!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Do Národního muzea bude po celý týden vstupné zdarma!
Do Národního muzea bude po celý týden vstupné zdarma!
"> "> ">
Kultura

Do Národního muzea bude po celý týden vstupné zdarma!

Vydáno 17. listopadu 2019
Národní muzeum Praha oslavuje jubilejní 30. výročí sametové revoluce volným vstupem do svých expozic. Ty se příchozím otevřou po celý týden od 18. do 24. listopadu 2019 zcela zdarma. Dále Národní muzeum připravilo výstavní projekt, který připomene významné události druhé poloviny 80. let minulého století, Sametovou revoluci a období do voleb v červnu 1990. Na projekt navazuje i putovní výstava The Velvet Revolution 1989.
Národní muzeumNárodní muzeum umožňuje ve vybraných dnech roku 2019 volný vstup do svých objektů, v rámci jejich otevírací doby. V týdnu od 18. do 24. listopadu tak budou otevřeny dva objekty Národního muzea, a to Historická a Nová budova, a to zcela zdarma.

Zároveň se úplně poprvé v historii otevře Spojovací chodba mezi Historickou a Novou budovou Národního muzea. Tam naleznete multimediální expozici, která připomene zásadní momenty naší historie od vzniku Československa až po přelom tisíciletí.

spojovací chodbaNa celkem 112 metrech projekce budou návštěvníkům prezentovány bouřlivé události 20. století, které v podobě různých demonstrací a manifestací vrcholily na Václavském náměstí. Právě u sochy sv. Václava se totiž vždy lidé scházeli, aby vyjádřili své politické postoje a názory na sociální situaci v zemi i ve světě. Jedná se o zcela jedinečný multimediální projekt, který je svou technologickou a projekční povahou v Evropě zcela unikátní, zároveň je ale výjimečný i v měřítku celosvětovém. Návštěvníka obklopí přes 2 m vysoký obraz odehrávající se na obou stěnách chodby. Audiovizuální produkce je realizovaná 38 projektory a sound systemem s 32 kanálovým zvukem.
 

První expozice sametové revoluce

V pondělí 18. listopadu muzeum slavnostně otevře první stálou expozici, věnovanou českým a slovenským dějinám 20. století. Událostem druhé poloviny 80. let minulého století, listopadovým dnům roku 1989 a období do prvních svobodných voleb v červnu 1990 se bude věnovat samostatná výstava Sametová revoluce; k vidění budou například originální dobové transparenty a další předměty, které má Národní muzeum ve sbírce. Navazující výstava v nové budově představí plakátovou sbírku z let 1989–1990, která patří mezi nejbohatší v Česku.