Úvod > Aktuality > Nocí ke hvězdám: západočeské kláštery zvou na letní Monastýrování
Památky

Nocí ke hvězdám: západočeské kláštery zvou na letní Monastýrování

  • Vydáno26. července 2023
Zvláštní slovo monastýr označuje pravoslavný klášter a zaznívá i v názvu letní akce, kterou připravují ve dnech 28. a 29. července 2023 bývalé kláštery Kladruby a Plasy ve spolupráci s funkčním premonstrátským klášterem Teplá. Všechna tři místa lákají na prohlídky prostor, které se otvírají jen výjimečně, i na atraktivní noční prohlídky spojené s luštěním tajenky.
Mimořádné, tematicky zaměřené prohlídky čekají zájemce v pátek 28. a sobotu 29. července 2023. V letošním roce máte opět jedinečnou příležitost prohlédnout si kláštery Kladruby, Plasy a klášter premonstrátů Teplá nezvyklým pohledem během speciálních, tematicky zaměřených prohlídek, tzv. "Monastýrování".

Akce probíhá zároveň ve všech třech klášterech (Kladruby, Plasy a Teplá). Obzvlášť pilní cestovatelé dokonce mohou získat jednu prohlídku zdarma. Jak? Stačí správně vyluštit tajenku a je to! Při první návštěvě získáte speciální hrací kartu s razítkem, při návštěvě druhého kláštera přibude druhé razítko a tím máte nárok na volný vstup na jednu prohlídkovou trasu do třetího z klášterů zdarma. Dodejme ještě, že speciální prohlídky je dobré rezervovat předem a že se vám budou hodit jak dobré boty, tak baterky.
 

Klášterní kostel kladrubského kláštera

Klášter Kladruby29. a 30. července proběhnou tradiční prohlídky kladrubského kláštera se soutěží – Nocí ke hvězdám. V klášterním kostele bude připravena hra s tajenkou, která vám pomůže vnímat detaily, které vám během běžné denní návštěvy mohou uniknout.

Klášterní kostel si můžete prohlédnout po zakoupení vstupenky volně bez průvodce v pátek 28. 7. od 19.00 do 24.00 hodin a v sobotu 29. 7. od 20 do 24 hodin a vyluštit si při tom tajenku. Od 20, 21, 22 a 23 proběhne v kostele krátký výklad o historii kláštera, který vám může pomoci při luštění. V sobotu 29. 7. 2023 je začátek akce posunut na 20:00 hodin (v kostele probíhá od 18.00 do cca 19.30 koncert v rámci festivalu Kladrubské léto).
 

Nocí ke hvězdám v Plasích

plasyJen o tomto víkendu se můžete podívat do nočních prostor konventu v Plasích, hledat kódy, luštit tajenku a v případě úspěchu získat volný vstup na tu samou akci i v dalších dvou klášterech, kde si hru dohrajete.

Konvent v Plasích bude zpřístupněn od 19 do 24 hodin formou prohlídek bez průvodce – bude tedy jen na vás, kolik času z daného večera zde strávíte. Vstupné na prohlídku stojí 250 Kč za osobu.
 

Monastýrování v klášteře Teplá

Poslední červencový víkend pro vás bude otevřen také klášter Teplá, který pro vás již tradičně připravil neobvyklé večerní prohlídky, při nichž si můžete v nasvícených interiérech vlastním tempem a vlastní cestou prohlédnout vybrané části klášterních staveb.

Po oba večery bude v Hroznatově akademii kláštera v Teplé otevřeno od 19:00 do 24:00. Připojit se můžete kdykoli, rezervace není nutná. Vstupné do objektu stojí 200 Kč. Návštěvu si můžete zpestřit hledáním tajenky, která je skryta v detailech třech budov. Odznak získaný za správné vyluštění části tajenky na jednom místě slouží, jako volná vstupenka do dalšího z klášterů po obě dvě noci, abyste si tajenku mohli doluštit.
Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

V nově opraveném hospodářském zázemí cisterciáckého kláštera v Plasích vytvořilo Národní technické muzeum Centrum stavitelského dědictví – unikátní středisko dokumentace, prezentace a celoživotního vzdělávání v oblastech souvisejících se stavební historií a tradičním stavitelstvím.

Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky

Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky

Nejpozoruhodnější součástí kláštera je barokně-gotický kostel stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichla. Budova nového konventu pochází od Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Klášter je vzdálen necelých 10 km od Stříbra.

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Zdejší rozlehlý komplex byl a je klášterem, zámkem a památkou, která po staletí tvořila dominantu krajiny severně od Plzně. Ačkoliv klášter patřil historicky do Rakovnického kraje, ovlivňoval a určoval dění především v severní části dnešního kraje Plzeňského.

Klášter Teplá

Klášter Teplá

Na řece Teplé, v Tepelské vrchovině na západě Čech, leží nedaleko Mariánských Lázní město a klášter Teplá. Prohlédnete si zde historické interiéry s rozsáhlou knihovnu, součástí expozice je kompletní sbírka portrétů všech opatů, kteří vedli klášter od 12. až do 20. století.

Alej vzdechů – turistickou stezkou z Plas do Nebřezin

Alej vzdechů – turistickou stezkou z Plas do Nebřezin

V jihovýchodní části Plas na pravém břehu řeky Střely se nachází stromořadí asi 168 památných lip. Jejich stáří je odhadováno na cca 300 let.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.
Plzeňský kraj | Památky

Zelený mok v městě piva, aneb tipy, kde ochutnáte v Plzni velikonoční speciály 2024

Kraslice, mazanec, pomlázka, čokoládový beránek… Do výčtu tradičních atributů, které neodmyslitelně patří k Velikonocům, v posledních letech přibyla také velikonoční piva. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kde ochutnáte zelená piva v Plzni.
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Unikátní světecká jízdárna se po 23 letech rekonstrukcí otevřela turistům

Týden před začátkem nové turistické sezóny 2024 se slavnostně otevřela tachovská národní kulturní památka – jízdárna Světce, která bude sloužit jako turistický cíl i dějiště kulturních a společenských akcí. Její záchrana stála přibližně 100 milionů korun a trvala celkem 23 let. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě. Turisté si ji budou moci prohlédnout v rámci pravidelných, komentovaných prohlídek.
Plzeňský kraj | Kultura