Úvod > Aktuality > Dotkněte se Písku v Písku - oblíbená městská slavnost právě začíná

Dotkněte se Písku v Písku - oblíbená městská slavnost právě začíná

Vydáno 7. června 2019 Kultura
Jedním z vrcholů turistické sezóny v Písku je bezesporu červnová Městská slavnost Dotkni se Písku. Také letos se o víkendu od 7. do 9. června 2019 náměstí a ulice města nad řekou Otavou zaplní koncerty, historickým průvodem, divadelními představeními a zábavou. Na Velkém náměstí a v Palackého sadech vyrostou scény, na kterých budou vystupovat hvězdy českého showbyznysu i desítky místních souborů a umělců. Doprovodný program opět oživí také Parkány, Bakaláře, Letní kino, Koncertní sin Trojici a další místa ve městě.
Na letošní slavnostech si město od pátku 7. června do neděle 9. června 2019 užije rozmanitou zábavu v podobě hudebních a tanečních vystoupení, workshopů a dobových programů.

Program slavností je poskládám tak, aby si na nich to své našel každý - napříč generacemi a hudebními žánry. Na Velkém náměstí vystoupí například Hana Zagorová, Mňága a Ždorp, Olympic nebo Ilona Csáková. Velké náměstí bude ve znamení velkých koncertů, historické ceremonie a tradičně také vystoupení místních souborů. Historická ceremonie tentokrát půjde proti proudu času - vydáme se od Marie Terezie možná až do doby Keltů.

Další dvě podia vyrostou na Alšově náměstí a v Palackého sadech. Program na Alšově náměstí bude především pro velmi mladé publikum -  vystoupí zde například rapper a básník Lipo a k vyzkoušení bude i lezecká stěna. V Palackého sadech pak zazní především lidová hudba, folková hudba a dechovka. V sobotu odpoledne nebudou chybět interpreti známí z TV Šlágr.

Historické workshopy, divadlo a zábavu pro děti najdete tradičně na Parkánech. Tento program zajišťuje z velké části písecký Dům dětí a mládeže. V pátek od 14:30 a v sobotu od 10 hodin budou v horní části Parkánů pro děti připraveny tvůrčí dílny, venkovní herna, lukostřelnice a také se jim otevře Zvířátkov (Centrum environmentální výchovy). Dolní část Parkánů bude vyhrazena pro loutková divadla, divadla pro děti a vystoupení dětských skupin a souborů. Program na Parkánech bude v pátek i v sobotu vždy do 19 hodin.

Sobotní program ve městě vyvrcholí slavnostním ohňostrojem nad řekou.  Po celou dobu slavností bude možné si u stánků kromě občerstvení zakoupit také řemeslné výrobky. V neděli zakončí slavnostní víkend bohoslužba.
Sladovna Písek – galerie hrou

Sladovna Písek – galerie hrou

V historické části města Písek a v bezprostřední návaznosti na někdejší královský hrad (dnes Prácheňské muzeum) se nachází zrekonstruovaná sladovna pivovaru v Písku. Dřevem vonící prostory objektu Sladovny s úžasnou akustikou slouží k pořádání různých divadelních, hudebních pořadů a výstav.

Městské opevnění v Písku

Městské opevnění v Písku

Pozůstatky městského opevnění se nacházejí na několika místech města. Opevnění bylo zbudováno v souvislosti s vznikem města ve 13. století ve výšce šest metrů. Hradby byly dlouhé 1400 metrů a před nimi se nacházel příkop.

Putimská brána v Písku

Putimská brána v Písku

„Když jsem já šel tou Putimskou branou“ díky této znárodnělé studentské písni je Putimská brána nacházející se v jihočeském městě Písek všeobecně známá. Důkazem, že se jedná právě o tuto bránu, jsou reliéfy panenek na fasádě domu při kamenných schodech pod bránou, o nichž se ve zmíněné písni zpívá.

Prácheňské muzeum v Písku

Prácheňské muzeum v Písku

Písecké muzeum vzniklo již v roce 1884 v období celkového vzestupu české národní společnosti. Zprvu bylo umístěno v různých prostorách ve městě a po roce 1902, kdy objekt bývalého královského hradu opustilo vojsko, přestěhovalo své sbírky do budovy, která byla součástí královského hradu.

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku byl postaven jako součást Zlaté stezky na pokyn Přemysla Otakara II. královskou písecko-zvíkovskou stavební hutí. Je národní kulturní památkou a klenotem města. Výstavba mostu byla nepochybně zahájena ve druhé polovině 13. století.