Úvod > Aktuality > Nahlédnete do středověku v českokrumlovských Klášterech
Nahlédnete do středověku v českokrumlovských Klášterech
"> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Nahlédnete do středověku v českokrumlovských Klášterech

  • Vydáno21. května 2022
Vydejte se na vzrušující expedici do dob dávno minulých a děti vezměte s sebou! V poutavých expozicích v Klášterech Český Krumlov společně zjistíte, jak se žilo ve středověku, s čím si tehdy děti hrály, jak se vyráběly věci denní potřeby… A rozhodně to nebude žádná nuda – na exponáty sahat dovoleno a dokonce doporučeno, připravena je řada aktivit a vlastnoručního tvoření, díky nimž si nabyté informace spolehlivě zapamatujete. Stálé expozice a zahrady unikátního souboru klášterních budov v Českém Krumlově jsou otevřeny denně.
klášteryChcete se na chvilku vrátit zpět v čase a zakusit klášterní i světský život v období gotiky a renesance? Staňte se na chvilku gotickou, či renesanční šlechtou a objevte její kratochvíle. Přivoňte k tajemství klášterních bylinek, namíchejte koupelnové soli a připravte bylinkové esence, či čaje dle originálních receptur... to vše vám umožní interaktivní expozice lidských dovedností v Klášterech Český Krumlov. Čeká na vás zábava pro celou rodinu, ke všemu můžete přivonět a na vše si můžete sáhnout.

Chcete vidět, jak se středověká krmě skladovala? Projděte si sklepení a seznamte se s možnostmi skladování jednotlivých druhů ovoce a zeleniny (dřevěné přepravky, keramické nádoby na kysané zelí, písek pro kořenovou zeleninu). K vyzkoušení jsou zde repliky středověkých nástrojů jako žernov, ruchadlo a trakař. Alchymie a kláštery spolu na první pohled nesouvisí, ale při podrobnějším zkoumání můžeme zjistit, že to není úplně pravda. Kam alchymie patří je středověké město Vilém z Rožmberka, který se stal jejím nejvýznamnějším mecenášem. Právě alchymistickou dílnu objevíte v jedné z expozic. Můžete zde prpzkoumat její vybavení a zkusit přijít na to, jak s ním zacházet.
 

Domácí život šlechty, knihtisk a iluminátoři

klášteryŽivot šlechtice ve středověku, to nebyly pouze bitvy a plesy, ale též obyčejné lidské starosti a radosti. Posaďte se na jeho sesli, podívejte se do jeho truhly, vezměte do ruky jednotlivé předměty a přiblížte si tak  dobovou atmosféru. Nahlédnout můžete i do běžného života šlechtičen. Co je mohlo zajímat a bavit? Jak trávily svůj čas, jaké byly jejich radosti a jaké starosti? Mimo šatníku měly dámy bohaté také šperkovnice a toaletky. Vše zde můžete vyzkoušet.

Seznámit se můžete také s knižní kulturou pozdně středověké a novověké Evropy. Vynález knihtisku v polovině 15. století nejen usnadnil šíření textů, ale také humanistických myšlenek. Vyzkoušejte si nesnadnou práci tiskařů při sázení knih, případně tisk vlastního pohledu. A zkusit si lze také písařské řemeslo a další techniky u dobových písařských pultů. Iluminátorská a písařská dílna představuje typickou řemeslnou činnost provozovanou ve středověkých klášterech. Najdete odpověď na otázku, jak těžké je se podepsat husím brkem?
 

Hračky středověku a renesanční vynálezy Leonarda da Vinci

vrhcábyLidé ve středověku se bavili vynalézáním a výrobou různých hraček a hříček. V klášterní herně objevíte nejen středověké hry, ale i dobové hračky, které si užijí malí i velcí.  Středověké děti si hrály s figurkami v podobě koní (chlapci) a panenek (děvčata), loutkami a stavebnicemi z přírodních materiálů.

K nejslavnějším inovátorům středověku a renesance patřil Leonardo da Vinci, jehož mechanické vynálezy předjímají moderní stroje. Část interaktivní expozice proto dětem i dospělým přibližuje kromě středověkých dětských hraček některé důmyslné nápady Leonarda da Vinciho v podobě dřevěných replik, sestavených na základě dochovaných plánů, náčrtů a schémat.
Historická herna v českokrumlovských klášterech

Historická herna v českokrumlovských klášterech

Historická herna (interaktivní expozice) je tematicky zařízená místnost pro děti přibližují řemesla, tradiční znalosti nejen středověku a život šlechty v době gotiky a renesance.

Kláštery Český Krumlov

Kláštery Český Krumlov

Klášterní objekt je druhým nejrozsáhlejším areálem v historickém centru Českého Krumlova, který od svého založení prošel mnoha proměnami. Jak se povedla ta poslední zjistíte při prohlídkách určených jak pro obdivovatele historie, tak rodiny s dětmi vyhledávající interaktivní zábavu .