Úvod > Aktuality > Pustevny o víkendu opět ovládne Ledové království
Pustevny o víkendu opět ovládne Ledové království
"> "> "> Snehové království 2014 na Pustevnách "> Behem 15 rocníku bylo vytvoreno pres 180 soch "> Úcastní se více než 100 profesionálních výtvarníku

Pustevny o víkendu opět ovládne Ledové království

Vydáno 6. ledna 2020 Zážitky
Pokud už přemýšlíte nad lednovým programem, měli byste si určitě do kalendáře poznamenat tři data: 11.-12. 1., 18.-19. 1. a 25.-26. 1. 2020. Oblíbený cíl turistů z celé Moravy a Slezska, horské sedlo Pustevny, oživí po celý leden sochy z ledu a sněhu od profesionálních sochařů z nejrůznějších zemí světa. Vše doprovodí zábavný program pro děti s rádiem Orion.
Pustevny ledové sochyAni mimořádně teplé a proměnlivé počasí posledních zim neohrozí akci Ledové sochy na Pustevnách 2020, které se uskuteční na Pustevnách od soboty 11. do neděle 26. ledna 2020.

Sochy budou vznikat přímo na horách, návštěvníci tak budou mít jedinečnou možnost přihlížet, jak z neforemných kvádrů sochaři vytváří umělecká díla ze 40 tun ledu. Ledové a sněhové monumenty budou vyrábět během prvních dvou víkendů.

A co na vás bude čekat? Sochy v nadživotní velikosti z čirého ledu, soch yze sněhu, ledová stěna vzkazů  i ledový bar. Celá galerie ledových soch bude krásně barevně nasvícená. Sochy vytvoří umělci, kteří na Pustevny dorazí z nejrůznějších koutů světa. V letošním roce bude novinkou fotopoint ve tvaru ledového trůnu. Také doprovodný program o víkendech každým rokem organizátoři vylepší a rozšiřují například živým vysíláním Hitrádia Orion, animačním programem pro děti či řadou soutěží o hodnotné ceny.

Připraveny budou dva stany, přičemž každý nabídne divákům jiné téma. Vstup do stanů je každý den od 8:30 do 16:30 hodin. O víkendech se bude platit vstupné 50 Kč na osobu, ve všední dny bude vstup do obou stanů zdarma. Děti do 10 let a ZTP mají vstup zdarma. Vstup zdarma budou moci uplatnit také všichni návštěvníci, kteří využijí jízdu lanovkou (obousměrnou i jednosměrnou). Lístek na lanovku bude platit jako vstupenka do stanu.
 

První ledové sochy pocházely z Číny

Sněhová socha PustevnyPrvní zmínky o tvorbě ledových soch sahají až do roku 600 před n. l. do Číny. Později někdy kolem roku 1600, zase v Číně, místní rybář vyrobil ledové lucerny pro osvětlení v zimních měsících. Současné ledosochařství se už posunulo o míle daleko, a tak i na Pustevnách bude možné obdivovat, co vše jde z ledu krásného vytvořit. Všechny sochy bude možné bez omezení fotit.

Festival Ledových soch je vyhledávanou akcí. Pravidelně se jí účastní více než 30 výtvarníků, Pustevny díky symposiu navštíví kolem deseti tisíc lidí. Během 19 ročníků bylo vytvořeno přes 200 soch, na jejichž tvorbě se podílelo více než 110 profesionálních výtvarníků, z pěti zemí. Návštěvníci Pusteven si mohou užít kombinaci výstavy ledových soch s doprovodným programem a výlet po nové cestě na Radhošť.

Výtvory se budou sochat z ledových kvádrů o rozměrech 1 x 0,5 x 0,25m. Jeden kus váží 150 kilogramů. Ledové polotovary se vyrábějí v profesionálním výrobníku ledových kvádrů ze speciální filtrované vody, díky které je led překrásně čirý. Celkem se bude na Pustevnách pracovat se 40 tunami ledu.
Lanovka z Ráztoky na Pustevny - první sedačková lanovka v Evropě

Lanovka z Ráztoky na Pustevny - první sedačková lanovka v Evropě

V roce 1940 byla zprovozněna lanová dráha z Ráztoky na Pustevny, první svého druhu nejen v naší republice, ale též v Evropě. V roce 2017 proběhla rekonstrukce horní stanice lanovky, která nyní nabízí zázemí pro turisty, půjčovu sportovního vybavení, samoobslužné bistro a mnoho dalšího.

Socha Radegasta na hoře Radhošť

Socha Radegasta na hoře Radhošť

Radegastovým domovem byla odedávna hora Radhošť v Moravskoslezských Beskydech (1129 m n.m.). Podle legendy stávala na vrcholu hory jeho modla, kterou nechali zbořit soluňští misionáři Konstantin a Metoděj, kteří po svém příchodu na Velkou Moravu údajně na Radhošť zavítali.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Pustevny - útulny Libušín a Maměnka

Pustevny - útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, avšak po dlouhé rekonstrukci se opět otevře v červenci 2020. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.

Naučná stezka Radegast

Naučná stezka Radegast

Naučná stezka Radegast má 9 zastavení pojednávajících o přírodě, krajině i historii tohoto krásného, a všeobecně známého koutu Beskyd.