Úvod > Aktuality > Do plzeňského Prazdroje na pivo, polévky, burgery a za mistry bednáři
Gurmánská turistika

Do plzeňského Prazdroje na pivo, polévky, burgery a za mistry bednáři

  • Vydáno9. května 2019
Festival polévky, toulky po malebných dvorcích schovaných v centru Plzně a k tomu třeba ještě prohlídka pivovaru Prazdroj? Právě teď je nejlepší čas – a navíc můžete obdivovat řemeslo, které jinak žije už jen v pohádkách, skanzenech nebo na pivovarských slavnostech: bednářství.
Naplánujte si návštěvu Plzně a prohlídku pivovaru Plzeňský Prazdroj na květen, kdy se chystá řada zajímavých akcí: v sobotu 11. května to bude Plzeňský Majáles, v neděli 12. května provoní nádvoří pivovaru Festival polévky, v sobotu 18. května se znovu otevřou Plzeňské dvorky a od 24. do 26. května můžete na nádvoří pivovaru přijít na Burger Street Festival a ochutnat obvyklé, exotické nebo vegetariánské burgery a další pochoutky z rozpáleného grilu. Kromě toho na zájemce čeká několik škol čepování! Ale jak k tomu pasují bednáři? Jednoduše: v Plzni se ležácké sudy a kádě dodnes vyrábějí stejným způsobem jako za mistra sládka Josefa Grolla v 19. Století a nedávno se bednářské řemeslo v Plzeňském Prazdroji dočkalo zápisu na národní seznam tradiční lidové kultury. Je tak o krůček blíž k tomu, aby se podobně jako slovácký verbuňk, masopustní obchůzky a masky na Hlinecku, Jízdy králů, modrotisk a další lidové tradice dostalo na seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.
 

Mistři bednářského řemesla

Bednářská parta, která v Prazdroji vyrábí, opravuje a udržuje kvasné kádě, ležácké i transportní sudy, využívá osvědčené postupy a jedinečné technologie tradičního lidového řemesla. Bednáři pracují pouze pro pivovar a každý rok vyrobí dva nové velké ležácké sudy s objemem kolem čtyřiceti hektolitrů, ale z bednářské dílny vycházejí i menší sudy na zakázku.

Chutná pivo z dřevěných sudů jinak než z hliníkových a nerezových? Zjistíte to ve skanzenu ve sklepě pivovaru, kde ochutnáte oba druhy, pivo z tanků i z dřevěných ležáckých sudů.

Bednářství je také jedním z témat v Pivovarském muzeu. V sobotu 18. května se při akci Plzeňské dvorky podíváte na pivovarskou rejnku a dvorek Pivovarského muzea, výjimečně bude otevřená i chmelnice se vstupem z ulice Sady 5. května. Vstupné na akci je zdarma.
 

Kukna, hlavák, střízlík a smola

Výroba pivních sudů je hotová věda: na rozdíl od vinných sudů ty pivní musí držet tlak a také vydržet převážení a shazování. Dřevo musí devět let schnout a i potom pracuje: když sud necháte stát venku na sluníčku, rozeschne se a vypadají z něj obruče. Staré pravidlo proto říká, že sudy nesmějí zůstat prázdné – a když už, musíte je alespoň pravidelně polévat vodou. Životnost sudu je 40 až 80 let, ale když se o ně dobře staráte, vydrží i sto let. Nejstarší kádě ve sklepním skanzenu pivovaru fungovaly dokonce ještě déle.
O sudech ale bednáři mluví, až když se přidají dna, předtím jsou to jen dužiny stažené mustrovacími obručemi a řetězem do tvaru sudu. Uvnitř se rozdělá oheň a postupným utahováním a současným poléváním stěn vznikne bedněný základ sudu – kukna. Postupně se přidají obruče – hlavák, pláňka a pasová obruč, vyříznou se drážky na dno a spojí se s kuknou. Dodnes se mezi dužiny směrem k pasu, tedy nejširšímu místu sudu, přidává rákos orobinec, který těsní a na rozdíl od chemických lepidel a tmelů se pak dřevěné části dají kdykoliv rozebrat, třeba při výměně některé dužiny.

V partě bednářů nesmí chybět střízlík: přední dna velkých sudů se totiž dělají zevnitř a bednář pak musí vylézt ven vyříznutými dvířky, která v průměru mají přibližně čtvrt metru. U menších sudů se dno vyráží takzvanou fajfkou, železným nástrojem ohnutým do tvaru L. Před dokončením se ještě na sud vypálí letopočet, značky a pořadové číslo a nakonec se smolí: dvířky se dovnitř naleje rozehřátá smola smíchaná s dalšími látkami, jejichž složení je střeženým bednářským tajemstvím. Dvířka se zavřou, sud se postaví a bednáři ho pak několikrát převalí přes dno i naležato, aby se hmota rovnoměrně rozlila po vnitřních stěnách. Smolení se musí pravidelně opakovat.
 

Bednáři, sudy, kopris a lágr

  • Svou bednářskou dílnu měl téměř každý pivovar, například začátkem 20. století se v pivovarských sklepích v Plzni používalo 9 000 dřevěných sudů a kádí.
  • Nejlepší materiál na pivní sudy je tvrdé dřevo, ideálně z dubu, který rostl na kamenném podloží.
  • Plzeňští bednáři dnes vyrábějí sudy s objemem 40 a 46 hektolitrů. V pivovaru mají schované i větší sudy na památku, ale ty se už jen udržují. Úplně největší, který byl v Gambrinusu, měl 113 hektolitrů.
  • K vybavení bednáře patří také kopris, měřicí nástroj k vykroužení dna sudu. Nemá tvar kruhu, sud by pak špatně reagoval na vnitřní tlak, ale elipsy. Ostřejším obloukům elipsy se říká krajíc, pozvolnějším lágr.
Pivovarské muzeum v Plzni

Pivovarské muzeum v Plzni

V Pivovarském muzeu vás pohltí atmosféra středověku, sídlí totiž ve starobylém právovárečném domě pocházejícím z 15. století, který se jako zázrakem zachoval ve své původní podobě.

Hospoda Na Spilce

Hospoda Na Spilce

Přijměte pozvání do legendární Hospody Na Spilce, která se nachází v prostorách bývalých kvasných sklepů pivovaru Plzeňský Prazdroj a patří mezi největší hospody v Česku. Po více než dvouleté pauze má hospoda znovu otevřeno a nabízí menu s moderní českou kuchyní!

Škola čepování Pilsner Urquell – zážitkový program pro skupinové prohlídky

Škola čepování Pilsner Urquell – zážitkový program pro skupinové prohlídky

Po desetiletí si plzenští sládci předávají své znalosti a připravují pivo té nejvyšší kvality. V plzeňském pivovaru Pilsner Urquell můžete prožít zážitkový program, během kterého poodhalíte tajemství správně načepovaného piva.

Jak se pivo vaří – prohlídkový okruh pivovarem Gambrinus

Jak se pivo vaří – prohlídkový okruh pivovarem Gambrinus

V pivovaru Gambrinus se lidé dozvědí více o jeho historii i vaření piva Nahlédnou do původních i současných výrobních prostor a samozřejmě ochutnají, co se zde právě navařilo. Součástí trasy je i senzorická prezentace surovin nebo škola čepování piva.

Prohlídka pivovaru Gambrinus

Prohlídka pivovaru Gambrinus

Prohlídka „Jak se pivo vaří“ začíná přímo v srdci pivovaru Gambrinus, v nově zrekonstruované Varně 1869. Hned zkraje vám nabídne na probuzení smyslů malou degustaci. Mimo jiné si můžete prohlédnout unikátní výrobní prostory nebo vyzkoušet školu čepování.

Prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj

Prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj

Věděli jste, že ležák Pilsner Urquell inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner, pilsener? Přijďte na prohlídku pivovaru Plzeňský Prazdroj a poznejte příběh legendy zrozené v roce 1842.

Další aktuality

Tip na originální svatební den? Pivovar Plzeňský Prazdroj nabízí tematickou zábavu i kompletní gastroservis!

Jsou v životě okamžiky či události, které si zaslouží být ve všech ohledech dokonalé. Bezesporu k nim patří svatba a také předcházející rozlučka se svobodou ženicha i nevěsty. Neriskujte zklamání z nevhodného místa, špatné obsluhy nebo nepovedeného jídla a prožijte svůj velký den v srdci pivovaru Plzeňský Prazdroj.
Plzeňský kraj | Zážitky

Prožijte pohádku plzeňské hotelové noci

Chcete přátele pozvat na návštěvu do Plzně? Dlouho plánujete cestu do západočeské metropole a zatím nebyla příležitost? V pátek a o víkendu 27. až 29. ledna 2023 se opět po roce konají Plzeňské hotelové noci a vy se můžete v osmnácti plzeňských hotelech a penzionech ubytovat za zvýhodněné ceny. Jako bonus se zdarma podíváte do Loosových interiérů, Západočeské galerie v Plzni, Pivovarského muzea, muzea Patton Memorial Pilsen a se slevou na prohlídku plzeňského pivovaru.
Plzeňský kraj | Životní styl

O Americkou zahradu v Chudenicích se společně starají lesníci, ochránci přírody i občané

Americkou zahradu založil v roce 1842 hrabě Evžen Černín jako školku okrasných dřevin pro park u nedalekého zámku Lázeň. S nejucelenější sbírkou severoamerických dřevin na našem území patří k nejvýznamnějším tuzemským památkám svého druhu. Je považovaná za arboristický skvost. Kromě dendrologické výjimečnosti má ale i estetický a krajinotvorný význam. Celoročně přístupnou památkou vede naučná stezka Chudenice a lesní komplex Žďár. Zájem na zachování a rozvoji zahrady má tedy kromě správce pozemku – Lesů ČR a AOPK pečující o ochranu přírody také Městys Chudenice, v jehož katastru se nachází. Americká zahrada s rozhlednou Bolfánek patří ke zdejším nejatraktivnějším turistickým cílům.
Plzeňský kraj | Příroda

Jarní prázdniny 2023 – Plzeňský kraj

Jarní prázdniny v Plzeňském kraji budou rozmanité. Můžete vyrazit do přírody, na lyže, ale také zabavit děti ve městě. Přinášíme vám spousty tipů, díky kterým můžete zpestřit menším i větším školákům volný čas.
Plzeňský kraj | Zážitky