!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Pustevny o víkendu opět ovládne Ledové království
Pustevny o víkendu opět ovládne Ledové království
"> "> "> "> "> ">
Zážitky

Pustevny o víkendu opět ovládne Ledové království

  • Vydáno12. ledna 2022
Každým rokem v lednu se Pustevny rozzáří třpytem ledu a pod rukama zkušených sochařů vznikají neuvěřitelná díla, jež lákají návštěvníky ze všech koutů naší země. Bude tomu i letos, a to do 15. do 30. ledna 2022. Oblíbený cíl turistů z celé Moravy a Slezska, horské sedlo Pustevny, oživí sochy z ledu a sněhu od profesionálních sochařů ze všech koutů naší země, Slovenska i Polska.
Ani mimořádně teplé a proměnlivé počasí letošní zimy neohrozí akci Ledové sochy na Pustevnách 2022, které se uskuteční na Pustevnách od soboty 15. do neděle 30. ledna 2022.

Sochy budou vznikat přímo na horách, návštěvníci tak budou mít jedinečnou možnost přihlížet, jak z neforemných kvádrů sochaři vytváří umělecká díla ze 40 tun ledu. Ledové a sněhové monumenty budou vyrábět během prvních dvou víkendů.

ledové pustevnyA co na vás bude čekat? Sochy v nadživotní velikosti z čirého ledu, sochy ze sněhu, ledová stěna vzkazů  i ledový bar. Celá galerie ledových soch bude krásně barevně nasvícená. Sochy vytvoří umělci, kteří na Pustevny dorazí z nejrůznějších koutů světa. V letošním roce budou tématem znamení zvěrokruhu a vesmír.

Připraveny budou dva stany, přičemž každý nabídne divákům jiné téma. Vstup do stanů je každý den od 9:00 do 16:30 hodin, vstupné stojí 50 Kč na osobu. Děti do 10 let a ZTP mají vstup zdarma. Vstup zdarma budou moci uplatnit také všichni návštěvníci, kteří využijí jízdu lanovkou (obousměrnou i jednosměrnou). Lístek na lanovku bude platit jako vstupenka do stanu.
 

První ledové sochy pocházely z Číny

Sněhová socha PustevnyPrvní zmínky o tvorbě ledových soch sahají až do roku 600 před n. l. do Číny. Později někdy kolem roku 1600, zase v Číně, místní rybář vyrobil ledové lucerny pro osvětlení v zimních měsících. Současné ledosochařství se už posunulo o míle daleko, a tak i na Pustevnách bude možné obdivovat, co vše jde z ledu krásného vytvořit. Všechny sochy bude možné bez omezení fotit.

Festival Ledových soch je vyhledávanou akcí. Pravidelně se jí účastní více než 30 výtvarníků, Pustevny díky symposiu navštíví kolem deseti tisíc lidí. Během 19 ročníků bylo vytvořeno přes 200 soch, na jejichž tvorbě se podílelo více než 110 profesionálních výtvarníků, z pěti zemí. Výtvory se budou sochat z ledových kvádrů o rozměrech 1 x 0,5 x 0,25m. Jeden kus váží 150 kilogramů. Ledové polotovary se vyrábějí v profesionálním výrobníku ledových kvádrů ze speciální filtrované vody, díky které je led překrásně čirý. Celkem se bude na Pustevnách pracovat se 40 tunami ledu.
Ledové sochy na Pustevnách 2022

15.1.
30.1.
Ledové sochy na Pustevnách 2022

Každým rokem v lednu se Pustevny rozzáří třpytem ledu a pod rukama zkušených sochařů vznikají neuvěřitelná díla, jež lákají návštěvníky ze všech koutů naší země. Výstava ledových a sněhových soch má na Pustevnách dlouholetou tradici.

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, po dlouhé rekonstrukci se otevřel v červenci 2020. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.

Horské sedlo Pustevny v Beskydech

Horské sedlo Pustevny v Beskydech

Horské sedlo Pustevny je jedno z nejvýznamnějších horských středisek v Beskydech. Nachází se v Radhošťské hornatině mezi vrchy Radhošť a Tanečnice. Pustevnám dominují dřevěné stavby postavené v lidovém slohu Dušanem Jurkovičem.

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Nadzemní panoramatická Stezka Valaška je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník.

Lanovka z Ráztoky na Pustevny – první sedačková lanovka v Evropě

Lanovka z Ráztoky na Pustevny – první sedačková lanovka v Evropě

V roce 1940 byla zprovozněna lanová dráha z Ráztoky na Pustevny, první svého druhu nejen v naší republice, ale též v Evropě. V roce 2017 proběhla rekonstrukce horní stanice lanovky, která nyní nabízí zázemí pro turisty, půjčovu sportovního vybavení, samoobslužné bistro a mnoho dalšího.