Úvod > Aktuality > Dřevěný most do hradu Zlenice je třetím nejlepším tesařským dílem roku 2014
Drevený most do hradu Zlenice je tretím nejlepším tesarským dílem roku 2014
"> Drevený most do hradu Zlenice je tretím nejlepším tesarským dílem roku 2014 "> V roce 2011 byla postavena drevená vyhlídková plošina "> Zrícenina je známá napríklad z napríklad z kreseb Josefa Lady
Památky

Dřevěný most do hradu Zlenice je třetím nejlepším tesařským dílem roku 2014

  • Vydáno29. ledna 2015
Nový dřevěný most, který zlepšil přístup do jádra zříceniny hradu Zlenice-Hláska u Senohrab, je podle Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů ČR třetím nejlepším tesařským dílem roku 2014. Unikátní stavbu realizovala firma Stavos Benešov v rámci projektu Po cestách a hradech doby Karla IV.
ZleniceJednalo se o výjimečnou zakázku - most byl vyroben podle starých postupů a složitá byla i doprava materiálu k hradu, který je na kopci, a přístupové cesty k němu jsou špatné. Většinu materiálu tak museli tesaři k hradu nanosit ručně. Most je postaven z odkorněného smrkového dřeva, a protože byla každá kláda jiných rozměrů, muselo se při konečné kompletaci postupovat velice pečlivě.

Stavba mostu, který ale není přímo historickou kopií původního mostu přes hradní příkop, je dalším důležitým milníkem cesty k záchraně zříceniny hradu, kterou si vzalo za své Sdružení Zlenice. Ve spolupráci s obcí Senohraby, která je majitelem objektu, a za podpory velkého množství dobrovolníků se mu postupně daří zastavit chátrání symbolické regionální památky, známé například z kreseb Josefa Lady.

ZleniceDo dnešních dnů se podařilo zajistit čelní hradbu jádra hradu, zakonzervovat suterén první brány, staticky zajistit vrcholové partie vstupní brány a osadit ji střešní konstrukcí, která ochraňuje dochované zdivo před nepříznivými vlivy podnebí. V roce 2011 byla postavena dřevěná vyhlídková plošina a byly zakonzervovány pilíře. Předloni se díky dotaci z ministerstva zemědělství podařilo realizovat první etapu konzervace takzvané "Velké věže".

Dřevěný most hradu Zlenice byl oceněn v soutěži Cena cechu klempířů, pokrývačů a tesařů ČR a získal třetí místo v kategorii Tesařské dílo. Na první pozici se umístil Krov domu U zlatého gryfa v Praze na Maltézském náměstí. Ve své kategorii se tak jedná o jediný turistický cíl, který byl takto oceněn.
Zřícenina hradu Zlenice – hrad známý z obrázků Josefa Lady

Zřícenina hradu Zlenice – hrad známý z obrázků Josefa Lady

Přesné založení hradu Zlenice, lidově též zvaného Hláska, je dosud zahaleno tajemstvím. Hrad byl postaven zřejmě někdy na počátku 14. století a v 15. století byl dobyt a zničen.

Další aktuality