Úvod > Aktuality > Do Modlivého dolu na Českolipsku se vrátila křížová cesta
Do Modlivého dolu na Českolipsku se vrátila křížová cesta
">
Památky

Do Modlivého dolu na Českolipsku se vrátila křížová cesta

  • Vydáno4. listopadu 2016
Čerstvě zrenovovaný Modlivý důl nedaleko Nového Boru je poutním místem s kaplí vytesanou uprostřed pískovcových skal. Lidé jej navštěvují už po staletí. Modlit se a meditovat sem jezdil například i císař Ferdinand V. Dobrotivý, když pobýval na zámku v Zákupech. Teď k Modlivému dolu vede nová lesní cesta a po čtyřech desetiletích se sem vrátila i zastavení křížové cesty.
Modlivý důlMalebným údolím pod kopcem Slavíčkem nedaleko Nového Boru chodila procesí ke skalní kapli už od 18. století, kdy zde nechala hraběnka Alžběta Kinská nechala vytesat kapli do skalní stěny (místo původní dřevěné kapličky). Koncem 19. století byla kaple zasvěcena Panně Marii Lourdské, a její vnitřek byl roku 1903 upraven na lourdskou jeskyni. Místo se stalo velmi populárním a modlit se sem chodil i bývalý císař Ferdinand V. Dobrotivý, při svých projížďkách ze zámku v nedalekých Zákupech.

Po druhé světové válce ale tradice ustala, poutní místo bylo zničené a nakonec v sedmdesátých letech odtud zmizela i křížová cesta. Na základě iniciativy místních obyvatel Svojkova se křížová cesta do Modlivého dolu nyní, po 43 letech opět vrátila. Původně byla zastavení přidělána na stromech a nyní jsou na krásných dřevěných stojanech, které vytvořil místní truhlář. Lidé se navíc ke skalní kapli a modlitebně dostanou po nových schodech.

Skalnatá rokle se původně nazývala Smolný důl, protože zdejší uhlíři měli vedle milířů i smolné pece, v nichž vařili kolomaz. Teprve později zde vzniklo poutní místo, o jehož původu se vyprávěly různé pověsti. Podle jedné z nich tu dobrovolně zemřeli rytíř Jaroslav ze Svojkova s dcerou sládka z Velenic, kteří se velmi milovali, ale rytířovi rodiče jim jejich lásku nepřáli. Jiná pověst vypráví, že tu jeden selský chlapec zabil svého soka v lásce.
Modlivý důl u Svojkova – tajemné poutní místo

Modlivý důl u Svojkova – tajemné poutní místo

Romantické skalnaté údolí Modlivý důl se táhne mezi pískovcovými skalami pod Slavíčkem a Tisovým vrchem na severovýchodním okraji Svojkova, nedaleko Nového Boru. Jedná se o tajemné poutní místo, o jehož původu se vyprávěly různé pověsti.

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy v severních Čechách nabízí prohlídku jedinečných souborů vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl