Úvod > Aktuality > Unikátní výstava Františka Kupky ve Valdštejnské jízdárně končí už za dva týdny!
Unikátní výstava Františka Kupky ve Valdštejnské jízdárně končí už za dva týdny!
"> "> František Kupka: Cesta k Amorfe - Kupkovy salony 1899-1913 ">
Kultura

Unikátní výstava Františka Kupky ve Valdštejnské jízdárně končí už za dva týdny!

  • Vydáno5. ledna 2019
Posledních devatenáct dnů zbývá do konce retrospektivní výstavy „František Kupka (1871–1957)“ kterou pořádá pražská Národní galerie ve Valdštejnské jízdárně. S ohledem na obrovský zájem o výstavu se Národní galerie rozhodla vyjít návštěvníkům vstříc a prodloužit otevírací dobu výstavy o dvě hodiny, a to každou středu a sobotu, kdy je Valdštejnská jízdárna otevřena od 10 do 20 hodin.
KupkaChronologicky koncipovaná výstava je členěna do tematických celků, které umožňují sledovat umělcovu cestu od symbolismu k abstrakci, u jejíhož zrodu Kupka stál. Díky spolupráci s francouzským partnerem se podařilo sestavit jedinečnou sbírku olejomaleb, prací na papíře, tiskovin a dokumentačních materiálů, která byla na jaře 2018 prezentována v pařížském Grand Palais, v obměněné podobě je nyní v Národní galerii Praha a na jaře 2019 se přesune do helsinského Ateneum Art Museum. Například známé dílo z let 1901 a 1902 zpodobňující dvě nahé ženy na koních u mořského břehu je stěžejním Kupkovým dílem z prvních let po jeho přesídlení do Paříže. Národní galerie ho získala darem v rámci restituce Waldesovy sbírky.
 
Výstava je ve Valdštejnské jízdárně přístupná každý den včetně pondělí od 10 do 18 hodin, ale už jen do 20. ledna. Každou středu a sobotu bude navíc otevřeno až do 20:00 hodin. Vstupné stojí 250 korun.
 

Rezervujte si poslední komentované prohlídky

Nahé ženy na koníchI v posledních dnech výstavy na českém území připravila Národní galerie několik doprovodných programů. Velmi oblíbené jsou komentované prohlídky, které je však díky omezené kapacitě nutné rezervovat dopředu. Po dobu prohlídky je výstava otevřena pouze pro předem rezervované účastníky v počtu maximálně 30 osob. Prohlídka potrvá cca 60 minut a výstava bude otevřena do 20:00 hodin.
 
Speciální komentovaná prohlídka výstavou Františka Kupky se bude konat v neděli 6. ledna  
v 18:15 s Markétou Čejkovou. Vstupné stojí 350 korun. Další komentovaná prohlídka pak proběhne o týden později, v neděli 13. ledna s Alicí Němcovou. Prohlídky je možné rezervovat na webu Národní galerie či přes GoOut.cz.
Expozice Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Expozice Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Valdštejnská jízdárna

Valdštejnská jízdárna

Valdštejnská jízdárna byla postavena v roce 1630 jako součást raně barokního paláce Albrechta z Valdštejna. V současnosti Valdštejnská jízdárna slouží jako prestižní výstavní prostor Národní galerie pro konání krátkodobých výstav.