Úvod > Aktuality > Dobrovolníci se vrací do lesů na Králický Sněžník. Do střechy Evropy totiž zatéká
Dobrovolníci se vrací do lesů na Králický Sněžník. Do střechy Evropy totiž zatéká
">
Příroda

Dobrovolníci se vrací do lesů na Králický Sněžník. Do střechy Evropy totiž zatéká

  • Vydáno23. července 2017
Králický Sněžník, naše nejmenší a zároveň třetí nejvyšší pohoří, bývá označován za střechu Evropy. Řeky z jeho svahů stékají totiž do tří moří (Černého, Baltského a Severního). Dobrovolníci Týdnů pro les a divočinu Hnutí DUHA se příští týden už počtvrté vrátí pracovat do tamějších horských lesů, neboť do této evropské střechy po léta zatéká. Lesy a vzácná příroda Sněžníku, chráněná na části území jako národní přírodní rezervace, je totiž poznamenána někdejším usycháním imisemi zasažených horských smrčin a tehdejším necitlivým lesnickým hospodařením.
Kralický SněžníkDobrovolníci pracují na obnově vysokohorského lesa v souladu s odborným plánem péče o Národní přírodní rezervaci (NPR) Králický Sněžník. Cílem je vytvořit přírodě blízký les, který se bude za několik generací samostatně obnovovat bez zásahů člověka. Přirozená obnova lesa ze semen místních stromů je totiž velmi pomalý proces, který narušují časté polomy na exponovaných svazích a přemnožená zvěř.

Dobrovolníci Týdnů pro les a divočinu proto natírají mladé stromky a opravují pobořené oplocenky. Bydlí v horské chatě bez elektřiny a signálu. Práce v krajině kamenných moří spolu s prožitkem z divočiny dodává pobytu punc romantické exotiky. Stále víc lidí dává přednost před zahraniční dovolenou právě pobytu v naší divoké přírodě. Kromě užitečné práce odkrývají účastníci tajemství přírody, která zůstávají spěchajícím lidem skryta. Vydají se s průvodcem ze Správy CHKO Jeseníky na odbornou exkurzi, aby se dozvěděli víc o tamější cenné přírodě i historickém vývoji území.

Kralický sněžníkKrálický Sněžník představuje unikátní přírodní území. NPR chrání přirozené a přírodě blízké ekosystémy, vzácné druhy rostlin a živočichů i neživou přírodu: např. původní horské smrčiny, rašeliniště, vysokohorské louky, kamenné sutě či lavinovou dráhu a kamenná moře. V létě tu kvete vzácný oměj šalamounek, kamzičník rakouský, ovsíř dvouřízný nebo zvonek vousatý. Hnutí DUHA nabízí výlety do divokých míst naší krajiny v knižním průvodci „Poznejte ostrovy české divočiny“ všem ohleduplným turistů. Zájemci si jej mohou objednat na adrese ostrovydivociny.cz a je nabízen zdarma.
Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a naučná stezka Králický Sněžník

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a naučná stezka Králický Sněžník

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník byla vyhlášena v roce 1990 na ploše 1694,67 ha. Leží v centrální a vrcholové části stejnojmenného pohoří v nadmořské výšce 820 – 1424 m. Znakem naučné stezky je silueta slůněte, která je neoficiálním symbolem Králického Sněžníku.

Socha slůněte na Králickém Sněžníku

Socha slůněte na Králickém Sněžníku

Kamenná soška slůněte na nevysokém pylonu se stala symbolem Králického Sněžníku. Byla postavena nedaleko vrcholu hory v roce 1932 na paměť 10. výročí založení skupiny Jescher. Návrh sošky vytvořila Amei Hallegerová.

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.