Úvod > Aktuality > Do Prahy míří neobvyklá výstava – portréty žen na vysokém otáčecím kole
Do Prahy míří neobvyklá výstava - portréty žen na vysokém otáčecím kole
"> ">
Kultura

Do Prahy míří neobvyklá výstava – portréty žen na vysokém otáčecím kole

  • Vydáno12. listopadu 2016
Ve středu 16. listopadu na přibližně tři týdny získá pražské Jungmannovo náměstí novou dominantu: nezvykle pojatou venkovní výstavu fotografií českých ženských osobností, jejichž životy jsou spojeny s občanskou statečností a morální integritou. Výstavní projekt nazvaný České stříbro tvoří dvanáct velkoformátových portrétů od fotografa Karla Cudlína, kroužící na dvanáct metrů vysokém kovovém otáčivém kole, jehož autory jsou architekti Martin Rajniš a Oldřich Sládek. Pražané si výstavu mohou prohlédnout až do 10. prosince.
Obří koloVýstava České stříbro se zaměřuje na téma celoživotní občanské odpovědnosti a aktivismu bez ohledu na věk. Kompasem v životech protagonistek výstavy vždy byly svoboda, vnitřní integrita, svědomí, činnost, co má smysl, starost o místo, kde žijí, a otevřenost myšlení. Na fotografiích se tak objeví socioložka Jiřina Šiklová, architektka Eva Jiřičná, psycholožka Dana Němcová, biochemička Helena Illnerová, psychoterapeutka Helena Klímová, výtvarnice Věra Nováková Brázdová, první polistopadová starostka Rudné u Prahy Miluška Havlůjová, archivářka a historička Milena Šimsová, spisovatelka Ludmila Klukanová, farmářka Jana Hladíková z Hradce Králové, zakladatelka českobudějovické charity Helena Fáberová, ale třeba i varhanice Anna Srbová, která stála u zrodu plzeňské Diecézní charity.

České stříbroVýstavní objekt navrhli architekti Martin Rajniš, známý například jako autor nové poštovny na Sněžce, a Oldřich Sládek, který je autorem medailí loňského Mistrovství světa v hokeji. Obří kovové kolo připomínající London Eye je vysoké 12 metrů, otáčí se na elektrický pohon a sedícímu divákovi zobrazuje rotující portréty v zrcadle. K vidění bude na Jungmannově náměstí až do 10. prosince 2016.

Černobílé fotografie žen doplní pod výstavním kolem "Kobzův poeziomat" s možností poslechu rozhovorů s portrétovanými osobnostmi.