality > Dřevo a levandule provoní v sobotu Betlém v Hlinsku
Dřevo a levandule provoní v sobotu Betlém v Hlinsku
"> ">
Památky

Dřevo a levandule provoní v sobotu Betlém v Hlinsku

  • Vydáno31. července 2019
Den dřeva s levandulovou vůní, který v Hlinsku připravili na sobotu 3. srpna, je součástí celoletního programu . Celý den bude doprovázen jarmarkem. K vidění bude práce šindeláře, uměleckého řezbáře, hračkáře, truhláře, před očima návštěvníků budou vznikat různá umělecká díla ze dřeva.
K tradičním bodům programu víkendového programu patří vyřezávání dřevěných soch motorovou pilou. Kdy se během několika minut před očima diváků vykouzlí ze špalku socha jakéhokoli zvířete nebo pohádkové postavy. Sochy budou následně vydraženy a výtěžek poputuje na dobročinné účely.

Do Hlinska dorazí letos 10 řezbářů z Čech, Slovenska, Polska a Německa, kteří nám předvedou, že jsou mistry svého oboru. Páteční odpoledne bude také patřit řezbářům a to soutěži Speed Carving, kdy během 60 minut dokáží řezbáři vykouzlit celou sochu.

Dalším bodem programu jsou dřevěné soutěže pro dospělé i pro děti  nebo jízda na dřevěných vorech po Chrudimce, kterou si může každý účastník vyzkoušet. Děti si mohou zasoutěžit v různých dovednostních a jiných hrách během celého dne.

Doprovodný program na pódiu bude patřit pohádce Čert a Káča , kapele Karel Gott revival Morava, ale vystoupí zde také Mistr kat nebo Lesy ČR.

Už v pátek 2. 8. 2019 před Dnem dřeva bude v prostorách před Orlovnou u Chrudimky letní selský trh, sortiment na selských trzích je zaměřen na prodej sadby, rostlin, ovocných a okrasných stromků, domácích zvířat, zemědělských přebytků, drobného zahradnického nářadí, ovoce, zeleniny, potravinových regionálních výrobků, sýrů, pečiva, uzenin, medu, hub apod.
Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, si můžete prohlédnout v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, v domku číslo 362.

CHKO Žďárské vrchy – zelené srdce Česka

CHKO Žďárské vrchy – zelené srdce Česka

Žďárské vrchy a stejnojmenná Chráněná krajinná oblast se dá bez nadsázky považovat za jednu z posledních nedotčených oáz klidné a čisté přírody v srdci Česka. Jako pramenná oblast několika českých a moravských řek a rybničných soustav bylo území vyhlášeno za chráněnou oblast přirozené akumulace vod.