Úvod > Aktuality > Dopřejte si procházku zámeckým parkem na Kynžvartu
Dopřejte si procházku zámeckým parkem na Kynžvartu
"> "> "> "> ">
Příroda

Dopřejte si procházku zámeckým parkem na Kynžvartu

Vydáno 20. května 2021
Kolem zámku Kynžvart se rozkládá přírodní skvost, a to rozsáhlý anglický park, který založil slavný vídeňský dvorní zahradník Riedl v době empírové přestavby zámku. Toto nádherné krajinářské dílo patří mezi největší zámecké parky v České republice. V letošním roce probíhá v kynžvartském parku výrazná obnova – nově zde bude vysázeno 78 stromů a až 800 keřů. Zvoleny jsou původní druhy, které byly použity i při zakládání parku.
Rozlehlý zámecký park na Kynžvartu si údržbu své zeleně a její obměnu zaslouží. Letos zde probíhá výrazná revitalizace dřevin. Bylo zde pokáceno 15 suchých nebo dožívajících stromů a 415 starobylých velikánů bylo ošetřeno. V průběhu sezóny bude v parku vysazeno 78 stromů a až 800 keřů. Zahradníci zvolili původní druhy, které byly použity i při zakládání parku. Naše domácí dřeviny, jako jsou buky a duby, ve svém pozdějším věku vytváří různé dutiny, které poskytují vhodné prostředí pro stanoviště netopýrů nebo i hmyzu, kterým se tito létající savci živí.

Návrhy nové výsadby tak vycházejí z historických mapových podkladů, jakými jsou například mapy zámeckého parku z roku 1878. Za cíl si kladou posílení obnovy původní kompozice parku z doby jeho založení. Zajímavostí je také obnovení porostu na Májové hoře mezi vyhlídkou s čínským pavilonem a Lesní kaplí sv. Kříže. Tím dojde i k obnovení původních pěšin a návratu pohledových os, které byly koncipovány v době založení parku.
 

Komentované procházky parkem

park kynžvartDopřát si můžete také prohlídku Pod korunami stromů, kterou je ale potřeba si předem objednat. To je možné od 25. 5. 2021, vždy od úterý do neděle. V průběhu cca 60 minut projdete v doprovodu průvodce romantickými místy a seznámíte se s proměnou parku v průběhu historie. Vstupné na prohlídku stojí 60 Kč, prohlídky zámeckého parku začínají vždy v 11:00 a ve 14:00 hodin, po včasné domluvě lze rezervovat i jiný čas. Prohlídka vede po nejatraktivnějších místech parku, jako jsou například: Lví pramen, vodní kaskáda, čajový pavilon, lesní kaple sv. Kříže nebo císařská vyhlídka.

V sobotu 3. července se v zámeckém parku uskuteční akce „Prohlídky zámeckého parku s Lenkou Křesadlovou“ kde se návštěvník dozví, kdy a kým byl park založen, jak se proměňovala jeho podoba v průběhu staletí  a třeba i před jakými dilematy stojí zahradník, který má park na starosti a věnuje se jeho údržbě a obnově. O tom všem a mnohém jiném bude vyprávět při komentované prohlídce parku Ing. Lenka Křesadlová, Ph.D., přední česká odbornice na historické parky z Národního centra zahradní kultury v Kroměříži.
Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.

Anglický zámecký park Kynžvart

Anglický zámecký park Kynžvart

Zámecký park vznikl při klasicistní přestavbě zámku za spolupráce architekta Petra Nobileho s vídeňským dvorním zahradníkem Riedlem. Kompozičně byl park založen na osách tvořených třemi velkoryse pojatými průhledy od zámku podél potoka vytékajícího z Panského rybníka a potoka kynžvartského.

Zimoviště netopýrů na zámku Kynžvart

Zimoviště netopýrů na zámku Kynžvart

Pivo ve sklepích na zámku Kynžvart nahradili netopýři. Klasicistní zámek v malebném údolí Slavkovského lesa proslul jako sídlo rakouského kancléře, knížete Metternicha. Dnes jej pravidelně využívá jako zimoviště několik druhů netopýrů.

Další aktuality

22.9.
2021
007 věcí, které nevíte o… Bondovi

007 věcí, které nevíte o… Bondovi

Západočeské lázně | Zážitky
15.9.
2021
Projeďte se po vodě napříč Karlovými Vary!

Projeďte se po vodě napříč Karlovými Vary!

Západočeské lázně | Zážitky
7.9.
2021
Karlovy Vary rozzáří festival světla

Karlovy Vary rozzáří festival světla

Západočeské lázně | Zážitky