Úvod > Aktuality > Dovolená v Česku? Církev nabízí desítky lokalit, pro hosty opravila penziony i chrámy
Památky

Dovolená v Česku? Církev nabízí desítky lokalit, pro hosty opravila penziony i chrámy

  • Vydáno28. července 2020
Prázdniny u moře letos řada lidí oželí kvůli zvýšeným zdravotním rizikům. V atraktivních českých destinacích, jako je Šumava nebo Pálava, zase může být problém sehnat vhodné ubytování nebo se vyhnout tlačenicím. Katolická církev proto upozorňuje na svou nabídku zázemí pro klidnou letní dovolenou na více než 60 zajímavých lokalitách. Ubytování nabízí lidem v hotelích, ale také na farách nebo v klášterních areálech.
penzion svaté annyCírkevní zázemí zvlášť ocení cestovatelé, kteří mají radši soukromí a klid. Příjemný týden s rodinou totiž mohou strávit třeba na faře. Například v Lukově u Znojma se na letní návštěvníky chystají už potřetí. Za týdenní pobyt na krásně upravené faře v centru Národního parku Podyjí zaplatí čtyřčlenná rodina necelých 12 tisíc korun. Kdo by dal v létě přednost horským túrám, najde zázemí například na faře v Jítravě, kde při poslední rekonstrukci pamatovali i na dobrý spánek svých hostů. Všechny pokoje jsou tu proto vybavené prvotřídními matracemi od českých výrobců.

pension církevní turistikaObjevovat se dají i méně tradiční destinace. Z fary v Dolním Žandově u Chebu, která vloni prošla kompletní rekonstrukcí, se dá pohodlně dojet na kávu do Karlových Varů či Mariánských Lázní, ale také vyrazit na procházku po Slavkovském nebo Českém lese či navštívit unikátní relikviář Svatého MauraBečově nad Teplou. Ostatně řada církevních cílů má výhodu v tom, že leží trochu mimo hlavní tuzemská turistická ohniska. Nevznikaly totiž původně jako hotely či restaurace, služby se tu spíš zabydlely na základech položených historií, kulturním významem nebo třeba zajímavou architekturou. Kláštery, fary, ale i „domy hostů“ a církevní penziony tak mohou nabídnout klid i autentický zážitek.

Ubytování je ale stále jen menší a mladší součástí toho, co církevní turistika v Čechách a na Moravě přináší. Nejpodstatnější jsou stále tisíce památek, od velkých klášterních areálů po kapličky unikátní architekturou či důvodem, proč vznikly. Řada církevních objektů prošla v posledních letech obnovou a snaží se přes léto nabídnout i zajímavý program.


Objevte perly církevní turistiky na Moravě i v Čechách

zámek KroměřížNapříklad projekt ostravsko-opavského biskupství s názvem Otevřené chrámy letos během léta a podzimu představí vybrané církevní památky, které budou mimořádně otevřené i mimo obvyklý čas bohoslužeb. Průvodci vás provedou místy, která jsou veřejnosti často obvykle nepřístupná a tak si přijdou na své nejen milovníci architektury a umění. V Ludgeřovicích a Sudlicích tak bude možné obdivovat kostely postavené z červených cihel z počátku 20. století, v Opavě zase modernistický kostel sv. Hedviky.

Tradičně oblíbeným výletním cílem je i Arcibiskupský zámek v Kroměříži. Barokní klenot na seznamu UNESCO nabízí v horkém létě stín a odpočinek v nádherných zahradách, ale i možnost schovat se před horkým sluncem do knihovny či obrazárny.

klášter kladrubyKdo by měl blíž do Čech než na Moravu, neměl by ve výletní trase minout některé z míst, která nesou podpis známého barokního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Jeho nezaměnitelný architektonický projev dodnes právem fascinuje české i mezinárodní znalce umění. Santiniho stavby jsou ale vyhledávané především pro svou neopakovatelnou atmosféru, která zároveň připomíná dobu svého vzniku a zároveň je natolik univerzální a nadčasová, aby oslovila každou generaci. Nejrozsáhlejším příkladem Santiniho architektury je benediktinský klášter v Kladrubech spolu s cisterciáckým klášterem v Plasech. Spolu s poutním kostelem Zvěstování Panny Marie a cisterciáckým proboštstvím v Mariánské Týnici tak mohou tvořit hlavní záchytné body rodinného víkendu v Plzeňském kraji.
Ubytování na faře v Jítravě

Ubytování na faře v Jítravě

V barokním, památkově chráněném areálu původní fary v severních Čechách najdete Boží klid a Relax.

Ubytování na faře sv. Jiljí v obci Lukov u Znojma

Ubytování na faře sv. Jiljí v obci Lukov u Znojma

Dovolená v Lukově u Znojma pro vás bude nejen odpočinkem, ale i možností poznávat pohostinný kraj, bohatý na přírodní krásy, kulturní památky a historii. To vše je zde na dosah ruky. Celá oblast Podyjí je protkána hustou sítí vinařských, naučných a cyklistických stezek na české i na rakouské straně.

Ubytování na faře v Hraběšicích

Ubytování na faře v Hraběšicích

Využít zde můžete levné a útulné ubytování v historické budově fary. Jedná se o církevní objekt, kde musí být dodržováná pravidla daná návštěvním řádem.

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Původně užitková a květinová zahrada se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba.

Klášter Teplá

Klášter Teplá

Na řece Teplé, v Tepelské vrchovině na západě Čech, leží nedaleko Mariánských Lázní město a klášter Teplá. Prohlédnete si zde historické interiéry s rozsáhlou knihovnu, součástí expozice je kompletní sbírka portrétů všech opatů, kteří vedli klášter od 12. až do 20. století.

Duchovní centrum sv. Františka z Pauly ve Vranově u Brna

Duchovní centrum sv. Františka z Pauly ve Vranově u Brna

Vranov u Brna je známým a hojně navštěvovaným Mariánským poutním místem, jehož historie sahá až do 13. století. Nachází se uprostřed krásné přírody asi 12 km severně od Brna v místech, kterým se dříve říkalo "Moravské Švýcarsko".

Café Fara v Klentnici u Mikulova – kavárna a penzion

Café Fara v Klentnici u Mikulova – kavárna a penzion

Stylová nekuřácká kavárna v Klentnici na trase cyklostezky pod Pálavskými vrchy nabízí lahodnou kávu, zážitkový salónek Coffee spirit, farní knihovnu, vinný sklep, ubytování v nově vybudovaných netradičně řešených pokojích, prostornou terasu i dětské hřiště. Od jara do podzimu také skvělé akce.

Zámek Vidžín

Zámek Vidžín

Zámek Vidžín nabízí ubytování v barokní budově a v chatkách určené pro dětské tábory a skupiny .

Klášter Hejnice – vzdělávací, konferenční a poutní dům

Klášter Hejnice – vzdělávací, konferenční a poutní dům

Vzdělávací, konferenční a poutní dům se nachází v budově bývalého františkánského kláštera, který původně sloužil jako zázemí pro poutníky, přicházející do chrámu Navštívení Panny Marie v Hejnicích.

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku

Chráněnou krajinnou oblast Slavkovský les je možné přirovnat k hornatému ostrovu zeleně, klidu a dosud málo narušené přírody v geografickém trojúhelníku Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní.

Ubytování v Kapucinátu na Hradčanech

Ubytování v Kapucinátu na Hradčanech

Kapucinát na Hradčanech nabízí krátkodobé ubytování pro všechny, kteří hledají nocleh v centru Prahy za přijatelnou cenu. Ubytování je vhodné nejen pro turisty – jednotlivé poutníky či rodiny s dětmi, ale také například pro školní výlety či různá společenství.

Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou

Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou

Mezi největší poklady v Česku patří zlatem, stříbrem a drahými kameny vykládaný relikviář svatého Maura, který si dnes můžete prohlédnout na zámku v Bečově nad Teplou. Jedno z nejvýznamnějších šperkařských děl nalezli za zvláštních okolností v roce 1985 kriminalisté.

Fara maltézských rytířů Horní Libchava

Fara maltézských rytířů Horní Libchava

Nově zrekonstruovaná památkově chráněná barokní bývalá fara Řádu maltézských rytířů se nachází v obci Horní Libchava u České Lípy na rozhraní CHKO Labské Pískovce, Lužické hory, České středohoří, Máchova kraje a Kokořínska. Fara dnes nabízí dva stylové apartmány.

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Zdejší rozlehlý komplex byl a je klášterem, zámkem a památkou, která po staletí tvořila dominantu krajiny severně od Plzně. Ačkoliv klášter patřil historicky do Rakovnického kraje, ovlivňoval a určoval dění především v severní části dnešního kraje Plzeňského.

Národní park Podyjí – pestrá mozaika skalních stěn

Národní park Podyjí – pestrá mozaika skalních stěn

Ukázkou výjimečně zachovalého říčního údolí v bohatě zalesněné krajině jihozápadní Moravy je Národní park Podyjí, vedoucí podél 40 km dlouhého údolí řeky Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Na rakouské straně navazuje na park Nationalpark Thayatal.

Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky

Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky

Nejpozoruhodnější součástí kláštera je barokně-gotický kostel stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichla. Budova nového konventu pochází od Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Klášter je vzdálen necelých 10 km od Stříbra.

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska

Mariánská Týnice u Kralovic patří ke skvostům barokní architektury západních Čech. Někdejší poutní místo bývalého cisterciáckého kláštera je sídlem Muzea a galerie severního Plzeňska. Areál, který je od roku 2018 na seznamu národních kulturních památek, je v majetku Plzeňského kraje.

Chráněná krajinná oblast Český les

Chráněná krajinná oblast Český les

Český les tvoří pohraniční pohoří od domažlické části Českého lesa po Dyleňský les. Je geomorfologickým pokračováním Šumavy. Na území Českého lesa byla v roce 2005 zřízena CHKO Český les, dále je zde několik menších chráněných území.

Dům pro hosty v klášteře Rajhrad

Dům pro hosty v klášteře Rajhrad

Klášter v Rajhradě poskytuje možnost ubytování pro jednotlivce i skupiny. Primárně slouží pro návštěvy sester, ale pokud je volno, může se zde ubytovat i veřejnost.

Ubytování na faře ve Spálově

Ubytování na faře ve Spálově

Na faře je možné se ubytovat od jara 2017. Nachází se v prostorách Římskokatolické farnosti Spálov hned vedle kostela sv. Jakuba.

Dům hostů – ubytování v Broumovském klášteře

Dům hostů – ubytování v Broumovském klášteře

Dopřejte si nevšední zážitek z ubytování v Broumovském klášteře. Dům hostů nabízí 22 pokojů v bývalých mnišských celách. Celková kapacita ubytovacího komplexu je 70 lůžek.

Ubytování na faře ve Březí u Osové Bítýšky

Ubytování na faře ve Březí u Osové Bítýšky

Fara se nachází vedle kostela Jména Panny Marie. Fara je po kompletní rekonstrukci.

Hotel Klášter Želiv

Hotel Klášter Želiv

Netradiční ubytování v bývalém barokním opatství s stylovými replikami dobového nábytku.

Dům hostů klášter Kroměříž

Dům hostů klášter Kroměříž

Ubytování se nachází v areálu kláštera milostrdných sester sv. Kříže v Kroměříži.

Ubytování na faře v Bohušově

Ubytování na faře v Bohušově

Zrekonstruovaná fara v Osoblažském výběžku nabízí levnou možnost ubytování.

Ubytování na faře v Sobotíně

Ubytování na faře v Sobotíně

Fara v Sobotíně leží v malebném údolí v podhůří Jeseníků. Nabízí ubytování pro jednorázové i delší pobyty skupin, farních společenství, skautů a rodin s dětmi.

Ubytování na faře v Branné

Ubytování na faře v Branné

Fara v Branné nabízí ubytování v jednom z nejlepších středisek turistiky a zimních sportů v Jeseníkách s širokou nabídkou služeb pro turisty.

Hotel Klášter Teplá

Hotel Klášter Teplá

Hotel, který byl po rekonstrukci původní budovy uveden do provozu v roce 1993 je umístěn v komplexu historických budov kláštera premonstrátů v klidném, tichém prostředí, jehož součástí je park s rybníkem. Jedná se o nevšední formu ubytování v 800 let starém klášteře.

Ubytování na faře v Cetechovicích

Ubytování na faře v Cetechovicích

Fara nabízí celoroční ubytování v krásném prostředí. Na faře je možné uspořádat i pobyty s duchovním programem.

Ubytování na faře Opatov u Třebíče

Ubytování na faře Opatov u Třebíče

Barokní fara se nachází centru obce naproti kostelu sv. Bartoloměje. Objekt slouží především k rekreaci studentů, absolventů a zaměstnanců brněnského Biskupského gymnázia. Možnost ubytování je zde i pro veřejnost.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnoha zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Kromě střípků historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?
Památky

Kastelánské křídlo na Frýdlantu a nový ochoz na Troskách – Mezinárodní den památek zve na neobvyklé prohlídky

Na hradě a zámku Frýdlant byla po dvou letech dokončena kompletní reinstalace prohlídkových okruhů – hradu, zámku a nyní kastelánského křídla. Na hradě Trosky začne v pondělí 15. dubna budování nového ochozu na věži Baba – hrad zůstane otevřen, ale v omezeném režimu se sníženým vstupným. Mezinárodní den památek, který letos připadá na čtvrtek 18. 4. připomenou kasteláni zajímavým programem už tento i příští víkend.
Památky

Nad hlavou jen nebe: 10 tipů na nejzajímavější stavby se skleněnými střechami

Mít nad hlavou jen nebe, a přesto být v bezpečí a v teple. Tak by se stručně dal popsat pobyt v originálně navržených stavbách, které mají místo klasické krytiny neobyčejnou skleněnou střechu. Staveb takového druhu není mnoho, většinou se jedná o církevní budovy anebo o drobné architektonické počiny, které byly vystavěny v souladu s přírodou. V některých případech se jedná o prestižní přístavby související se sklářskou tradicí a není od věci nahlédnout také do elegantních exotických skleníků. Většina těchto míst je otevřená návštěvníkům po celý rok, takže se může jednat o zajímavý výletní cíl i mimo sezónu.
Památky

Pohádkové památky: 50 starobylých mlýnů, které najdete u nás v Česku

Víte, jak se v minulosti mlela mouka? A že slavné větrné mlýny nejsou jen v Holandsku, ale můžete je vidět i u nás? Využijte našich tipů a vydejte se poznávat krásné technické památky, které přibližují život v minulosti. Na některých místech vám nabídnou i doprovodný program, třeba ukázky mlynářského řemesla či komentované prohlídky, interaktivní hry pro děti i dospělé.
Památky

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

Dokud neskončí 21. století, výčet novinek, opravených historických památek a zdařilých rekonstrukcí posledních let samozřejmě nemůže být kompletní. Už teď ale můžete hádat, které se promění v architektonické trvalky a na začátku 22. století se objeví ve výčtu nejkrásnějších staveb za posledních sto let.
Památky

Připomeňte si Mezinárodní den památek 2024 pěkným výletem

Mezinárodní den památek připadá každoročně na 18. dubna. Mezinárodní den památek byl vyhlášen v roce 1982 organizacemi UNESCO a odborem OSN pro vzdělání, vědu a kulturu. Od té doby jsou každoročně u této příležitosti pořádány konference, přednášky, speciální prohlídky a dny otevřených dveří. Mezinárodní den památek v roce 2024 nabídne zajímavý program a prohlídky jindy nepřístupných prostor či rozšířený komentář odborníků nejen 18. dubna, ale také už o víkendu 13. a dubna. Kam se letos vydat vám poradí Kudy z nudy.
Památky