Úvod > Aktuality > Dovolená jinak aneb dobrovolnická dovolená

Dovolená jinak aneb dobrovolnická dovolená

  • Vydáno1. dubna 2010
Patříte mezi lidi, kteří si nedají pokoj a jsou aktivní i během dovolené? Trápí vás pocit zbytečnosti, neefektivně promrhaného času? Pak jsou následující řádky určeny právě vám. Možná vás inspirují k tomu, že přehodnotíte vaše plány a stanete se „volunturistou“.
O co jde?
Termín volunturismus (z anglického „Voluntourism“), vznikl spojením slov volunteer (dobrovolník) či voluntary (dobrovolný) a turismus. Česky bychom tedy mohli říci: dobrovolnická turistika. Jednoduše řečeno jde o spojení dovolené s aktivní pomocí navštíveným oblastem. Tato forma dovolené poskytuje jedinečnou životní zkušenost, možnost obohatit sebe sama i místní komunitu. Formy pomoci mohou být různé – od neodborných manuálních prácí, přes výuku jazyků až po např. vysoce odbornou lékařskou pomoc. Kromě humanitárně zaměřených cest existují také další, spojené s péčí o životní prostředí, vědeckými průzkumy či vzděláváním. 

Jak na to?
V České republice se organizováním dobrovolných aktivit doma i ve světě zabývá např. INEX – sdružení dobrovolných aktivit. V současné době nabízí v České republice několik desítek krátkodobých dobrovolnických projektů, tzv. workcampů. Sejde se na nich skupina cca 15 lidí z různých zemí světa, kteří společně žijí a pracují na veřejně prospěšném projektu. Dobrovolná práce se nejčastěji týká ochrany přírody, obnovy historických památek, práce na ekofarmách, organizování volného času dětí nebo pomoci minoritním skupinám ve společnosti.