Úvod > Aktuality > Neratov zve na pouť: nahlédněte do kostela se skleněnou střechou
Neratov zve na pouť: nahlédněte do kostela se skleněnou střechou
"> "> ">
Památky

Neratov zve na pouť: nahlédněte do kostela se skleněnou střechou

  • Vydáno13. srpna 2021
Pokud jste ještě neviděli kostel s fascinující skleněnou střechou v Neratově v Orlických horách, ideální čas nastává právě teď. Tradiční Neratovské poutní slavnosti se letos konají od 13. do 15. 8. 2021. Kromě duchovního programu se můžete těšit na divadelní představení, žonglera, řemeslný jarmark či tradiční běh naděje. Sobotní večer bude opět patřit Filharmonii Hradec Králové. V neděli odpoledne zahraje Roman Dostál & Smyčcové kvarteto. Pro děti je připravena opičí dráha, malování na obličej a projížďky na ponících.
neratovOd 13. do 15. srpna se konají oblíbené Neratovské poutní slavnosti. Jejich součástí je kulturní, charitativní a duchovní program, řemeslný jarmark, atrakce pro děti i vystoupení lidí s postižením, které k neratovskému kostelu zkrátka patří stejně jako jeho skleněná střecha.

V sobotu MAS Sdružení SPLAV představí v Sadu smíření Podorlické tradice, svátky a zvyky. Děti zabaví dvěma vystoupeními divadlo eMILLIon. V 18 hod v kostele proběhne tradiční koncert Královéhradecké filharmonie.

neratovské slavnostiDopolední nedělní program pro děti bude patřit ukázce agility a odpoledne to bude opět pohádka. Ve 14 hod pouť zakončí koncert Roman Dostál a jeho přátelé.
 
Během víkendu proběhne řemeslný jarmark a připraveny budou projížďky na ponících. Nezůstanete o hladu ani žízni, všechny zdejší stravovací provozy jsou plné síly a elánu, letos posilněné o Bistro U Proroka, kde se bude mimo jiné točit zmrzlina z Opočna. Na všechna vystoupení je příspěvek dobrovolný a organizátoři prosí o dodržování aktuálních opatření.
 

Udělejte si výlet po okolí

Ať už přijedete na koncert, řemeslný trh, běh naděje nebo "jen" na pouť, určitě si najdete čas na putování za okolními zajímavostmi – a není jich málo. Přímo z Neratova vás turistické značky dovedou k rozhledně na Anenském vrchu anebo k dělostřelecké tvrzi Hanička, o kousek dál a výš leží Kunštátská kaple.

S dětmi se můžete projít soutěskou Divoké Orlice, zvanou Zemská brána a prohlédnout si Pašeráckou lávku i Ledříčkovu skálu, kde prý kdysi žil hrdina místních pověstí, hodný loupežník Ledříček. Za pěkného počasí láká ke koupání přírodní koupaliště v Orlickém Záhoří, naopak před deštěm se můžete schovat při prohlídce chráněných dílen Kopeček s ukázkami místních lidových řemesel.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově – unikát se skleněnou střechou

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově – unikát se skleněnou střechou

V Neratově v Orlických horách najdete unikátní kostel se skleněnou střechou. Víska Neratov byla založena koncem 15. století jako osada sklářů. Zanedlouho poté zde vyrostl jednoduchý dřevěný kostelík. V kostele probíhá v roce 2022 rekonstrukce.

Chráněné dílny Kopeček – exkurze s ukázkou lidových řemesel v Orlických horách

Chráněné dílny Kopeček – exkurze s ukázkou lidových řemesel v Orlických horách

Chráněné dílny v bezbariérově upraveném areálu bývalého statku dávají práci lidem s postižením. Keramická, košíkářská, šicí a tkalcovská dílna, ukázky řemesel, kovárna a chlebová pec, velikonoční a vánoční jarmarky, možnost exkurzí a tvořivých dílen. Obchod s výrobky otevřen od pondělí do soboty.

Poutní minipivovar Neratov

Poutní minipivovar Neratov

Sdružení Neratov otevřelo v Orlických horách poutní pivovar, který je prvním na české straně hor. Minipivovar je dalším z projektů sociálního podnikání a má pomoci dalším lidem s postižením a do budoucna má přispívat k finanční soběstačnosti obce.