ÚvodAktualityDo Kopřivnice vezměte syny i tatínky, čekají je auta i sport
Zážitky

Do Kopřivnice vezměte syny i tatínky, čekají je auta i sport

  • 15. ledna 2022
Kopřivnice je městem plným muzeí pro malé i velké kluky. Za proměnou Kopřivnice z vesnice na město stojí rozmach automobilového průmyslu a značky Tatra, navštívit tu tak můžete nejucelenější sbírku věnovanou kopřivnické vozovce, později proslavené jako fenomenální automobilka Tatra. Ani tady ale nabídka technologických zajímavostí nekončí – v hale bývalé kopřivnické slévárny si prohlédnete nové Muzeum nákladních vozů Tatra či legendární vlakový motorový vůz Slovenská strela. V Kopřivnici se také narodil atlet a čtyřnásobný olympijský vítěz ve vytrvalostním běhu Emil Zátopek a město věnovalo slavnému rodákovi muzejní expozici.

Technické rarity značky Tatra

Technické muzeum TatraTechnické muzeum Tatra dokumentuje a chrání obraz zrození a historického vývoje prvních dopravních prostředků v tehdejším Rakousko-Uhersku. Právě tady si uvědomíte, že dnes si život bez aut už ani nedokážeme představit. Automobilka Tatra v muzeu představujeí velkolepou sbírkou těch nejkrásnějších automobilů a zajímavostí. Jsou to aerodynamické vozy, které svým designem ovlivnily celosvětový vývoj, vozy se vzduchem chlazeným motorem, prototyp motorových saní, osmiválcový tankový motor, akrobatický dvouplošník, podvozky, karosářské studie, ceny z řad soutěží a závodů z celého světa a samozřejmě vůbec první automobil v Rakousko-Uhersku "Präsident". Chcete-li se dozvědět o těchto slavných výrobcích na čtyřech kolech více, máte možnost využít elektronických průvodců rozmístěných po celé expozici.

muzeum nákladních vozů tatraOd listopadu 2021 se je otevřeno Muzeum nákladních vozů Tatra v hale bývalé kopřivnické slévárny. K vidění je zde například první tatra z roku 1986, která jela Rallye Paříž – Dakar, T 115 z roku 1949 – pokračovatelka jedné z legendárních tatrovek T 27, horský autobus T 500HB z padesátých let minulého století, autobagr T 111 z roku 1956 nebo tahač letadel T 815 TPV z roku 1989. Nový domov tu našel i vlak Slovenská strela, pro který byl vystavěn nový depozitář.

Muzeum Fojtství z roku 1789 je nejstarší dochovaná stavba v Kopřivnici. Ve zdejší stodole začal v roce 1850 Ignác Šustala vyrábět bryčky – a to byl prvopočátek podniku, který se během let úspěšně rozrůstal a z jehož bran postupně vyjížděly kočáry, železniční vagony a nakonec v roce 1897 i první automobil v Rakousku-Uhersku, legendární Präsident.
 

Expozice manželů Zátopkových a rekonstrukce Lašského muzea

Expozice Emila a Dany Zátopkových v prostorách Technického muzea se zcela liší od klasického ztvárnění výstav, jak je známe. Celé "dílo" je zahaleno do moderního kabátu a slavnou olympijskou dvojici vám tak představí netradičním způsobem. Symbolika atletického oválu se stupni vítězů, rozfázované postavy obou sportovců a letícího oštěpu, neobvyklé prvky, hra světel a stínů… To vše vás nutí pohrát si s fantazií a přenést se do role diváka sledujícího sportovní souboj. Nechybí zde Zátopkovo startovní číslo z legendárních OH v Londýně, reprezentační bunda, původní fotografie, životopisy, výsledkové listiny, trofeje, medaile, upomínkové předměty. Svou důležitost zde má dokumentární film vzniklý ve spolupráci s finskou TV, sestříhaný do délky 14 minut a šest vteřin. Právě tolik potřeboval kopřivnický rodák Emila Zátopek ke světovému rekordu na 5 km.

Od poloviny letošního roku bude expozice k vidění v právě rekonstruované Šustalově vile, sídle Lašského muzea. V minulých letech zde byly výstavy věnované kopřivnické keramice a malíři Zdeňku Burianovi. Ty budou zrušeny a exponáty poputují do depozitáře. Znovu vystaveny by měly být v budoucnu, avšak jinde a v jiné podobě.

Muzeum Fojtství v Kopřivnici Kultura

Muzeum Fojtství v Kopřivnici

Budova muzea je nejstarší dochovanou budovou na území Kopřivnice a je současně centrem bohaté historie města. První zmínky o nynější, zděné podobě objektu pocházejí z roku 1789. Expozice je věnována výrobě kočárů, bryček a saní, ale také zakladateli kočárové výroby Ignáci Šustalovi.

Muzea v Kopřivnici – ráj nejen pro všechny kluky Kultura

Muzea v Kopřivnici – ráj nejen pro všechny kluky

V Kopřivnici, městě, které proslavil Emil Zátopek, ale také automobily značky Tatra, najdete hned 4 muzea a jednu stálou expozici. Navštivte nejucelenější sbírku věnovanou kopřivnické vozovce, později proslavené jako fenomenální automobilka Tatra.

Muzeum nákladních automobilů Tatra Kultura

Muzeum nákladních automobilů Tatra

Legendární Drtikolka, kamion, s nímž Karel Loprais vyhrál Rallye Paříž–Dakar, oba obytné vozy, s nimiž cestovatelé Zikmund a Hanzelka projeli svět, a dalších několik desítek skvostů nejstarší české automobilky, to vše na vás čeká v muzeu nejstarší české automobilky v Kopřivnici!

Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici Památky

Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici

Legendární vlak, technická národní kulturní památka Slovenská strela, prošel velkou revitalizací! Najdete jej v železničním depozitáři v areálu Tatry. V letech 1936 až 1939 jezdila na trati mezi Bratislavou a Prahou, ve své době představovala světovou špičku jak po stránce designu, tak techniky.

Expozice Dany a Emila Zátopkových v Kopřivnici Kultura

Expozice Dany a Emila Zátopkových v Kopřivnici

Českému Olympionikovi století Emilu Zátopkovi a jeho ženě, oštěpařce Daně je v Kopřivnici věnována expozice, která líčí život, osudy a sportovní úspěchy manželů Zátopkových. Od roku 2022 je k vidění v Lašském muzeu v Šustalově vile.

Muzeum osobních automobilů Tatra v Kopřivnici Kultura

Muzeum osobních automobilů Tatra v Kopřivnici

Technické muzeum Tatra dokumentuje a chrání obraz zrození a historického vývoje prvních dopravních prostředků v tehdejším Rakousko-Uhersku. Právě tady si uvědomíte, že dnes si život bez aut už ani nedokážeme představit.

Další aktuality

Konec léta pod Pradědem přinese Festival řízků

Víkend 14. až 15. září 2024 bude v Malé Morávce a v Karlově pod Pradědem opět ve znamení tradiční kulinářské akce Festival řízků. Do Festivalu řízků se tradičně zapojují místní restaurace, které nabídnou jak českou klasiku, tedy kuřecí nebo vepřový smažený řízek v trojobalu, tak řízky přírodní, nebo z netradičních mas. Akci můžete využít nejen pro potěchu chuťových pohárků, ale i pro výlety v jesenických lesích, na čerstvém vzduchu.
11. září 2024 16:00
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Bělský les v Ostravě zavoní pryskyřicí a pilinami – koná se zde Festival dřeva

Přijďte tuto sobotu poznat les a lesnické práce trochu jinak! V Ostravě, v areálu Bělského lesa, se koná vůbec největší lesnická akce v Moravskoslezském Kraji! Festival dřeva chce 14. září 2024 ukázat dřevo ve všech jeho podobách, mimo jiné i prezentaci zahradní a lesní techniky světových značek. Akce začíná v 11:00 hodin, začátek závodu dřevorubců je pak naplánován na 13:30 hodin.
11. září 2024 14:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

České značky: proč se Tatranky jmenují podle Tater a po kom mají jméno Fidorky?

Za vším hledej ženu, v případě Fidorek ženu a oplatku: leckde se sice dočtete, že zakladatelem slavné oplatkářské firmy Opavia byl Kašpar Melchior Baltazar Fiedor, syn řezníka z Moravské Ostravy. Jenže byla to jeho žena Amálie, která nad otevřeným ohněm v kleštích pekla tradiční lázeňské oplatky a v opavských parcích je pak prodávala kolemjdoucím.
11. září 2024 4:48
Životní styl, Moravskoslezský kraj

EHD 2024: Dny evropského dědictví na hradech a zámcích

Dny evropského dědictví (European Heritage Days, neboli EHD) budou v letošním roce zahájeny 7. září a trvat budou do 15. září. Tématem roku 2024 je „Památky spojují svět“ a zahájení proběhne v Klášterci nad Ohří. Již tradičně se k EHD připojují také objekty ve správě Národního památkového ústavu. Na Liberecku, Pardubicku a Královéhradecku jsou připraveny prodloužené prohlídky pod vedením osob nejpovolanějších – kastelánů, ale také koncerty, přednášky a šermířská klání.
6. září 2024 14:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Nový Jičín se na letošních slavnostech rozletí do světa za slavnými rodáky

Nový Jičín chystá již 29. městské slavnosti, které se konají vždy v době Dnů evropského kulturního dědictví. Program začne v pátek 6. a bude pokračovat i v sobotu 7. září 2024. Letošní téma oslav je Nový Jičín ve světě a svět v Novém Jičíně. Součástí programu bude, kromě výstav, koncertů, divadla a workshopů, i tradiční kostýmovaný průvod a alegorické vozy.
6. září 2024 12:37
Životní styl, Moravskoslezský kraj

Bike Valachy Bílá láká do sedla! Zazávodí si i rodinné týmy

Hned tři novinky přinese letos milovníkům horských kol tradiční závod Bike Valachy Bílá v sobotu 7. září ve Ski areálu Bílá. Pořadatelé rozšiřují závodní trasy ze dvou na pět, aby závod ještě víc přiblížili hobby cyklistům a rodinám s dětmi. Předpověď počasí slibuje na víkend mírné ochlazení s teplotami kolem 23°C, účastníky tak čeká opravdu příjemný sportovní zážitek okořeněný malebnými beskydskými terény s výhledy i hlubokými lesy s trasou částečně vedenou i po slovenském území.
5. září 2024 17:00
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Bunkr Na Trati je 25 let otevřen veřejnosti, láká na dokonalý historický zážitek

Muzeum v bunkru MO-S5 Na Trati ve Starém Bohumíně letos slaví 25 let od svého vzniku. Pěchotní srub, o který pečuje Klub vojenské historie Bohumín, je součástí populární moravskoslezské Technotrasy. Podívejte se s Kudy z nudy na zajímavosti o prvorepublikovém bunkru.
4. září 2024 9:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Zažijte netopýří noc v ostravské Zoo

Již tradičně se na přelomu srpna a září koná na mnoha místech v řadě evropských zemích, včetně České republiky, akce pro širokou veřejnost věnovaná netopýrům, tzv. Evropská noc pro netopýry. Přijďte se seznámit s netopýry do Zoo Ostrava, ve středu 4. 9. 2024 se tam koná Mezinárodní noc pro netopýry.
2. září 2024 10:00
Příroda, Moravskoslezský kraj