Úvod > Aktuality > Dotkněte se umění v Arcidiecézním muzeu Olomouc
Arcidiecézní muzeum Olomouc
Kultura

Dotkněte se umění v Arcidiecézním muzeu Olomouc

  • Vydáno30. října 2013
Dotýkat se exponátů je nejen povoleno, nýbrž přímo žádoucí! Takovou výzvu vysílá k veřejnosti Arcidiecézní muzeum Olomouc. Svou stálou expozici doplnilo o speciální část určenou především nevidomým a slabozrakým návštěvníkům, ale také vidomým, kteří si díky páskám na oči mohou vyzkoušet, jak své okolí vnímají lidé se zrakovým handicapem. V prvním patře muzea tak lze od úterý 22. října hmatem poznávat repliky vybraných uměleckých skvostů, mezi nimiž nechybějí odlitky reliéfů z románského Zdíkova paláce nebo gotické Šternberské madony.
Hmatová expozicePodle historičky umění Martiny Potůčkové Arcidiecézní muzeum navazuje na úspěšnou loňskou výstavu Doteky Olomouckého hradu, která nejen nevidomé návštěvníky seznamovala s příběhem někdejšího sídla moravských Přemyslovců a přilehlého církevního okrsku. Stálá hmatová expozice v prostoru bočního schodiště v prvním patře Arcidiecézního muzea vychází ze stejného záměru, tedy zprostředkovat umělecký a kulturní prožitek při poznávání historie Dómského návrší a některých významných artefaktů ze stálé expozice. Tentokrát se k tomu využívá šesti hmatových exponátů.

Návštěvníci se mohou dotýkat dokladů vysoké úrovně vrcholně románské olomoucké architektury éry biskupa Jindřicha Zdíka, a to například stavebního článku se zobrazením Tří králů a modelu románského sdruženého okna. Vrcholně gotické umění pak reprezentuje Šternberská madona – mimořádně kvalitní příklad sochařství tohoto období, jehož originál je součástí stálé expozice Arcidiecézního muzea, a pozdně gotické okno z dómské křížové chodby. Většina exponátů jsou sádrové odlitky. Dvě kopie ale muzeum nechalo vyhotovit z autentických materiálů. Týká se to románské terakotové dlaždice s gryfem a pergamenové listiny se dvěma voskovými pečetěmi olomoucké kapituly.

Přestože je expozice určena v první řadě slabozrakým a nevidomým, kteří mohou využít také tištěného průvodce v Braillovu písmu a černostiku, její návštěva může být podle kurátorky velkým zážitkem také pro vidomé návštěvníky. K jsou zapůjčení pásky na oči, díky kterým mohou zakusit vidomí svět nevidomých, tedy spolehnout se při vnímání uměleckého díla na hmat.

Vystavené exponáty: 1. Fragment se zobrazením Tří králů, Olomouc, 2. čtvrtina 12. století, patinovaná sádra (odlitek). 2. Dlaždice s gryfem, Olomouc (?), 2. čtvrtina 12. století, terakota (odlitek). 3. Následník Mistra Toruňské madony, Šternberská madona, 90. léta 14. století, sádra (odlitek). 4. Listina se dvěma pečetěmi olomoucké kapituly sv. Václava, Olomouc, 1208, pergamen, vosk (faksimile). 5. Románské sdružené okno Zdíkova biskupského paláce, před 1141, sádra (model). 6. Pozdně gotické okno dómské křížové chodby, druhá třetina 14. století, sádra (model).
Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác

Po rekonstrukci Zdíkova paláce, muzea a katedrály svatého Václava, se otevřel návštěvníkům nový pohled do dějin umění. Nad barokní obrazárnou vznikla nová expozice, která interaktivní formou představuje dějiny Svatováclavského návrší v Olomouci.

Další aktuality

Vánoční trhy v Olomouci lákají na punč, kluziště a vyhlídkové kolo

Olomoucké vánoční trhy patří k těm nejhezčím nejen v České republice. Ani v letošním roce tak obyvatele a návštěvníky města nechtěli pořadatelé trhů o tento zážitek připravit. Návštěvníci se opět mohou těšit na vánoční ozdoby, zimní doplňky, sýry, med, uzenářské speciality, kovářskou dílnu, řemeslné výrobky, rybí hranolky, grilované dobroty a nechybí ani pověstný punč. Vánoční trhy v Olomouci trvají od 17. listopadu až do 23. prosince 2023.
Olomoucký kraj | Zážitky

Kam na výlet v Olomouci po celý rok?

Sloup Nejsvětější Trojice, jedinečný orloj, unikátní kostely a kašny, radnice s orlojem a přístupnou věží, prohlídky tereziánského opevnění, rozlehlé parky, výletní plavby po řece Moravě i Pevnost poznání – a to je jen výběr z mnoha zajímavosti, které dětem nabízí město Olomouc. Na co ještě nesmíte zapomenout? Vydejte se také do zoologické zahrady na Svatém Kopečku, mezi jejíž rarity patří například průchod výběhem opic, pavilon netopýrů, obří akvárium nebo rozhledna. Příjemný výlet do Olomouce si můžete udělat kdykoli během roku.
Olomoucký kraj | Památky

Zimní exkurze přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně je zážitek

Na prohlídku Dlouhých strání se můžete vypravit také v zimě. Samostatně autem se k elektrárně nesmí, tam i zpátky vás od lyžařského areálu Kouty dovezou autobusy. Prohlídka trvá asi dvě hodiny a doporučujeme ji rezervovat předem. Exkurzi je sice možné zaplatit i na místě bez rezervace, pouze však v případě, že jsou volná místa. K horní nádrži se bohužel v zimě nejezdí, dostanete se tam jedině pěšky nebo na běžkách.
Olomoucký kraj | Zážitky

Hrad Helfštýn má otevřeno i v listopadu

Hrad Helfštýn je během listopadu otevřen o víkendech. Milovníci historie a hradní architektury sem mohou přijít každou sobotu a neděli, až do 26. 11. 2023. Během prodlouženého víkendu 17. až 19. listopadu zde bude otevřeno také v pátek.
Olomoucký kraj | Památky

Šternberský hrad zve na martinské prohlídky s ochutnávkami

Na moravském hradě Šternberk se na rozdíl od většiny památek bude provázet i v měsíci listopadu. U příležitosti oslav svátku svatého Martina připravuje hrad speciální „Svatomartinské prohlídky“. Prohlídky se uskuteční v sobotu 11. listopadu 2023 od 10 do 15 hodin.
Olomoucký kraj | Památky

Desetkrát do kuchyní a pivovarů: na kterých hradech a zámcích se podíváte pod pokličky?

Gastronomie hýbe světem a slyší na to i hrady a zámky. Kuchyně, koupelny a další technické prostory se zvolna mění v nové prohlídkové trasy, někde se v nich dokonce pravidelně vaří a peče. Vy pak můžete při prohlídce mlsat a ochutnávat to, co kdysi jedlo místní panstvo. Kde takové prohlídky zažijete?
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Tkalcovské muzeum na Rejvízu končí: exponáty si prohlédnete jinde

V říjnu 2023 ukončilo provoz Tkalcovské muzeum na Rejvízu, které zde turisté mohli navštěvovat od roku 2008. Rejvízská tkalcovna se nacházela uprostřed vesnické památkové zóny v Rejvízu. Kdo se o stará řemesla zajímá, ale nemusí být smutný – exponátů rejvízského muzea se ujala dvě muzea, která také plánují s bývalými majiteli pořádání kulturních akcí.
Olomoucký kraj | Zážitky

Velký návrat výstavy Exota Olomouc: Největší papoušek světa, evropské unikáty i světové premiéry!

Na čtyři tisíce exotických a často také vzácných ptáků budou od 13. do 15. října 2023 k vidění na Výstavišti Flora Olomouc. Po pětileté odmlce se sem vrací jedna z tradičních a oblíbených akcí – Exota Olomouc! Tato mezinárodní výstava exotického ptactva letos obsadí největší pavilon A, další tři menší pavilony a také Palmový skleník. Těšit se můžete na papoušky, tukany, drobné exoty, kanáry, exotické bažanty či okrasnou vodní drůbež.
Olomoucký kraj | Příroda