Úvod > Aktuality > První mládě orla mořského odchovávají v Zoo Ostrava

První mládě orla mořského odchovávají v Zoo Ostrava

Vydáno 5. června 2018 Příroda
V ostravské zoologické zahradě poprvé v historii zahnízdili orli mořští. Samice zatím úspěšně odchovává mládě, kterému jsou dva měsíce. Tento největší orel Evropy byl v České republice v minulosti pronásledován a nakonec i vyhuben. Díky vysazení v lidské péči odchovaných ptáků a přísným ochranářským opatřením se v ČR opět vyskytuje a hnízdí. Přesto čelí dál hrozbám ze strany člověka. I proto je prvoodchov V Zoo Ostrava tak významný. Dnes již dvouměsíční mládě se vylíhlo 4. dubna 2018 a prospívá dobře.

Orel mořský byl podobně jako jiné druhy velkých dravců člověkem v minulosti pronásledován. Na území ČR byl vyhuben na přelomu 19. a 20. století. Do konce 19. století hnízdil v jižních Čechách a do začátku 20. století na jižní Moravě. Po zhruba 100 letech se do jižních Čech tito majestátní ptáci opět vrátili – v letech 1979 až 1984 bylo v oblasti vypuštěno devět mladých orlů mořských odchovaných v Německu. Díky přísné ochraně došlo následně k jejich rozšíření i do dalších oblastí. V současné době se odhaduje, že se v ČR vyskytuje 135-140 hnízdních párů. I v Moravskoslezském kraji hnízdí několik párů a přímo na území Ostravy je možné pozorovat v určitou část roku na Heřmanickém rybníku potulní jedince na tahu.
 
Přes úspěšný návrat do přírody ČR a navzdory ochranářským opatřením však orel mořský i dnes čelí nebezpečí ze strany člověka, zejména kladením otrávených návnad (jed karbofuran), rušením při hnízdění či pytláctvím. Ohrožuje jej také znečištění prostředí chemickými látkami. Vzhledem k tomu, že jako predátor stojí na konci potravního řetězce, dochází v jeho těle ke kumulaci škodlivin.
 
V zoologických zahradách se tento druh téměř vůbec nemnoží. V ostravské zoo jsou orli mořští chováni od roku 2006, kdy jsme získali ze Záchranné stanice v Bartošovicích na Moravě asi dvouletého samce původem z přírody, kde byl vážně zraněn na vedení vysokého napětí. Vzhledem k jeho trvalému handicapu nemohl být vypuštěn zpět do přírody. V péči člověka však byl předpoklad, že se může stát úspěšným rodičem a pomoci rozšířit chovatelskou základnu tohoto dravce pro případné další repatriační aktivity. Koncem roku 2006 jsme k samci získali tohoroční samici ze Zoo Liberec. Pár spolu žil až do roku 2017, nikdy se však nerozmnožil. Proto jsme využili nezištné partnerské spolupráce se zoologickými zahradami sdruženými v Unii českých a slovenských zoo a po dohodě se Zoo Liberec provedli výměnu samic.
 
U velkých dravců není jednoduché sestavit spolehlivý harmonizující pár. Je zde celá řada úskalí: draví ptáci dospívají poměrně pozdě, takže musíme čekat i řadu let a až po této době třeba zjistíme, že si pár nesedí, že jeden z páru není spolehlivý v sezení na vejcích, že dokonce zabíjí mládě, že během té doby může také jeden z páru uhynout atd. Ostravští chovatelé mají dlouholeté zkušenosti s chovem a odchovem dalších druhů dravých ptáků a řada v Ostravě vylíhnutých mláďat byla bezplatně poskytnuta pro posílení genetické základny chované v lidské péči nebo pro vypuštění do volné přírody za účelem obnovení či posílení divoké populace. Jedná se například o orlosupy bradaté (13 jedinců), supy hnědé (5) či supy bělohlavé (7).
 
Odchov historicky prvního mláděte orla mořského v Zoo Ostrava je, zdá se, na dobré cestě a věříme, že se v budoucnu podaří odchovat další mláďata. I tato by se pak mohla dále zapojit do chovu toho chráněného a kriticky ohroženého dravce v lidské péči, příp. do nějakého repatriačního projektu. Ať už v rámci České republiky, nebo celé Evropy.        

Broukoviště v Zoo Ostrava

Broukoviště v Zoo Ostrava

Broukoviště v areálu ostravské zoo představuje malým i velkým návštěvníkům, jaký význam má mrtvé dřevo pro život nepřeberného množství živočichů, a to nejen brouků a dalších druhů bezobratlých, ale také drobných obratlovců, jako jsou ještěrky, slepýši či ptáci.

Edukativní koutek v Zoo Ostrava - poznejte hlasy zvířat

Edukativní koutek v Zoo Ostrava - poznejte hlasy zvířat

Nový interaktivně-edukativní koutek prezentující hlasy dvaceti vybraných zástupců naší fauny. Koutek je doplněn o informační cedulky k jednotlivým druhům, které se vyskytují v přírodě Česka.

Rododendrony v Zoo Ostrava

Rododendrony v Zoo Ostrava

V areálu ostravské zoo roste téměř 6000 exemplářů rododendronů a azalek, což je nejvíce u nás i na Slovensku. Najdete zde asi 250 druhů a kultivarů.

DinoPark Ostrava - pravěký svět na dlani

DinoPark Ostrava - pravěký svět na dlani

Přemýšlíte, kam s dětmi na výlet? Navštivte zábavný a vzdělávací park určený dětem všech věkových kategorií. DinoPark Ostrava se nachází 13 km od centra Ostravy mezi Orlovou a Doubravou. Na ploše 35 ha je 70 modelů druhohorních zvířat v životních velikostech a nově uvidíte i roztomilá mláďata.

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava - příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava - příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích.

Další aktuality

21.11.
2019
Levnější vstupné láká do zoo Ostrava

Levnější vstupné láká do zoo Ostrava

Severní Morava a Slezsko | Příroda
16.11.
2019
Bludné balvany: kde se zastavili velcí cestovatelé ze severu?

Bludné balvany: kde se zastavili velcí cestovatelé ze severu?

Severní Morava a Slezsko | Příroda
29.10.
2019
Halloween a lampionový průvod v Zoo Ostrava proběhne tuto sobotu

Halloween a lampionový průvod v Zoo Ostrava proběhne tuto sobotu

Severní Morava a Slezsko | Příroda
23.10.
2019
Do Zoo Ostrava za jelenem wapiti i krásou barev Asie

Do Zoo Ostrava za jelenem wapiti i krásou barev Asie

Severní Morava a Slezsko | Příroda