Úvod > Aktuality > Do Chocně dorazí Legiovlak

Do Chocně dorazí Legiovlak

Vydáno 16. června 2019 Zážitky
Legiovlak – mobilní legionářské muzeum na kolejích křižuje i letos Českou republiku, aby všem zájemcům ukázalo život legionářů na Rusi. Jeho další zastávkou je nyní Chodeň. Přijďte se podívat na ukázku repliky legionářského vlaku v Chocni, kterou můžete zdarma navštívit od 18. do 23. června 2019. Legiovlak je přístupný ve všední dny od 8 do 18 a o víkendu od 9 do 19 hodin.
LegiovlakNádraží v Chocni je třináctou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po okresních a dalších městech České republiky. Vlak se tento týden vrací zpět do ČR ze Slovenska, kde byl od 5. do 11. června. Široké veřejnosti bude Legiovlak v Chocni přístupný zdarma od úterý 18. až do neděle 23. června 2019.

Legiovlak se skládá ze 14 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Letos pojízdné muzeum na kolejích připomíná 100. výročí boje československých legií za samostatný stát.

Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií.

LegionářiHistorické vagony Legiovlaku jsou zrekonstruovány tak, aby věrně odpovídaly dobovým reáliím a návštěvníkům co nejblíže přiblížily podrobnosti z legionářského života a jejich boje. Soupravy legionářských vlaků byly totiž kasárna na kolejích a legionáři se museli postarat o vše sami a ještě v pohybu. Letos souprava rozšířila o jeden vagon, který představuje kinosál Osvětového odboru odbočky Československé národní rady na Rusi, ve kterém se promítají dobové dokumenty a filmy. Všechny vagony jsou sto let staré originály, které sice přímo nepřepravovaly naše legionáře, ale i tak bylo velmi obtížné opravit je do provozuschopného stavu.
 

Na expozici do Legiovlaku zcela zdarma

LegiovlakExpozice Legiovlaku je přístupná zcela zdarma ve všední dny od 8:00 do 18:00 a v sobotu a neděli od 9:00 do 19:00 hodin. Komentované prohlídky s průvodcem začínají hned ráno a opakují se v pravidelných hodinových intervalech. Každý návštěvník Legiovlaku může na místě zjistit, jestli měl legionáře mezi svými předky. Posádka v Plukovní prodejně dokáže hledat konkrétní osoby v databázi, kterou se i díky návštěvníkům daří doplňovat o fotografie, dokumenty, vzpomínky i hmotné předměty z pozůstalostí. Od výjezdu Legiovlaku v roce 2015 se takto podařilo doplnit na 5 000 karet legionářů.

Cílem Legiovlaku je zaujmout především nejmladší generaci. Školy proto mohou exkurze svých tříd objednávat na webu legie100.com/legiovlak v kolonce "rezervace prohlídky pro školy". Neobjednaným školním skupinám nelze garantovat možnost komentované prohlídky. Další zastávkou Legiovlaku bude od 25. do 30. 6. Čáslav a od 2. do 7. 7. Humpolec.
Legiovlak 2020

2.6.
26.11.
Legiovlak 2020

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.

Další aktuality

2.6.
2020
Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Východní Čechy

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Východní Čechy

Východní Čechy | Památky
31.5.
2020
Vydejte se po stopách Pánů z Pernštejna

Vydejte se po stopách Pánů z Pernštejna

Východní Čechy | Památky
27.5.
2020
#světovéČesko a Pardubický kraj

#světovéČesko a Pardubický kraj

Východní Čechy | Památky