!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Do Kopřivnice vezměte syny i tatínky, čekají je auta i sport
Do Kopřivnice vezměte syny i tatínky, čekají je auta i sport
"> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Do Kopřivnice vezměte syny i tatínky, čekají je auta i sport

  • Vydáno15. ledna 2022
Kopřivnice je městem plným muzeí pro malé i velké kluky. Za proměnou Kopřivnice z vesnice na město stojí rozmach automobilového průmyslu a značky Tatra, navštívit tu tak můžete nejucelenější sbírku věnovanou kopřivnické vozovce, později proslavené jako fenomenální automobilka Tatra. Ani tady ale nabídka technologických zajímavostí nekončí – v hale bývalé kopřivnické slévárny si prohlédnete nové Muzeum nákladních vozů Tatra či legendární vlakový motorový vůz Slovenská strela. V Kopřivnici se také narodil atlet a čtyřnásobný olympijský vítěz ve vytrvalostním běhu Emil Zátopek a město věnovalo slavnému rodákovi muzejní expozici.

Technické rarity značky Tatra

Technické muzeum TatraTechnické muzeum Tatra dokumentuje a chrání obraz zrození a historického vývoje prvních dopravních prostředků v tehdejším Rakousko-Uhersku. Právě tady si uvědomíte, že dnes si život bez aut už ani nedokážeme představit. Automobilka Tatra v muzeu představujeí velkolepou sbírkou těch nejkrásnějších automobilů a zajímavostí. Jsou to aerodynamické vozy, které svým designem ovlivnily celosvětový vývoj, vozy se vzduchem chlazeným motorem, prototyp motorových saní, osmiválcový tankový motor, akrobatický dvouplošník, podvozky, karosářské studie, ceny z řad soutěží a závodů z celého světa a samozřejmě vůbec první automobil v Rakousko-Uhersku "Präsident". Chcete-li se dozvědět o těchto slavných výrobcích na čtyřech kolech více, máte možnost využít elektronických průvodců rozmístěných po celé expozici.

muzeum nákladních vozů tatraOd listopadu 2021 se je otevřeno Muzeum nákladních vozů Tatra v hale bývalé kopřivnické slévárny. K vidění je zde například první tatra z roku 1986, která jela Rallye Paříž – Dakar, T 115 z roku 1949 – pokračovatelka jedné z legendárních tatrovek T 27, horský autobus T 500HB z padesátých let minulého století, autobagr T 111 z roku 1956 nebo tahač letadel T 815 TPV z roku 1989. Nový domov tu našel i vlak Slovenská strela, pro který byl vystavěn nový depozitář.

Muzeum Fojtství z roku 1789 je nejstarší dochovaná stavba v Kopřivnici. Ve zdejší stodole začal v roce 1850 Ignác Šustala vyrábět bryčky – a to byl prvopočátek podniku, který se během let úspěšně rozrůstal a z jehož bran postupně vyjížděly kočáry, železniční vagony a nakonec v roce 1897 i první automobil v Rakousku-Uhersku, legendární Präsident.
 

Expozice manželů Zátopkových a rekonstrukce Lašského muzea

Expozice Emila a Dany Zátopkových v prostorách Technického muzea se zcela liší od klasického ztvárnění výstav, jak je známe. Celé "dílo" je zahaleno do moderního kabátu a slavnou olympijskou dvojici vám tak představí netradičním způsobem. Symbolika atletického oválu se stupni vítězů, rozfázované postavy obou sportovců a letícího oštěpu, neobvyklé prvky, hra světel a stínů… To vše vás nutí pohrát si s fantazií a přenést se do role diváka sledujícího sportovní souboj. Nechybí zde Zátopkovo startovní číslo z legendárních OH v Londýně, reprezentační bunda, původní fotografie, životopisy, výsledkové listiny, trofeje, medaile, upomínkové předměty. Svou důležitost zde má dokumentární film vzniklý ve spolupráci s finskou TV, sestříhaný do délky 14 minut a šest vteřin. Právě tolik potřeboval kopřivnický rodák Emila Zátopek ke světovému rekordu na 5 km.

Od poloviny letošního roku bude expozice k vidění v právě rekonstruované Šustalově vile, sídle Lašského muzea. V minulých letech zde byly výstavy věnované kopřivnické keramice a malíři Zdeňku Burianovi. Ty budou zrušeny a exponáty poputují do depozitáře. Znovu vystaveny by měly být v budoucnu, avšak jinde a v jiné podobě.

Muzeum Fojtství v Kopřivnici

Muzeum Fojtství v Kopřivnici

Budova muzea je nejstarší dochovanou budovou na území Kopřivnice a je současně centrem bohaté historie města. První zmínky o nynější, zděné podobě objektu pocházejí z roku 1789. Expozice je věnována výrobě kočárů, bryček a saní, ale také zakladateli kočárové výroby Ignáci Šustalovi.

Muzea v Kopřivnici – ráj nejen pro všechny kluky

Muzea v Kopřivnici – ráj nejen pro všechny kluky

V Kopřivnici, městě, které proslavil Emil Zátopek, ale také automobily značky Tatra, najdete hned 4 muzea a jednu stálou expozici. Navštivte nejucelenější sbírku věnovanou kopřivnické vozovce, později proslavené jako fenomenální automobilka Tatra.

Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici

Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici

Legendární Drtikolka, kamion, s nímž Karel Loprais vyhrál Rallye Paříž–Dakar, oba obytné vozy, s nimiž cestovatelé Zikmund a Hanzelka projeli svět, a dalších několik desítek skvostů nejstarší české automobilky, to vše na vás čeká v novém muzeu nejstarší české automobilky v Kopřivnici!

Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici

Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici

Legendární vlak, technická národní kulturní památka Slovenská strela, prošel velkou revitalizací! Pokud si chcete tuhle nádheru prohlédnout v depozitáři – který mimochodem vyhrál titul Stavba roku 2021 – nejen zvenčí, ale rádi byste prozkoumali i útroby vlaku, vyrazte na komentovanou prohlídku.

Expozice Dany a Emila Zátopkových v Kopřivnici

Expozice Dany a Emila Zátopkových v Kopřivnici

Českému Olympionikovi století Emilu Zátopkovi a jeho ženě, oštěpařce Daně je v prostorách Technického muzea v Kopřivnici věnována od roku 1998 expozice, která se neustále rozšiřuje a doplňuje. Expozice líčí život, osudy a sportovní úspěchy manželů Zátopkových.

Technické muzeum Tatra v Kopřivnici

Technické muzeum Tatra v Kopřivnici

Technické muzeum Tatra dokumentuje a chrání obraz zrození a historického vývoje prvních dopravních prostředků v tehdejším Rakousko-Uhersku. Právě tady si uvědomíte, že dnes si život bez aut už ani nedokážeme představit.

Další aktuality

16.1.
2022
Zámek Fryštát v zimě nespí

Zámek Fryštát v zimě nespí

Severní Morava a Slezsko | Památky
16.1.
2022
České značky: Brano, které zavírá samo

České značky: Brano, které zavírá samo

Severní Morava a Slezsko | Životní styl
8.1.
2022
Zoo Ostrava chová nový pár nejmenších koček světa

Zoo Ostrava chová nový pár nejmenších koček světa

Severní Morava a Slezsko | Příroda
6.1.
2022
V ostravské zoologické zahradě se těší z mláďat

V ostravské zoologické zahradě se těší z mláďat

Severní Morava a Slezsko | Příroda