Úvod > Aktuality > Drábské světničky se na zimu opět uzavřely
Drábské světničky se na zimu opět uzavřely
"> "> ">

Drábské světničky se na zimu opět uzavřely

Vydáno 7. listopadu 2019 Příroda
Oblíbený skalní hrad Drábské světničky u Mnichova Hradiště skončil letošní turistickou sezónu, dřevěná vstupní branka se turistům pro letošní rok uzavřela. Přístup do skalního hradu se za posledními návštěvníky uzavřel 31. října 2019. Na prohlídkový okruh se znovu vydají až 1. dubna 2020.
Drábské světničkyDrábské světničky, zbytky skalního hradu vytesaného ve skále spravují Lesy České republiky. Každoročně na zimu uzamykají okenice i dveře, aby ochránili pískovec náchylnější kvůli zimním teplotám a vlhkosti k poškození. Kromě toho ale jde také o bezpečnost návštěvníků. Letos podnik například opravil pukliny v pískovcovém schodišti a kotvení zábradlí.
 

Strážní hrad a dobré útočiště

drábské světničkyOpevněné sídlo, tyčící se 86 –141 metrů nad údolím, bylo podle archeologických pramenů založeno někdy ve druhé třetině 13. století, v průběhu výrazné kolonizační aktivity hradišťských cisterciáků. Drábské světničky s blízkou Klamornou a opevněním Staré Hrady u Příhraz alespoň zpočátku plnily funkci strážních bodů, střežících klášterní území i část důležité pojizerské stezky. Početné archeologické nálezy dokládají existenci hradu až do 14. století, jen nevýrazně dokládají využívání lokality v 15. století, kdy je uvažováno o obnovení hradu během husitských válek.

Pozdně středověké a novověké využívání tesaných prostor dokládají především historické rytiny. Některé nápisy z 16. a 17. století připouštějí schůzky členů jednoty bratrské a možný pobyt utrakvistických kněží. Část nápisů z 18. století pochází z období slezských válek. Model možné podoby hradu v pozdním středověku můžete zhlédnout v Muzeu města Mnichovo Hradiště.
Geopark Český ráj

Geopark Český ráj

Český ráj leží na severovýchodě Čech, necelých sto kilometrů od Prahy. Jako první v republice zde byla v roce 1955 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český ráj, jejíž území bylo v roce 2002 rozšířeno. Ojedinělost krajiny spočívá ve spojení přírodních krás s kouzlem a romantikou historických památek.

Rozsedlina Studený průchod

Rozsedlina Studený průchod

Přírodní skalní útvar Studený průchod se nachází v Příhrazských skalách 2 km jižně od Březiny. Jedná se o dlouhou puklinu ve skále, na jejímž vrcholu stála v roce 1866 rakouská dělostřelecká baterie.

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka spojuje již dlouhá desetiletí nejkrásnější a nevýznamnější místa Českého ráje. Vine se v celkové délce 119 km krajinou od Mladé Boleslavi do Jičína, překonává údolí, skalní města, vrchy, potoky, ale i středověké hrady a borové lesy.

Drábské světničky - skalní pevnost v Českém ráji

Drábské světničky - skalní pevnost v Českém ráji

Bývalá skalní pevnost Drábské světničky se vypínala na okraji plošiny skalního masivu u čedičového vrchu Mužský nedaleko Mnichova Hradiště. Drábské světničky patří mezi nejvyhledávanější místa Českého ráje, a to především kvůli dalekému výhledu do okolní krajiny.

Poznejte skalní města Českého ráje

Poznejte skalní města Českého ráje

Poznejte Český ráj dokonale, navštivte všechna hlavní skalní města! Náš dvoudenní výlet vás seznámí se všemi nejatraktivnějšími přírodními památkami této oblasti - Drábskými světničkami, Prachovskými skalami, Hruboskalským skalním městem i Suchými a Besedickými skalami.