Úvod > Aktuality > Dobře utajené hrady a zámky: kde si prohlédnete netušené poklady?
Dobře utajené hrady a zámky: kde si prohlédnete netušené poklady?
"> ">
Kultura

Dobře utajené hrady a zámky: kde si prohlédnete netušené poklady?

  • Vydáno9. února 2020
Rádi jezdíte na výlety po hradech a zámcích i v zimě? Na portálu Kudy z nudy vás tentokrát zavedeme do utajených míst, kde byste okázale zařízené interiéry nejspíš nečekali: do muzeí, která sídlí v historických objektech a vedle běžných expozic nabízejí prohlídky komnat, obrazáren a dalších prostor.

Hradní muzeum v Českém Krumlově

Tak například Hrad a zámekČeském Krumlově sice má přes zimu zavřeno, ale otevřené dveře najdete v Hradním muzeu., které naleznete v budově tzv. Hrádku, jež stojí na druhém zámeckém nádvoří. Jedná se o jednu z nejstarších a nejhodnotnějších staveb v českokrumlovském zámeckém areálu.

Při prohlídce budete mít pocit, že vás stroj času přenesl do 19. století; tapety, závěsy, historické lustry a zrestaurovaná kachlová kamna doplňují repliky starých muzejních vitrín. V nich jsou k vidění spousty cenných exponátů z rožmberských, eggenberských a schwarzenberských sbírek, v dobovém kinematografu se promítají filmy z počátku 20. století.

Mimo sezonu je otevřeno denně kromě pondělí, a protože muzeum se nachází přímo v areálu hradu a zámku, vlastně si prohlédnete i trochu něco z něj, třeba zámeckou věž, přístupnou stejně jako muzeum denně mimo pondělí.
 

B jako Bruntál a Blansko

Zámek s neobvyklým půdorysem, arkádové nádvoří, věž, zámecký park s torzem městských hradeb, salou terrenou a zajímavé exponáty, to je hlavní obsah toho, co uvidíte při prohlídce MuzeaBruntále. Kromě stálých expozic věnovaných přírodě Bruntálska a zdejším tradičním řemeslům a živnostem si můžete prohlédnout i zámek jako takový. Projdete se sály s rokokovými nástěnnými malbami a původním nábytkem, za vidění stojí i knihovna a galerie s obrazy ze sbírek velmistrů Řádu německých rytířů. Otevřeno je celoročně, mimo sezonu denně kromě pondělí.

BlanskoPodobně se zařídili i na zámku v Blansku, kde sídlí Muzeum Blanenska. Přes zimu ve všedních dnech mimo pondělí, v hlavní sezoně pak včetně víkendů na vás čeká řada expozic. Věnují se osobnostem Blanenska, umělecké litině z místních železáren, Moravskému krasu a okolním hradům, k raritám patří chemická laboratoř barona Reichenbacha. Nejkrásnější zámecké interiéry se vám představí tak, jak mohly vypadat na konci 19. století, zajímavá je i expozice Bydlení na blanenském zámku zaměřená na byty, které tu bývaly na přelomu 19. a 20. století.
 

Za panstvem do Teplic…

Svůj zámek a zároveň muzeum má také věhlasné lázeňské město Teplice. Zdejší Regionální muzeum je otevřeno celoročně denně kromě pondělí a návštěvníkům je k dispozici několik tras – ovšem pokud stojí v centru vaší pozornosti zámecké interiéry, málo platné, musíte je projít všechny. V jednotlivých sálech jsou vystaveny zoologické, mineralogické, numismatické a archeologické sbírky, expozice keramiky a porcelánu, nechybí ani historie místního lázeňství či historické hodiny.

Jeden z okruhů nazvaný Po stopách zaniklého kláštera v Teplicích vás zavede do unikátně dochovaných interiérů kláštera benediktinek, který kolem roku 1160 založila česká královna Judita. V přízemí západního křídla je výstavní síň nazývaná jízdárna, ale ve skutečnosti zde bývaly jen konírny a místnosti pro kočáry; dnes tu probíhají krátkodobé výstavy.
 

…a za panem správcem do Roztok

Roztoky u PrahyV někdejší tvrzi, během staletí přestavěné na zámek, sídlí také Středočeské muzeumRoztokách u Prahy. Dodnes je tu k vidění pár středověkých detailů, například příkop, kladky a závaží původního padacího mostu u brány. V létě 2002 zámek poškodily povodně, nové expozice se opět otevřely před několika lety. Po celý rok od středy do neděle se můžete přijet podívat na dvě expozice.

První názorně ukáže bydlení a úřad pana správce z dob, kdy na zámku sídlila správa panství, druhá představuje Roztoky jako oblíbené letovisko, kam jezdívali pražští měšťané na letní byt.
 

Muzeum na zámku v Horažďovicích

horažďoviceDalší skvěle utajené zámecké interiéry objevíte v Městském muzeu, sídlícím na zámku v Horažďovicích. Zastavte se tu třeba cestou do zdejšího aquaparku a projděte se historickými interiéry, parohovou chodbou nebo zámeckou koupelnou; mimo sezonu jsou otevřené v pátek a o víkendech.

Další expozice se věnují například prácheňským marionetám, tedy loutkám a národopisu, v Městské galerii je k vidění sbírka alpských minerálů. Pokud se objednáte předem, můžete si v doprovodu lektorů v interaktivní dílně vyzkoušet některá z dávných řemesel či rukodělných technik.
Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu českokrumlovského hradu a zámku je nejstarší dochovanou částí českokrumlovské rezidence. Představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Zámek Blansko – Muzeum Blanenska: zámecké interiéry, stálé expozice i sezónní výstavy

Zámek Blansko – Muzeum Blanenska: zámecké interiéry, stálé expozice i sezónní výstavy

Muzeum, které sídlí na zámku v Blansku, nabízí prohlídku stálé expozice litiny a interiérů s průvodcem. V rámci vstupenky je možné navštívit stálou expozici objevitelů a archeologie. Součástí je také vstup do archeologické herny pro děti.

Zámek a Muzeum v Bruntále

Zámek a Muzeum v Bruntále

Na rozdíl od jiných zámků v České republice má zámek v Bruntále netradiční dispozici ve tvaru kruhové výseče s renesančním arkádovým nádvořím a hodinovou věží. V romantickém prostředí zámku byly natočeny i filmové pohádky – Císař a tambor a Zlatník Ondra.

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Muzeum představuje návštěvníkům výstavy a expozice, ateliér Zdenky Braunerové, kulturní akce, dílny pro děti i dospělé, park se sochami a vzácnými dřevinami, možnost výletů po okolí.

Zámek Hradiště – Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích

Zámek Hradiště – Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích

Po rozsáhlé rekonstrukci bylo muzeum zpřístupněno veřejnosti v roce 2002. Muzeum vlastní sbírky archeologické, etnografické, umělecko průmyslové,výtvarné a literárněhistorické. Stálé expozice jsou zaměřené na zakladatele muzea Františka Raušara, měšťanstvo a lidovou architekturu.

Zámek Teplice – sídlo Regionálního muzea v Teplicích

Zámek Teplice – sídlo Regionálního muzea v Teplicích

Zámek Teplice je od r. 1947 sídlem teplického muzea. Prohlédnete si zde expozice zaměřené na pravěk severozápadních Čech, umění gotiky, renesance a baroka, lázeňství a vývoj keramické výroby v regionu. Je zde stálá výstava hodin, numismatický kabinet a zpřístupněny jsou i některé zámecké interiéry.

Městské muzeum Horažďovice

Městské muzeum Horažďovice

Na zámku v Horažďovicích můžete netradičně spojit prohlídku nejkrásnějších zámeckých prostor a muzejní expozice i se sezoními výstavami. Také stará část města Horažďovic stojí za procházku, a pokud vás nezajímají středověké památky, může vás zaujmout výhled na řeku Otavu a vrch Prácheň.