Úvod > Aktuality > Žatecká Dočesná je tady: užijte si tradiční vrcholnou akci královského města
Gurmánská turistika

Žatecká Dočesná je tady: užijte si tradiční vrcholnou akci královského města

  • Vydáno28. srpna 2023
Velkolepé oslavy chmelu a piva slibuje další ročník Dočesné v Žatci. Právě díky kvalitnímu žateckému chmelu je české pivo tak výjimečné! Ochutnávat se bude pivo od téměř padesátky pivovarů z celé naší republiky i ze zahraničí. Kromě tradičních soutěží, jako jsou například tanec s korbelem na hlavě nebo ruční česání chmele, se návštěvníci mohou těšit na bohatý kulturní program ve dnech 1. až 2. září 2023.

žatecká dočesnáMilovníci piva zkrátka v sobotu 2. září prostě musí do Žatce: čeká na ně totiž jeden z největších pivních svátků v Česku, žatecká Dočesná. Žatec patří k městům, kde je pivo zkrátka doma.

Pěstování chmele se pyšní tradicí dlouhou více než 700 let, město se stalo chmelařskou metropolí, k návštěvě láká Chmelařské muzeum s největší expozicí chmele na světě a také Chrám chmele a piva, zábavný komplex s chmelovým majákem, labyrintem z chmelových žoků, chmelovým orlojem, minipivovarem a restaurací.
 

Do Žatce na Dočesnou

žatecká dočesnáDočesná, která se koná pátek 1. a v sobotu 2. září 2023 Žatci, je oslavou ukončení sklizně chmele. Pro pivovary a minipivovary jsou letos vyčleněny 3 zóny. K ochutnání budou piva od více než padesáti pivovarů z Česka i zahraničí a na sedmi podiích se návštěvníci mohou těšit na vystoupení těchto účinkujících: Aneta Langerová, Anna Julie Slováčková, Olympic, Tomáš Klus, Sto zvířat, Buty, Zrní, Záviš, Xindl X, Tata Bojs a řadu dalších.

Jednotlivá pódia budou na náměstí Svobody, Hošťálkově náměstí, náměstí Prokopa Velkého, v letním amfiteátru ve Vrchlického ulici, pak také v klášterní zahradě na třídě Obránců míru, za Žižkově náměstí a na rampách pod ul. Nákladní. Scénu s historickou tématikou najdete tradičně ve Dvořákově ulici, pouťové atrakce a kolotoče budou na Žižkově nám. a náměstí 5. května.

DočesnáV posledních ročnících získaly oblibu u veřejnosti prezentační stánky partnerů umístěné na Kruhovém náměstí. Mezi zajímavé doprovodné akce náleží aktivity Chrámu chmele a piva a recesní expozice Muzeum Homolupulů s nejstarším pivařem Lojzou Lupulínem v Husitské baště. Nedílnou součástí jsou chmelové a pivní soutěže, mezi nejoblíbenější patří ruční česání chmele a tanec s korbelem piva na hlavě včetně soutěže generálního partnera slavností. Zajímavostí je i „živý obraz“, kdy jsou strhávány štoky chmele z „nejmenší chmelnice na světě“, která je hned vedle hlavního podia na náměstí Svobody. Vstupné se platí pouze do Letního kina. Ostatní scény jsou zdarma.

Chmelařské muzeum Žatec

Chmelařské muzeum Žatec

Největší expozici chmele na světě najdete v severočeském Žatci. Místní Chmelařské Muzeum představuje na ploše 4.000 m² vývoj chmelařství od raného středověku do současnosti.

Chmelový maják v Žatci

Chmelový maják v Žatci

Chmelový maják je dominantou Chrámu chmele a Piva. Nachází se v srdci celého areálu chmelařských technických památek. Pokud navštívíte Žatec pouze na skok a nestihli byste celou prohlídku Chrámu chmele a piva, pak zvolte pouze Chmelový maják a na vrchol jeďte výtahem.

Chrám Chmele a Piva s Chmelovým orlojem

Chrám Chmele a Piva s Chmelovým orlojem

Město Žatec, ležící na severu Čech na řece Ohři, má tisíciletou historii. V ní důležitou roli hraje prvotřídní chmel, který se na Žatecku pěstuje. Více než 700 let pěstování vynikajícího aromatického chmele a výroba piva vedly ke vzniku zábavného a poučného komplexu s názvem Chrám Chmele a Piva.

Městská památková rezervace Žatec – královské město, kde je pivo doma

Městská památková rezervace Žatec – královské město, kde je pivo doma

Pouhou hodinu cesty autem z Prahy nebo Karlových Varů se nachází královské město, jehož chmelařské stavby jsou zapsány na seznam UNESCO. Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1961 pro svůj soubor významných historických staveb.

Další aktuality

Letošní Josefínské slavnosti v Terezíně nabídnou dobové vojenské ležení a dvě bitevní ukázky

Dvě česká města spolehlivě poznáte podle jejich půdorysu: Terezín a Josefov. Obě vojenské pevnosti s pravoúhlou sítí ulic, mohutnými bastiony a rozsáhlou sítí podzemních chodeb dal postavit císař Josef II. Portál Kudy z nudy vás zve do Terezína na říjnové Josefínské slavnosti. A na co se můžete v sobotu 30. září 2023 těšit?
Ústecký kraj | Zážitky

Květy jiřinek ozdobí zámek Velké Březno

Zámek Velké Březno si na tento víkend 23. a 24. září 2023 připravil mimořádný program, kterým pomalu vrcholí letošní turistická sezóna. V rámci prohlídky interiéru zámku bude moci obdivovat vázy s jiřinkami, na 60 druhů nejkrásnějších podzimních jiřin na zámek laskavě zapůjčuje zahradnictví Dahlia Brzák, Sloveč.
Ústecký kraj | Památky

Kde je podzim nejkrásnější? Tipy pro milovníky fotografování a přírody

Podzim, čas barevného listí... Pro někoho nastává období plískanic a splínů, pro milovníky přírody a fotografy ale začíná krátké období, kdy by venku nejraději trávili celé dny. I když máte svá oblíbená místa, kam se chodíte těšit z podzimních barev, naše tipy se vám možná budou hodit jako inspirace. A přibalte si foťáky i stativy, budete je potřebovat!
Ústecký kraj | Příroda

Kostely, které mají na podlaze trávu a místo střechy nebe

Kostely bez střechy jsou magicky krásná místa a zároveň skvělé tipy pro podzimní procházky nebo výlety za tajemstvím. Jsou skvělé i pro uspořádání svatebních obřadů, protože netradiční prostředí se spoustou romantických detailů dokáže vykouzlit jedinečnou atmosféru.
Ústecký kraj | Památky

Přijďte o víkendu zažít Litoměřické vinobraní

I severní Čechy mají své vinohrady, vinobraní a také vynikající víno. Kromě těchto vín vám Litoměřické vinobraní 16. září nabídne dobové tržiště s ukázkami starých řemesel také žongléry, šermíře, kejklíře s ohněm a další představení. Oslava vína bude již tradičně podpořena slavnostním krojovaným průvodem v čele s českým králem a císařem Karlem IV. Vinobraní bude probíhat od 10 do 22 hodin.
Ústecký kraj | Gurmánská turistika

Železniční depozitář NTM Chomutov zve na nově zrestaurované lokomotivy

Národní technické muzeum zrestaurovalo vzácné památky železniční historie – lokomotivy 210.001 „Serényi“ a 411.019 „Conrad Vorlauf“. Lokomotivy mají velkou dokumentační hodnotu a v budoucnu se stanou stěžejními exponáty Muzea železnice a elektrotechniky, které Národní technické muzeum připravuje na Masarykově nádraží. Od druhé poloviny září 2023 si je však prozatím prohlédnete v Železničním depozitáři NTM v Chomutově, který je pro návštěvníky každoročně otevřen od dubna do října.
Ústecký kraj | Památky

Tradice: proč je pivo hořké aneb vše o chmelu, Žatecku a Žatecké chmelové oblasti

Tradiční, jemný, aromatický a zaručující excelentní chuť a vůni piva: takový je český chmel a především král mezi tuzemskými chmelovými odrůdami, Žatecký poloraný červeňák. Bez poctivého chmele by nebylo pivo pivem, pro Čechy to byla vždycky rostlina velmi hodnotná, ovšem díky svým účinkům i značně rozverná. Navíc město Žatec a okolní chmelařská krajina v září 2023 rozšířily české památky, zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO.
Ústecký kraj | Gurmánská turistika

Po stopách seriálu Náměstíčko: 10 tipů na místa, která poznáte z natáčení

Desetidílný seriál Náměstíčko se na obrazovkách poprvé objevil v roce 2004. Scenárista Jan Míka vytvořil mozaiku osudů obyvatel okresního městečka, které spojuje komunitní život, jehož středobodem je náměstí s trafikou paní Plecité v podání Luby Skořepové. Další výraznou postavou je svérázný soused, bývalý kontrolor Lopušný, kterého ztvárnil Josef Vinklář. Pokud je Náměstíčko i vaším oblíbeným seriálem, pojďte si na něj zavzpomínat pomocí našich 10 tipů na místa, kde se natáčel.
Ústecký kraj | Zážitky