Úvod > Aktuality > Dracula a ti druzí aneb pár tipů na výlety za upíry
Dracula a ti druzí aneb pár tipů na výlety za upíry
"> "> ">
Kultura

Dracula a ti druzí aneb pár tipů na výlety za upíry

  • Vydáno12. ledna 2017
Baví vás knihy o upírech a filmy plné bledých dam a pánů s až příliš vyvinutými horními špičáky? Pak vám uděláme radost dvěma novými výstavami a také tipy na výlety do míst, kde prý kdysi upíři řádili. Kdo se bojí, ten by se měl vyzbrojit česnekem, svěcenou vodou nebo speciálním škapulířem.
sobotu 14. ledna zahájil novou výstavní sezonu Chvalský zámekPraze – Horních Počernicích. Oblíbené místo až do dubna ovládli upíři a na leden a únor tu nachystali spousty doprovodných akcí.
 

Dracula a ti druzí aneb Upíři na Chvalském zámku

Prcky tentokrát nechte doma, organizátoři výstavy Dracula a ti druzí aneb Upíři na Chvalském zámku ji doporučují dětem přibližně od devíti let, a to ještě jen těm, které se rády bojí a mají pro strach uděláno. O to víc si tu užijí otrlí teenageři a dospělí. Interaktivní výstava o smyšlených i reálných obávaných strašidlech je prodchnuta temnou a tajemnou atmosférou a nabízí řadu kratochvílí. Vyzkoušet můžete například upíří kostymérnu s převleky a malováním na obličej, upíří fotoateliér s projekcí, zrcadlovou UV strašící komnatu či hopsací hrobku hraběte Draculy. Uvidíte i speciálně vyrobené figuríny a živé i pohyblivé obrazy, které prý zatím nemají v Česku obdoby.

Otevřeno je denně od 9 do 17 hodin a na výstavu platí běžné vstupné: základní za 70 Kč, snížené pro děti, studenty a seniory za 40 Kč a rodinné za 190 Kč. Výlet na Chvalský zámek si navíc můžete naplánovat na den, kdy se koná některá z doprovodných akcí, třeba na Strašidelnou sobotu s čarodějnicí a upíry 21. ledna nebo Strašidelnou neděli s Draculou a upíry 22. ledna. V pátek 3. února se koná nocování na zámku s hostinou a pohádkovými postavami, v neděli 5. února Strašidelná neděle s Čachtickou paní a upíry a konečně v sobotu 18. února Strašidelná noc upírů a svítících přízraků.
 

Za upíry do Čelákovic

Před padesáti lety proslavil Čelákovice zvláštní nález, když v místě zvaném Mrchovláčka – které mimochodem nikdy nemělo nijak dobrou pověst – bylo odkryto jedenáct hrobů s podivnými ostatky. Tři mrtví měli oddělenou lebku, jeden pravou nohu; levou měl přitom silně ohnutou v koleni, jako by původně byla svázaná. Několik lidí bylo patrně pohřbeno se spoutanýma rukama, jiní leželi na břiše a v jednom z hrobů se našel zbytek kůlu z borového dřeva.

Skutečně se v Čelákovicích podařilo objevit největší evropský hřbitov upírů anebo šlo o odsouzence, popravené na nedaleké šibenici? Odpověď a další otázky a záhady nabízí výstava Byli v Čelákovicích upíři?, která připomíná půlstoletí od mediálně proslulého archeologického výzkumu. V čelákovickém Městském muzeu si ji můžete prohlédnout denně kromě pondělí do 26. února; lístek pro dospělé stojí 30 Kč, pro děti, studenty a seniory 20 Kč.
 

Další upíří rejdiště

Čelákovičtí upíři se sice stali senzací, ale našly se i další podivnosti. Například v Kopidlně v místě zvaném Na stínadlech narazili při hloubení základů domu na lidské kostry s lebkami uloženými mezi nohama, v Lochenicích byla objevena kostra ženy ležící na břiše a přibitá železnými hřeby k prknu na dně hrobu a v Žatci nález odhalil dva muže pochované během 12. století; jeden měl oddělenou hlavu, druhý dřevěný kolík a hřeb v hrudi.

Na další zajímavosti narazíte při prohlídce Památníku Velké Moravy ve Starém Městě na Uherskohradišťsku. Již v 10. století tu pochovali malé dítě zatížené nad pánevními kostmi a dolními končetinami velkými kameny, byly objeveny také hroby, v nichž byli nebožtíci svázaní do kozelce anebo jinak „zneškodněni“ – málo platné, v boji s upíry šlo víc než o vysvobození mrtvých o to, aby se ulevilo živým. Upíří pověsti se dotkly také jihomoravských Ivančic nebo Žďáru nad Sázavou, kde na Dolním hřbitově objevíte místo odpočinku posledního českého upíra. V 19. století se tu odehrál podivuhodný protivampýrský obřad, detailně popsaný ve žďárské i jihlavské kronice. Hřbitov, vybudovaný v roce 1709 podle návrhu architekta Jana Blažeje Santiniho, se dnes už nepoužívá a je přístupný zdarma.
 
Dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou – místo odpočinku posledního českého upíra

Dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou – místo odpočinku posledního českého upíra

Pochybujete o existenci nemrtvých? V záznamech žďárské i jihlavské kroniky najdeme záznam o podivuhodném protivampyrskému zásahu, který se odehrál v 19. století. I vy můžete nasát zvláštní atmosféru Dolního hřbitova, který byl postaven podle kabalistických symbolů.

Kamenná bába u Bezděkova

Kamenná bába u Bezděkova

Na břehu Bezděkovského rybníka severozápadně od Strakonic stojí zajímavá socha vytesaná z hrubozrnné žuly, upírající své nápadně velké oči k vodě.

Mladotovský palác neboli legendami opředený Faustův dům

Mladotovský palác neboli legendami opředený Faustův dům

Faustův dům neboli Mladotovský palác se nachází na jižním konci Karlova náměstí. Pojmenování si dům vysloužil díky svým obyvatelům: alchymistovi Edwardu Kelleymu a později Ferdinandu Antonínovi Mladotovi ze Solopysk, který tu prý dělal hlučné chemické pokusy.

Strašidelné podzemí Tábor

Strašidelné podzemí Tábor

Přijďte se bát do podzemí – Strašidelné podzemí se nachází ve středověkých katakombách 500 let starého domu na Žižkově náměstí v Táboře – vchod za kostelem. V chodbách s tajemnou atmosférou uvidíte mnoho strašidelných stvoření.

Strašidelné soboty na zámku Dětenice

1.1.
30.11.
Strašidelné soboty na zámku Dětenice

Každou sobotu se konají na zámku Dětenice prohlídky v doprovodu strašidelných bytostí. Přijeďte se trochu bát i zasmát. Strašidelné prohlídky jsou vhodné zejména pro děti, ale pobaví i dospělé.