Úvod > Aktuality > Dobře utajené hrady a zámky: kde si prohlédnete netušené poklady?
Kultura

Dobře utajené hrady a zámky: kde si prohlédnete netušené poklady?

Poslechněte si audio verzi článku
Rádi jezdíte na výlety po hradech a zámcích i v zimě? Na portálu Kudy z nudy vás tentokrát zavedeme do utajených míst, kde byste okázale zařízené interiéry nejspíš nečekali: do muzeí, která sídlí v historických objektech a vedle běžných expozic nabízejí prohlídky komnat, obrazáren a dalších prostor.

Hradní muzeum v Českém Krumlově

Tak například Hrad a zámekČeském Krumlově sice má přes zimu zavřeno, ale otevřené dveře najdete v Hradním muzeu, které naleznete v budově tzv. Hrádku na druhém zámeckém nádvoří. Jedná se o jednu z nejstarších a nejhodnotnějších staveb v českokrumlovském zámeckém areálu.

Při prohlídce budete mít pocit, že vás stroj času přenesl do 19. století; tapety, závěsy, historické lustry a zrestaurovaná kachlová kamna doplňují repliky starých muzejních vitrín. V nich jsou k vidění spousty cenných exponátů z rožmberských, eggenberských a schwarzenberských sbírek, v dobovém kinematografu se promítají filmy z počátku 20. století.

Mimo sezonu je otevřeno denně kromě pondělí, a protože muzeum se nachází přímo v areálu hradu a zámku, vlastně si prohlédnete i trochu něco z něj, třeba zámeckou věž, přístupnou stejně jako muzeum denně mimo pondělí.
 

B jako Bruntál, Blansko a Blovice

Zámek s neobvyklým půdorysem, arkádové nádvoří, věž, zámecký park s torzem městských hradeb, salou terrenou a zajímavé exponáty, to je hlavní obsah toho, co uvidíte při prohlídce MuzeaBruntále. Kromě stálých expozic věnovaných přírodě Bruntálska a zdejším tradičním řemeslům a živnostem si můžete prohlédnout i zámek jako takový. Projdete se sály s rokokovými nástěnnými malbami a původním nábytkem, za vidění stojí i knihovna a galerie s obrazy ze sbírek velmistrů Řádu německých rytířů. Otevřeno je celoročně, mimo sezonu denně kromě pondělí.

BlanskoPodobně se zařídili i na zámku v Blansku, kde sídlí Muzeum Blanenska. Přes zimu ve všedních dnech mimo pondělí, v hlavní sezoně pak včetně víkendů na vás čeká řada expozic. Věnují se osobnostem Blanenska, umělecké litině z místních železáren, Moravskému krasu a okolním hradům, k raritám patří chemická laboratoř barona Reichenbacha. Nejkrásnější zámecké interiéry se vám představí tak, jak mohly vypadat na konci 19. století, zajímavá je i expozice Bydlení na blanenském zámku zaměřená na byty, které tu bývaly na přelomu 19. a 20. století.

Celý rok od úterý do soboty (a v hlavní sezoně i v neděli) můžete zavítat do zámku Hradiště, respektive do Muzea jižního Plzeňska v Blovicích. Jednotlivé části se věnují například národopisu nebo historii spaní a praní, ale nechybí ani výstavy regionálních malířů nebo šlechtické a měšťanské interiéry.
 

Za panstvem do Teplic…

Svůj zámek a zároveň muzeum má také věhlasné lázeňské město Teplice. Zdejší Regionální muzeum je otevřeno celoročně denně kromě pondělí a návštěvníkům je k dispozici několik tras – ovšem pokud stojí v centru vaší pozornosti zámecké interiéry, málo platné, musíte je projít všechny. V jednotlivých sálech jsou vystaveny zoologické, mineralogické, numismatické a archeologické sbírky, expozice keramiky a porcelánu, nechybí ani historie místního lázeňství či historické hodiny.

Jeden z okruhů nazvaný Po stopách zaniklého kláštera v Teplicích vás zavede do unikátně dochovaných interiérů kláštera benediktinek, který kolem roku 1160 založila česká královna Judita. V přízemí západního křídla je výstavní síň nazývaná jízdárna, ale ve skutečnosti zde bývaly jen konírny a místnosti pro kočáry; dnes tu probíhají krátkodobé výstavy.
 

…a za panem správcem do Roztok

Roztoky u PrahyV někdejší tvrzi, během staletí přestavěné na zámek, sídlí také Středočeské muzeumRoztokách u Prahy. Dodnes je tu k vidění pár středověkých detailů, například příkop, kladky a závaží původního padacího mostu u brány. V létě 2002 zámek poškodily povodně, nové expozice se opět otevřely před několika lety. Po celý rok od středy do neděle se můžete přijet podívat na dvě expozice.

První názorně ukáže bydlení a úřad pana správce z dob, kdy na zámku sídlila správa panství, druhá představuje Roztoky jako oblíbené letovisko, kam jezdívali pražští měšťané na letní byt.
 

Muzeum na zámku v Horažďovicích

horažďoviceDalší skvěle utajené zámecké interiéry objevíte v Městském muzeu, sídlícím na zámku v Horažďovicích. Zastavte se tu třeba cestou do zdejšího aquaparku a projděte se historickými interiéry, parohovou chodbou nebo zámeckou koupelnou; mimo sezonu jsou otevřené v pátek a o víkendech.

Další expozice se věnují například prácheňským marionetám, tedy loutkám a národopisu, v Městské galerii je k vidění sbírka alpských minerálů. Pokud se objednáte předem, můžete si v doprovodu lektorů v interaktivní dílně vyzkoušet některá z dávných řemesel či rukodělných technik.
Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Frýdlant je jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice. Z původního gotického hradu byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny.

Zámek Blansko – Muzeum Blanenska

Zámek Blansko – Muzeum Blanenska

Pojďte se s námi ponořit do historie a společně tak strávit chvíle na cestě proti proudu času!

Zimní prohlídky Hradního muzea Český Krumlov

2.1.
31.3.
Zimní prohlídky Hradního muzea Český Krumlov

Celoročním provozem se již devátou zimní sezonu pyšní Hradní muzeum v Českém Krumlově. Milovníci historie a kulturního dědictví mohou strávit příjemné a zároveň poučné chvíle v prostorách nejstarší dochované části krumlovské rezidence, v tzv. Hrádku s věží na II. zámeckém nádvoří.

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu českokrumlovského hradu a zámku je nejstarší dochovanou částí českokrumlovské rezidence. Představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Muzeum představuje návštěvníkům výstavy a expozice, ateliér Zdenky Braunerové, kulturní akce, dílny pro děti i dospělé, park se sochami a vzácnými dřevinami, možnost výletů po okolí.

Zámek Teplice – Regionální muzeum v Teplicích

Zámek Teplice – Regionální muzeum v Teplicích

Zámek Teplice je od roku 1947 sídlem muzea, které navazuje na tradici sahající k roku 1894, kdy se zde ustavila Muzejní společnost. Nachází se v nejstarší části lázeňského města Teplice, obklopený rozsáhlou zahradou, na místě, kde ve 2. pol. 12. stol. založila královna Judita klášter benediktinek.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Městské muzeum Horažďovice

Městské muzeum Horažďovice

Na zámku v Horažďovicích můžete netradičně spojit prohlídku nejkrásnějších zámeckých prostor a muzejní expozice i se sezoními výstavami. Také stará část města Horažďovic stojí za procházku, a pokud vás nezajímají středověké památky, může vás zaujmout výhled na řeku Otavu a vrch Prácheň.

Zámek a Muzeum v Bruntále

Zámek a Muzeum v Bruntále

Na rozdíl od jiných zámků v České republice má zámek v Bruntále netradiční dispozici ve tvaru kruhové výseče s renesančním arkádovým nádvořím a hodinovou věží. V romantickém prostředí zámku byly natočeny i filmové pohádky – Císař a tambor a Zlatník Ondra.

Zámek Hradiště – Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích

Zámek Hradiště – Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích

Po rozsáhlé rekonstrukci bylo muzeum zpřístupněno veřejnosti v roce 2002. Muzeum vlastní sbírky archeologické, etnografické, umělecko průmyslové,výtvarné a literárněhistorické. Stálé expozice jsou zaměřené na zakladatele muzea Františka Raušara, měšťanstvo a lidovou architekturu.

Další aktuality

20 nápadů na Velikonoce: trhy, prohlídky a programy pro děti

Malování vajíček, vystoupení folklorních souborů, stánky s občerstvením, barevné kraslice, stuhy a pentle a rašící jarní břízky – to všechno slibují velikonoční jarmarky a trhy, které se budou konat v období Velikonoc, které letos připadají na 29. března až 1. dubna 2024. Na portálu Kudy z nudy objevíte bezpočet akcí, dvacet z nich vám představíme podrobněji.
Kultura

Studium samotné nestačí, poznávejte – levně nebo zadarmo!

Podobně jako ke studentskému životu patří zkoušky, písemky, referáty, semináře a další ohavnosti, (…pardon, povinnosti…), patří k němu i tipy, jak ušetřit – na bydlení, na dopravě, na jídle, zkrátka všude. Kudy z nudy pro vás má množství nápadů a tipů, kam se podíváte za pár drobných anebo zcela zdarma. Takže hurá za kulturou bez koruny v kapse!
Kultura

7 věcí, které nevíte… o filharmoniích, orchestrech a kapelách

V rámci oslav Roku české hudby 2024 kolem našich uší neproplouvá jen hudba. Občas slyšíme výrazy z hudební terminologie, které sice známe, ale ne příliš důvěrně. Pojď s Kudy z nudy otevřít vrátka do světa hudby a zjistit, co se skrývá za slovem filharmonie.
Kultura

Kalendář 2024: Tipy na největší hrnčířské slavnosti, keramické trhy a přehlídky řemeslníků

Kdo má rád malované i obyčejné hrnce, hrnky, mísy, džbány a další hrnčířské zboží, ten by se měl alespoň jednou za rok vypravit na pořádný hrnčířský trh. Na portálu Kudy z nudy jich objevíte celou řadu a dokonce s námi můžete za hrnčíři a jejich zbožím vyrazit téměř každý měsíc.
Kultura

Cesty za uměním: inspirace Itálií a studijní cesty českých sochařů, architektů a spisovatelů

Tisíciletá historie, fascinující architektura a umění na každém kroku: to byly hlavní důvody, které vedly české umělce do Itálie. Vydejte se v jejich stopách s Kudy z nudy a podívejte se, kam vedly jejich italské cesty, která díla obdivovali a kde hledali inspiraci pro vlastní práci.
Kultura

20 tipů, kam do galerie v Česku

Vyberte si z tipů redakce Kudy z nudy a vydejte se za uměním, raritami, historií i zábavou… Využijte naší nabídky ze světa umění – grafiky, malby a sochařství i multimediálních oborů. O historii, výtvarném umění, výstavách, umělcích i zajímavých akcích se dozvíte na řadě míst České republiky.
Kultura

Masopustní veselí 2024 vrcholí, užijte si poslední letošní masopusty!

Konec masopustu 2024 se nezadržitelně blíží, a proto nepromeškejte poslední letošní masopustní průvody a akce plné veselí a hodování. Portál Kudy z nudy vám přináší přehled maškarních obchůzek, které se v následujících dnech budou konat po celé zemi a ponoří vás do reje tance, zpěvu a dobrého jídla.
Kultura

Výstavy, které byste s dětmi o jarních prázdninách neměli zmeškat

Týden volna je príma, možná s dětmi stihnete pár věcí, na které při každodenním kolotoči nezbývá čas ani chuť. Do programu si určitě zařaďte také některou z výstav; pro mrňata, školáky i studenty se jich nabízí celá řada a portál Kudy z nudy vám předkládá rychlý přehled těch nejzajímavějších z nich.
Kultura