Úvod > Aktuality > Do zrestaurované Galerie moderního umění v Hradci Králové se přestěhují díla Vladimíra Preclíka
Do zrestaurované Galerie moderního umění v Hradci Králové se přestěhují díla Vladimíra Preclíka
"> ">
Kultura

Do zrestaurované Galerie moderního umění v Hradci Králové se přestěhují díla Vladimíra Preclíka

  • Vydáno1. března 2016
Historická, ale zároveň velmi moderní. Taková je nyní budova Galerie moderního umění, která v uplynulých 18 měsících prošla důkladnou rekonstrukcí od sklepa až po půdu. Restaurátoři také opravili řadu chyb, které vznikly při různých opravách v dobách socialismu. Ačkoli galerie již teď září novotou, na otevření si musejí návštěvníci počkat do června.
Kubišta: KavárnaCelková rekonstrukce budovy Galerie moderního umění v Hradci Králové byla zahájena v červenci 2014. Jejím cílem bylo obnovit původní vzhled fasády a cenné historické interiéry, vytvořit nové depozitáře pro ukládání uměleckých děl a prostorné výstavní sály.

Nákladnou rekonstrukci se již podařilo dokončit, avšak je nutné nainstalovat osvětlení a další mobiliář. V některých prostorách je ještě práce restaurátorů zapotřebí – během prací byly pod nánosy omítky odkryty téměř 100 let staré papírové tapety z vytlačovaného papíru (imitace kožených), v reprezentačních místnostech záložny. Právě sem by se měla přestěhovat Galerie Vladimíra Preclíka ze sídla krajského úřadu. Mimoto na čas zmizí sochy Obchodu a Úrody od Ladislava Jana Šalouna, které stráží vstup do galerie. Skulptury je totiž třeba odborně vyčistit.

Se stěhováním Galerie Vladimíra Preclíka a dalších více než pěti tisíc děl, která bude možné v galerii obdivovat, se začne nejspíše v dubnu. Od června by měla být galerie opět přístupná. Kromě zrestaurovaných interiérů se návštěvníci mohou těšit také na nový přednáškový sál, výtvarný ateliér pro doprovodné programy, studovnu, galerijní prodejnu a šatnu.
Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění sídlí v budově bývalého Záložního úvěrního ústavu, postavené podle návrhu významného českého architekta Osvalda Polívky v letech 1911-12. Svými sbírkami děl českého výtvarného umění přelomu 19. a 20. století patří mezi nejvýznamnější v České republice.