Úvod > Aktuality > Do Nasavrk se vydejte za tradičními řemesly
Do Nasavrk se vydejte za tradičními řemesly
"> "> "> "> ">
Zážitky

Do Nasavrk se vydejte za tradičními řemesly

  • Vydáno17. října 2012
V Keltském skanzenu v Nasavrkách pokračují Dny řemesel. Ve čtvrtek 7. července je na programu Den vlněný. Během něj se dozvíte vše o vlně. Uvidíte stříhání ovcí, celý výrobní postup od prvotního vlákna přes předení nití, barvení přírodními barvivy až po tkaní hotového výrobku. K vyzkoušení bude tkaní na hřebenovém stávku i spřádání nití. Těšit se můžete i na povídání o textilní výrobě v pravěku a keltský fotokoutek.
V pátek 8. července přijde v Nasavrkách na řadu Den kovářský. Při něm nahlédnete pod ruce šikovným kovářům a mincířům. Uvidíte Kelty coby jedny z nejstarších kovářů. Vyrazíte si vlastní keltskou minci nebo zkusíte ukovat železný hřebík. Siláky čeká i drcení železné rudy. K návštěvě vás pozve i výrobna voskových modelů a forem pro odlévání bronzu.

V sobotu 9. července se koná Den železářský a bronzířský I., při kterém se stanete svědky skoro až magické přeměny kamene na kov. Bude se zde tavit železná ruda metodou starou téměř 3000 let a redukovat malachit na měď. Také vás čeká kování, odlévání bronzových šperků a stříbrných mincí. Přijďte si vyrazit keltskou minci nebo vyrobit měděný šperk.

V neděli 10. července Dny řemesel zakončí Den železářský a bronzířský II. Po tavbě železné rudy přichází čas zpracovat získanou železnou houbu. Bude se hutnit na kovatelné železo, bude se dál kovat, odlévat bronz, razit mince. Hladoví a vysílení budou moci navštívit i keltskou kuchyni a ochutnat dobové speciality.
 
Keltský skanzen Nasavrky – Země Keltů

Keltský skanzen Nasavrky – Země Keltů

Keltský skanzen v Nasavrkách je rekonstrukcí keltského "města" z mladší doby železné, tj. z 2. až 1. stol. př. n. l. Na takovém sídlišti ve své době žilo několik set obyvatel. Všechny velké stavby (jedná se zejména o obytné domy) mají svoji předlohu v archeologických nálezech. Rozloha – 3 ha.

Nasavrky

Nasavrky

Nasavrky v Železných horách samy sebe označují za město Keltů, medu a jedlých kaštanů. V době železné se totiž kousek odtud nacházelo zřejmě jediné oppidum východních Čech, pod zámkem objevíte sad jedlých kaštanů, založený téměř před 250 lety, a navštívit můžete i ojedinělé včelařské arboretum.

Keltské oppidum České Lhotice

Keltské oppidum České Lhotice

Oppidum keltského kmene Bójů se nachází nedaleko obce České Lhotice u Nasavrk. Obýváno bylo zhruba v době 150 až 50 let před Kristem, tedy v mladší době železné (tzv. době laténské). Jeho výměra byla přibližně 20 ha a bylo obchodním centrem oblasti.

Chráněná krajinná oblast Železné hory

Chráněná krajinná oblast Železné hory

V roce 1991 byla za účelem ochrany nejcennější části Železných hor založena chráněná krajinná oblast. Zaujímá 284 km² nejvyššími vrcholy je Vestec a Spálava. Oblast se rozkládá kolem Chotěboře a Ždírce nad Doubravou, táhne se dále na sever k Chrudimi a pokračuje také za Seč k Ronovu nad Doubravou.

Vlastivědná stezka krajem Chrudimky

Vlastivědná stezka krajem Chrudimky

Stezka na své dlouhé a náročné trase, jejíž osu tvoří řeka Chrudimka a také rozhraní dvou chráněných krajinných oblastí Žďárské vrchy a Železné hory, seznamuje s historickými, kulturními a přírodními zajímavostmi zdejšího kraje. Měří 82 km a začíná u pramene řeky nedaleko Svratky a končí v Chrudimi.

Rozhledna Boika u Nasavrk

Rozhledna Boika u Nasavrk

Volně přístupná rozhledna Boika nad Českými Lhoticemi nabízí pohled na Chrudim, Luži, Pardubice, Hradec Králové a při dobré viditelnosti na Krkonoše a Orlické hory.

Zámek Nasavrky s expozicí Keltů

Zámek Nasavrky s expozicí Keltů

V expozici Po stopách Keltů na zámku Nasavrky v Železných horách se dozvíte o historii Keltů v České kotlině i v Evropě. Seznámí vás s řemesly, kulturou, všedním životem i spiritualitou Keltů.

Keltská naučná stezka v Nasavrkách

Keltská naučná stezka v Nasavrkách

Keltská stezka Železnými horami vás provede místy původního keltského osídlení v okolí Hradiště a Nasavrk. Prochází nádhernou přírodou Železných hor, především pak údolím řeky Chrudimky, potoků Debrného a Krkanka (Hradišťský potok).