Úvod > Aktuality > Do Prahy se vrací kubismus: novou expozici najdete na starém místě
Kultura

Do Prahy se vrací kubismus: novou expozici najdete na starém místě

  • Vydáno17. listopadu 2015
Stejné město, opět Staré Město, stejná ulice a dokonce stejný dům. Před třemi lety v domě U Černé Matky Boží v Praze skončilo svou existenci Muzeum českého kubismu, na stejném místě v prosinci otevře Uměleckoprůmyslové museum novou expozici.
Nová stálá expozice Český kubismus představí ve dvou podlažích budovy průřez českým kubismem.

K vidění bude pestrá směs volného a užitého umění včetně nábytku, keramiky, lustrů a svítidel, kovových předmětů, ornamentálních tapetových vzorů, plakátů i grafiky.
 

Největší exponát?

Expozice se soustředí na interiérovou tvorbu, ovšem největší a nejcennější výstavní kousek je samotný dům U Černé Matky Boží. Vznikal ve stejné době jako další díla české kubistické architektury, v Praze je však nejstarší a bez nadsázky nejcennější. Vyrostl roku 1912 na místě dvou barokních domů na Starém Městě, na nároží Celené ulice a Ovocného trhu. Protože se stavělo přímo v srdci historické Prahy, stavba byla ostře sledovaná. Pražský magistrát sice nechtěl architekta Josefa Gočára omezovat ve stylovém pojetí, ale požadoval na něm dokonalý soulad stavby s historickým prostředím.

Model budoucího domu byl od ledna 1912 k vidění v Obecním domě, kolaudace proběhla v říjnu téhož roku. Kubistický styl se projevil v detailech vchodu, lomeného průčelí, zábradlí na balkonech i na vnitřním točitém schodišti, na tvaru stupňovité mansardové střechy i špičatých krytů mansardových oken, v hlavicích meziokenních sloupků, v baru, nábytku, tapetách i lustrech kavárny. Kavárna Grand Café Orient ale již v následujícím desetiletí zanikla – prý kvůli nemodernosti kubismu – a obnovy se dočkala až po osmdesáti letech, v roce 2005.
 

Kubismus jako značka české kvality

Kubismus, původně směr ve francouzském malířství, našel zvláštní uplatnění v české architektuře a designu. Zlatý věk tento zvláštní styl prožíval během několika let před první světovou válkou a několika let po ní. Uměleckoprůmyslové museum chce zachovat původní značku Muzea českého kubismu a nabídnout novou atraktivní expozici, která představí tvorbu českých umělců.
K vidění jsou nábytkové soubory i drobné solitérní kusy Pavla Janáka, Josefa Gočára, Vlastislava Hofmana, Josefa Chochola, Otakara Novotného a Antonína Procházky, vybraná díla kubistického malířství a sochařství od Emila Filly, Bohumila Kubišty, Josefa Čapka, Václava Špály a Otokara Kubína či sochaře Otto Gutfreunda. Prohlédnete si také dobové fotografie a architektonické návrhy, a kdo bude mít zájem, získá mapku s navrženou trasou po pražských kubistických památkách. Na jaře příštího roku začne cyklus přednášek Kapitoly z dějin kubismu, chybět nebudou ani komentované prohlídky.
 

Cesty za kubistickou architekturou

Pokud se chcete vydat na procházku za půvaby kubismu a pátrat na vlastní pěst, portál Kudy z nudy nabízí vlastní kubistickou procházku Prahou. Prohlédnete si budovu bývalé Legiobanky, palác Adria či vily pod Vyšehradem. Ke kubismu se hlásí také další dva Gočárovy domy v Tychonově ulici na Hradčanech, Učitelské domy v Bílkově ulici od Otakara Novotného či dům Diamant na rohu Lazarské a Spálené ulice. Kubistické prvky objevíte i na mostě, spojujícím pražské městské čtvrtě Holešovice a Libeň, anebo na kandelábru z umělého kamene s lucernou v rohu Jungmannova náměstí. Za vidění stojí také další Gočárovy stavby mimo Prahu, zejména v Hradci Králové a v Lázních Bohdaneč.
Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Zahrada muzea, která byla po rekonstrukci poprvé otevřena pro veřejnost, se stala vyhledávanou zelenou oázou v centru města.

Dům U Černé Matky Boží s expozicí Český kubismus

Dům U Černé Matky Boží s expozicí Český kubismus

Dům U Černé Matky Boží je vrcholné dílo české kubistické architektury. Vystavěn byl v letech 1911–1912 podle návrhu českého architekta Josefa Gočára. Expozice Uměleckoprůmyslového musea v Praze zde představuje český kubismus jako styl ideově propojující volné i užité umění a architekturu.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Další aktuality

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda

Evropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?

Země jako ze starých pohádek, středověké hrady, městečko Esch-sur-Sure anebo hlavní město Lucemburk s katedrálou Notre Dame, v jejíž kryptě jsou uloženy ostatky českého krále Jana Lucemburského: je tolik věcí, které máme rádi v Lucembursku! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy, v jedné z nejmenších evropských zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Lucembursko!
Praha | Památky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Pochod krajinou barona Ringhoffera, Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kalendář 2024: výstavy bonsají – kdy, kam a na jak dlouho?

Pěstitelé bonsají tvrdí, že v miniaturní verzi se dá vypěstovat téměř jakýkoliv strom. Jak se jim to daří, uvidíte na výstavách bonsají. V našem kalendáři najdete akce všech velikostí, od velkých přehlídek v Lysé nad Labem či Kroměříži přes zámecké výstavy až po menší setkání.
Praha | Příroda