Úvod > Aktuality > Dopravte se na hory pohodlně skibusem!
Dopravte se na hory pohodlně skibusem!
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zimní sporty

Dopravte se na hory pohodlně skibusem!

  • Vydáno29. ledna 2022
Rádi byste vyrazili na svah či do stopy, ale zrovna nemáte možnost zajet si do zimního střediska autem, nechce se vám hledat volné místo na přeplněném parkovišti nebo se cítíte po sportovním výkonu za volantem unaveně? O zážitek z lyžování se přesto nemusíte ochudit – z mnoha měst vyjíždějí po celou zimní sezonu autobusy, které vás pohodlně dopraví přímo pod sjezdovku nebo na nástupní místo lyžařské magistrály. Kudy z nudy vám přináší souhrnné informace o skibusech v našich horách pro letošní zimní sezonu, které budou jezdit minimálně do konce března.

Za lyžováním na Jizerské hory

Ski JeštědV Jizerských horách se dostanete autobusem jak do skiareálů, tak k Jizerské magistrále, což ocení především běžkaři. Jizerskohorské skibusy jezdí například z Liberce do Bedřichova, Z Jablonce na Tanvaldský Špičák nebo z Frýdlantu na Smědavu.
 
Skibus SKIJizerky: Jablonec – Janov (Severák) – Bedřichov – Josefův Důl – Tanvaldský Špičák jezdí do 15. 3. 2022. Na svou pouť horami vyráží denně z Jablonce nad Nisou, sídl. Janovská v 7:37 v Bedřichově je v 7:53, do Janova nad Nisou-Hrabětice (Arnika) dorazí v 8:08, do Horního Maxova (kostel) v 8:27, zastaví i v zastávce Josefův Důl (žel. stanice) 8:37 a nakonec dojede na Špičák do Tanvaldu, k lanovce 8:45. Další spoje jedou v 11:15, 14:2 a v 15:01. Zpět jede bus v 9:55, 14:22 a 17:25 hodin.

BěžkyV provozu je tradiční skibus převážně oblíbený mezi běžkaři z centra Liberce do Bedřichova, podobný autobus do Bedřichova jezdí také z Jablonce nad Nisou. První spoj z Liberce až do Bedřichova, který jezdí pouze o víkendech v 7:58, 8:58 i v 10:20 hodin.

Milovníci běžeckého lyžování mohou využít také víkendový bus z Frýdlantu na Smědavu. Autobus č. 650 se zastávkami Frýdlant – Raspenava – Hejnice – Bílý Potok – Smědava, který jezdí o víkendu až do 17.3.2019. První bus na Smědavu z Frýdlantu (aut. nádr) odjíždí v 8 hodin (Smědava 8:47). Poslední spoj ze Smědavy odjíždí v 16:47 hodin.
 

Skibusem na svahy Krkonoš

Ski Černá HoraV Krkonoších v letošní zimní sezoně můžete opět využít mnohých skibusů, abyste se pohodlně dostali do hor. Jezdí tu až do konce března, některé i do začátku dubna 2022.
 
V rámci SkiResortu Černá hora – Pec pod Sněžkou funguje integrovaný systém dopravy zahrnující 3 varianty přepravy návštěvníků SkiResortu. Páteřní linky, CITY busy a SkiTour. A navíc rychlý skibus SkiTour Express zkrátí cestu mezi Pecí pod Sněžkou, Janskými Lázněmi a Černým Dole zhruba o třetinu. Návštěvníci se mohou zdarma přesouvat mezi areály a využít všech 44 km sjezdovek. Střediskové skibusy zajištují přesun lyžařů 
od parkovišť a hotelů k nejbližším sjezdovkám. V Peci pod Sněžkou jezdí CITY busy zdarma, v Černém Dole a Janských Lázních je nutné prokázat se při vstupu do skibusu kartou hotelu, či penzionu, který si tuto službu hradí (tzv. skibusenky).

LyžařMěstský skibus v Harrachově vás sveze k sjezdovkám a na běžecké tratě v Jakuszycích 2x denně tam a 3x denně zpět. Pro držitele Harrachov Card je jízdné zdarma, pro ostatní 20 Kč dospělí (nad 15 let), 10 Kč děti. Výhodou je, že autobus jezdí denně až do 20.3.2022. Jednou denně autobus zajíždí až do polských Jakuszyc. První autobus vyráží ze zastávky Harrachov, Resident v 8:10, k lanovce na Rýžovišti dorazí v 8:30. První spoj z Jakuszyc vyráží v 10:10 hodin.

V Rokytnici nad Jizerou je provozován bezplatný skibus, který jezdí mezi devíti zastávkami po celé Rokytnici – od Hostince U Kroupů přes Studenov a Modrou Hvězdu až na Horní Domky.

KrkonošeV centru Špindlerova Mlýna jezdí k lanovkám a vlekům denně pět skibusů, které vás dopraví na Labskou, Horní Mísečky, do Svatého Petra a běžkaři ocení také možnost vyjet skibusem až na Špindlerovku.

Ve skiareálu jezdí pravidelně čtyři linky, a to na trasách: Bedřichov – Hromovka – Centrum – Svatý PetrMedvědín; MedvědínSvatý Petr – Stoh; Horal – Svatý PetrMedvědín a Labská – Hromovka – MedvědínSvatý Petr. Mimoto jezdí také MHD Špindlerův Mlýn, který bere lyže. Přibližně jedou za hodinu jede pro trase (Labská) – Montana – Jánošík – parkoviště Hromovka – parkoviště MedvědínSkiareál Svatý Petr – Zvon – Olympie – Stoh – Zátiší – Skiareál Svatý Petr a parkoviště Hromovka.
 

Skibusy v Národním parku Šumava

ŠumavaPro dopravu za lyžováním na Šumavu lze využít pohodlné šumavské skibusy. Pravidelný skibus (Vimperk-Zdíkov-Stachy-Zadov-Churáňov) vyjíždí z několika jihočeským měst do Lyžařského areálu Zadov. Jezdí denně (pokud je lyž. areál Zadov v provozu) do 20.3.2022 na trase Zadov-Churáňov a několikrát denně zajíždí do Nového Dvora a Nových Hutí.

Zcela pohodlně a bez starostí o auto nebo parkování se po celou zimní sezónu i letos dostanete do Skiareálu Lipno z nedalekého Frymburka, Černé v Pošumaví , a po přestupu z vlaku i z Loučovic a Vyššího Brodu.

V provozu je i letos také skibus na trase České Budějovice – Skiareál Lipno. Autobus odjíždí v 7:20 a jede přes Český Krumlov, Kájov, Černou v Pošumaví, Frymburk až na Lipno. Standartní cena jízdného z Českých Budějovic je 75 Kč.


Jeseníky lákají hlavně na Praděd

PradědSkibusy do lyžařských center v Jeseníkách zavezou lyžaře do nejznámějších zimních středisek. Většina skibusů jezdí na kratších tratích z Jeseníku, Malé Morávky nebo Karlovy Studánky.

Skibus z Lázní Jeseník do Koutů nad Desnou jede každý víkend od 8. ledna do 13. března 2022 a nabízí možnost dopravy z Jeseníku na Červenohorské sedlo a do Koutů nad Desnou a zpět.

K návštěvě vrcholové části Jeseníků a Pradědu můžete využít kyvadlovou autobusovou dopravu. Autobus vás doveze na Ovčárnu (točna) a odtud je to 3,5 km na Praděd po asfaltové silnici. Hvězda je část obce Malá Morávka, je to sedlo s velkým parkovištěm a restaurací nad Karlovou Studánkou (směr Rýmařov).
 

Beskydy z Ostravska na dosah

V zimní sezoně jsou provozovány linky pro lyžaře v Beskydech pod jednotným označením Skibusy Beskydy. Lyžaři a turisté z Ostravy, Frýdku-Místku a dalších míst se tak mohou dostat do hor na Bumbálku nebo Velkých Karlovic. Zajištěna je také doprava k lyžařskému areálu Bílá.