Úvod > Aktuality > Pustevny o víkendu opět oživí ledové sochy
Zážitky

Pustevny o víkendu opět oživí ledové sochy

  • Vydáno12. ledna 2023
Každým rokem v lednu se Pustevny rozzáří třpytem ledu a pod rukama zkušených sochařů vznikají neuvěřitelná díla, jež lákají návštěvníky ze všech koutů naší země. Bude tomu i letos, a to do 14. ledna do 5. února 2023. Oblíbený cíl turistů z celé Moravy a Slezska, horské sedlo Pustevny, oživí sochy z ledu a sněhu od profesionálních sochařů ze všech koutů naší země, Slovenska i Polska.
Ani mimořádně teplé a proměnlivé počasí letošní zimy neohrozí akci Ledové sochy na Pustevnách, které se uskuteční na Pustevnách od soboty 14. ledna do 5. února 2023. Letošním tématem je Návrat dinosaurů do Beskyd. Sochy budou vznikat přímo na horách, návštěvníci tak budou mít jedinečnou možnost přihlížet, jak z neforemných kvádrů sochaři vytváří umělecká díla ze 40 tun ledu. Ledové a sněhové monumenty budou vyrábět během prvních dvou víkendů.

ledové pustevnyA co na vás bude čekat? Sochy v nadživotní velikosti z čirého ledu, sochy ze sněhu, ledová stěna vzkazů  i ledový bar. Celá galerie ledových soch bude krásně barevně nasvícená. Sochy vytvoří umělci, kteří na Pustevny dorazí z nejrůznějších koutů světa. Křišťálově ledovou výstavu bude možné navštívit denně od 9 do 16.30 hodin. Nejlepší cesta na sochy je lanovkou, doporučujeme proto využít jízdu lanovkou z obce Trojanovice, protože s jízdenkou z lanovky máte vstup na výstavu ledových soch zdarma. Sochy bývají umístěny ve stanu, který je možné "vymrazit" tak, aby sochy vydržely i v plusových teplotách.
 

První ledové sochy pocházely z Číny

Sněhová socha PustevnyPrvní zmínky o tvorbě ledových soch sahají až do roku 600 před n. l. do Číny. Později někdy kolem roku 1600, zase v Číně, místní rybář vyrobil ledové lucerny pro osvětlení v zimních měsících. Současné ledosochařství se už posunulo o míle daleko, a tak i na Pustevnách bude možné obdivovat, co vše jde z ledu krásného vytvořit. Všechny sochy bude možné bez omezení fotit.

Festival Ledových soch je vyhledávanou akcí. Pravidelně se jí účastní více než 30 výtvarníků, Pustevny díky symposiu navštíví kolem deseti tisíc lidí. Výtvory se budou sochat z ledových kvádrů o rozměrech 1 x 0,5 x 0,25m. Jeden kus váží 150 kilogramů. Ledové polotovary se vyrábějí v profesionálním výrobníku ledových kvádrů ze speciální filtrované vody, díky které je led překrásně čirý. Celkem se bude na Pustevnách pracovat se 40 tunami ledu.
Ledové sochy na Pustevnách 2024

13.1.
4.2.
Ledové sochy na Pustevnách 2024

Každým rokem v lednu se Pustevny rozzáří třpytem ledu a pod rukama zkušených sochařů vznikají neuvěřitelná díla, jež lákají návštěvníky ze všech koutů naší země. Výstava ledových a sněhových soch má na Pustevnách dlouholetou tradici.

Lanovka z Ráztoky na Pustevny – první sedačková lanovka v Evropě

Lanovka z Ráztoky na Pustevny – první sedačková lanovka v Evropě

V roce 1940 byla zprovozněna lanová dráha z Ráztoky na Pustevny, první svého druhu nejen v naší republice, ale též v Evropě. V roce 2017 proběhla rekonstrukce horní stanice lanovky, která nyní nabízí zázemí pro turisty, půjčovu sportovního vybavení, samoobslužné bistro a mnoho dalšího.

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Nadzemní panoramatická Stezka Valaška je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník.

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, po dlouhé rekonstrukci se otevřel v červenci 2020. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.

Horské sedlo Pustevny v Beskydech

Horské sedlo Pustevny v Beskydech

Horské sedlo Pustevny je jedno z nejvýznamnějších horských středisek v Beskydech. Nachází se v Radhošťské hornatině mezi vrchy Radhošť a Tanečnice. Pustevnám dominují dřevěné stavby postavené v lidovém slohu Dušanem Jurkovičem.

Další aktuality

Znáte mechanický betlém v Horní Lidči?

V Horní Lidči na Valašsku si v budově za kostelem sv. Václava můžete prohlédnout originální ručně vyřezávaný mechanický betlém. Betlémská scéna o rozloze 170 m² přibližuje nejzajímavější historické momenty, zvyky a původní řemesla na česko-slovenském pomezí. V betlému je osazeno 230 figur, z toho 75 pohyblivých, a více jak stovka vyřezávaných staveb.
Zlínský kraj | Kultura

Vánoční jarmark v rožnovském skanzenu připomene staré vánoční zvyky

Sváteční atmosféru plnou vánočních zvyků zažijí návštěvníci Valašského muzea v přírodě v sobotu a v neděli 9. a 10. prosince 2023. Dřevěným městečkem se opět projdou mikulášské družiny s čerty ze Zděchova, Lačnova a z Valašských Klobouk, lucky letos pochází ze souboru Radhošť. Nebudou chybět pastuchové, ti dorazí až z Maďarska! V kuchyni fojtství budou tetičky drát peří a uvaří štědračku.
Zlínský kraj | Památky

Velké Karlovice zažijí Noc bílých lanýžů, kuchaři je přivezou přímo z Piemontu

Vzácné bílé lanýže, považované za vrcholnou delikatesu a po kaviáru druhou nejdražší kuchařskou surovinu na světě, budou moci letos opět ochutnat gurmáni na Valašsku. Přímo do italské „lanýžové“ oblasti Piemont se pro ně z Velkých Karlovic vypravili kuchaři hotelů Resortu Valachy. Noc bílých lanýžů, zasvěcená ochutnávce této jedinečné podzemní houby i dalších delikates z Piemontu, nabídne gurmánům 16. listopadu zážitková restaurace Vyhlídka v hotelu Lanterna.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm zůstává o svátečním víkendu mimořádně otevřený

Nadcházející prodloužený víkend od 17. do 19. listopadu 2023 nabídne mimořádnou možnost návštěvy areálů Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Vedení muzea rozhodlo vyjít vstříc zájmu návštěvníků, a tak od pátku do neděle budou areály Dřevěného městečka a Valašské dědiny otevřeny, a to vždy od 9 do 16 hodin.
Zlínský kraj | Památky

Vánoční výstava ve Vizovicích láká na tradiční ozdoby i módními trendy

Ve vizovické Galerii Mariette se každoročně od podzimu do Vánoc koná vánoční výstava. Ta letošní potrvá až do 23. prosince 2023 a představuje tradiční ozdoby i módními trendy ve vánoční vázdobě a zdobení stromečků. Jedná se o exkluzivní kolekce skleněných vánočních ozdob vyráběných ručně českými výrobci.
Zlínský kraj | Kultura

Užijte si strašidelný a zábavný Halloween ve zlínské zoo

Přijďte si vychutnat strašidelnou procházku areálem zlínské zoo! Čekají na vás čarodějnice, duchové, kostlivci, pavouci a také originální dýňová aranžmá. Letošní oslava keltského svátku Halloween probíhá ve velkém stylu! Od čtvrtka 26. do neděle 29. října 2023 potrvá speciální program, který pobaví malé i velké návštěvníky. Halloween v Zoo Zlín trvá po celé podzimní prázdniny, ale hlavní program je připraven na sobotu. Návštěvu s menšími dětmi doporučujeme spíše v pátek nebo neděli.
Zlínský kraj | Zážitky

Velké Karlovice lákají na závod Běhej Valachy

Běžeckým závodem Běhej Valachy vyvrcholí v sobotu 21. října 2023 v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích letošní 11. ročník sportovního seriálu DATART Valachy tour. V údolí Léskové u hotelu Galik pořadatelé připravili trasy pro dospělé i děti. O start hlavního závodu se jako host postará přední česká běžecká osobnost: držitelka českého maratonského rekordu Eva Vrabcová Nývltová. Pojďte symbolicky zakončit letošní sezónu do Velkých Karlovic!
Zlínský kraj | Letní sporty

Hostýn zažije Mysliveckou svatohubertskou pouť

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně zažije v sobotu 21. října již pětadvacátou Mysliveckou svatohubertskou pouť. Ani letos nebude chybět průvod k obrázku sv. Huberta a troubená mše svatá, kterou v 10:15 hodin celebruje administrátor olomoucké diecéze Mons. Josef Nuzík.
Zlínský kraj | Kultura