Úvod > Aktuality > Dočesná je tradičně vrcholnou akcí královského města Žatec
Gurmánská turistika

Dočesná je tradičně vrcholnou akcí královského města Žatec

  • Vydáno5. září 2019
Velkolepé oslavy chmelu a piva slibuje další ročník Dočesné v Žatci. Právě díky kvalitnímu žateckému chmelu je české pivo tak výjimečné! Ochutnávat se bude pivo od téměř padesátky pivovarů z celé naší republiky i ze zahraničí. Kromě tradičních soutěží, jako jsou například tanec s korbelem na hlavě nebo ruční česání chmele, se návštěvníci mohou těšit na bohatý kulturní program ve dnech 6. až 7. září 2019.

chmel žatecMilovníci piva zkrátka v sobotu 7. září prostě musí do Žatce: čeká na ně totiž jeden z největších pivních svátků v Česku, žatecká Dočesná. Žatec patří k městům, kde je pivo zkrátka doma.

Pěstování chmele se pyšní tradicí dlouhou více než  700 let, město se stalo chmelařskou metropolí, k návštěvě láká Chmelařské muzeum s největší expozicí chmele na světě a také Chrám chmele a piva, zábavný komplex s chmelovým majákem, labyrintem z chmelových žoků, chmelovým orlojem, minipivovarem a restaurací.

Do Žatce na Dočesnou

Dočesná, která se koná v pátek 6. a v sobotu 7. září 2019 Žatci, je oslavou ukončení sklizně chmele. K ochutnání prý letos budou piva od více než padesáti pivovarů z Česka i zahraničí a na a čtyřech podiích se návštěvníci mohou těšit na vystoupení těchto účinkujících: Vladimír Mišík a ETC, Slza, Eva a Vašek, František Nedvěd a Tie Break, Janek Ledecký s kapelou, Petr Kotvald a Trik, Petra Janů a Amsterdam, Monkey Business, Alkehol, Jana Kratochvílová a Illuminati.ca, N.O.H.A a řadu dalších.

DočesnáHlavní scéna na náměstí Svobody, druhá scéna na náměstí Prokopa Velkého, třetí scéna si své místo našla v letním amfiteátru ve Vrchlického ulici. Čtvrtou scénu s historickou tématikou najdete tradičně ve Dvořákově ulici.

Pro zájemce bude otevřena Expozice muzea Homolupulů v Chrámu chmele a piva, Chmelový maják, Chmelařské muzeum, Regionální muzeum a Křížova vila nebo výstava králíků, drůbeže, holubů a exotů (chovatelský areál Žatec). Součástí programu je také Streeball Cup, Skatečesná a festival Underwall na live stage v Nákladní ulici..

Chrám chmele a piva s chmelovým orlojem v Žatci

Chrám chmele a piva s chmelovým orlojem v Žatci

Město Žatec, ležící na severu Čech na řece Ohři, má tisíciletou historii. V ní důležitou roli hraje prvotřídní chmel, který se na Žatecku pěstuje. Více než 700 let pěstování vynikajícího aromatického chmele a výroba piva vedly ke vzniku zábavného a poučného komplexu s názvem Chrám Chmele a Piva.

Chmelový maják v Žatci

Chmelový maják v Žatci

Chmelový maják je dominantou Chrámu chmele a Piva. Nachází se v srdci celého areálu chmelařských technických památek. Pokud navštívíte Žatec pouze na skok a nestihli byste celou prohlídku Chrámu chmele a piva, pak zvolte pouze Chmelový maják a na vrchol jeďte výtahem.

Královské město Žatec – město, kde je pivo doma

Královské město Žatec – město, kde je pivo doma

Pouhou hodinu cesty autem z Prahy nebo Karlových Varů se nachází královské město, jehož chmelařské stavby jsou kandidátem na seznam UNESCO.

Chmelařské muzeum Žatec

Chmelařské muzeum Žatec

Největší expozici chmele na světě najdete v severočeském Žatci. Místní Chmelařské Muzeum představuje na ploše 4.000 m² vývoj chmelařství od raného středověku do současnosti.