Úvod > Aktuality > Dotkněte se Písku v Písku - oblíbená městská slavnost se blíží

Dotkněte se Písku v Písku - oblíbená městská slavnost se blíží

Vydáno 4. června 2018 Kultura
Jedním z vrcholů turistické sezóny v Písku je bezesporu červnová Městská slavnost Dotkni se Písku, která se i letos bude o víkendu konat v historických kulisách města Písku, v příjemném prostředí nábřeží řeky Otavy. Městská slavnost s podtitulem "Od Marie Terezie k Františku Josefovi" se tentokrát ponese v duchu, v němž slavnost v 18. století také vznikla. Slavnost se uskuteční už po 26. v novodobé historii.
Kamenný most v PískuNa letošní slavnostech si město od pátku 8. června do neděle 10. června 2018 užije rozmanitou zábavu v podobě hudebních a tanečních vystoupení, workshopů a dobových programů.

Na Velkém náměstí, v Palackého sadech a Alšově náměstí vyrostou tři scény, na kterých se představí nejen desítky místních a ale také známých umělců.

Doprovodný program se uskuteční na Parkánech, letním kině, Trojici a několika dalších místech.

Historická část odkazující na dobu vzniku slavnosti nese podtitul "Od Marie Terezie k Františku Josefovi". Vyvrcholením bude sobotní ohňostroj nad Otavou a nedělní bohoslužba.

Veřejnost se může zapojit do průvodu, na který budou zapůjčeny kostýmy z Barrandova. V sobotu si návštěvníci určitě nenechají ujít barokní šermířské drama z období třicetileté války pod názvem Na křídlech války nebo vodní bitvu pod hradem.

Do městské slavnosti se zapojí i mnoho místních skupin, spolků i samostatných umělců, ať jako vystupující či pořadatelé dalších akcí v rámci doprovodného programu městské slavnosti.

Výstaviště bude patřit po oba dva dny pouťové zábavě, ve Sladovně, Domu U slona a v Prácheňském muzeu budou probíhat výstavy, zapojí se i autosalony s výstavou novinek a veteránů, Divadlo Pod čarou nabídne Černý desky.

V Písku můžete obdivovat nejen krásu Kamenného mostu, nejstaršího dochovaného mostu v Česku.

Sladovna Písek – galerie hrou

Sladovna Písek – galerie hrou

V historické části města Písek a v bezprostřední návaznosti na někdejší královský hrad (dnes Prácheňské muzeum) se nachází zrekonstruovaná sladovna pivovaru v Písku. Dřevem vonící prostory objektu Sladovny s úžasnou akustikou slouží k pořádání různých divadelních, hudebních pořadů a výstav.

Městské opevnění v Písku

Městské opevnění v Písku

Pozůstatky městského opevnění se nacházejí na několika místech města. Opevnění bylo zbudováno v souvislosti s vznikem města ve 13. století ve výšce šest metrů. Hradby byly dlouhé 1400 metrů a před nimi se nacházel příkop.

Putimská brána v Písku

Putimská brána v Písku

„Když jsem já šel tou Putimskou branou“ díky této znárodnělé studentské písni je Putimská brána nacházející se v jihočeském městě Písek všeobecně známá. Důkazem, že se jedná právě o tuto bránu, jsou reliéfy panenek na fasádě domu při kamenných schodech pod bránou, o nichž se ve zmíněné písni zpívá.

Prácheňské muzeum v Písku

Prácheňské muzeum v Písku

Písecké muzeum vzniklo již v roce 1884 v období celkového vzestupu české národní společnosti. Zprvu bylo umístěno v různých prostorách ve městě a po roce 1902, kdy objekt bývalého královského hradu opustilo vojsko, přestěhovalo své sbírky do budovy, která byla součástí královského hradu.

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku byl postaven jako součást Zlaté stezky na pokyn Přemysla Otakara II. královskou písecko-zvíkovskou stavební hutí. Je národní kulturní památkou a klenotem města. Výstavba mostu byla nepochybně zahájena ve druhé polovině 13. století.