Úvod > Aktuality > Do Kadaně přijede císař, přijeďte taky
Do Kadaně přijede císař, přijeďte taky
"> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Do Kadaně přijede císař, přijeďte taky

  • Vydáno24. srpna 2022
Císařský den je tradiční historická slavnost, která se v Kadani koná koncem srpna a připomíná významnou událost, kdy v roce 1367 navštívil město Kadaň římský císař a český král Karel IV. Letos se oblíbená slavnost chystá na sobotu 27. srpna 2022. Za návštěvu stojí ale i samotná Kadaň s historickým náměstím i nejužší uličkou v Česku.

Císařský denV letošním roce oslaví Kadaň již 28. příjezd Karla IV. se svoji družinou do královského města, slavnost  se uskuteční v sobotu 27. srpna. Po celý Císařský den budou diváci na několika scénách rozmístěných po historickém centru města sledovat vystoupení hudebníků, tanečníků, kejklířů či jezdecké a sokolnické ukázky. Atmosféru celé akce podtrhne středověké tržiště s ukázkami řemesel a doprovodný historický program na Mírovém náměstí. Zábavné a soutěžní putování po městských hradbách "Sedmero rytířských ctností" si vyzkoušíte od 11:00 do 17:00 hodin na městských hradbách. Smetanovy sady zase nabídnou jezdecké a sokolnické ukázky, turnaj v lukostřelbě, netradiční hry pro malé i velké, ukázky živých zvířat i historického ležení.
 

Město s nejužší uličkou a doly na dohled

Kadaň má na svém kontě několik nej – najdete tu nejdelší zachovalé opevnění v Čechách s Mikulovskou bránou, Katova ulička je zapsána v České knize rekordů jako naše nejužší ulice a františkánský klášter je nejstarším poutním místem na území českého státu, zasvěceným Čtrnácti svatým pomocníkům. V okolí Kadaně se můžete vypravit třeba na výlet na rodinnou ekologickou farmuchovem skotu plemene Charolais, anebo na statek, kde se svezete na koních a vyzkoušíte si předení a tkaní z ovčí vlny. Oblíbeným cílem pro horké letní dny je Nechranická přehrada, kde můžete absolvovat školu windsurfingu, zváni jste i na výlet lokálkou po Doupovské dráze, která se vine podél přehrady a otvírají se z ní výhledy na Doupovské hory.

Klášter františkánů s muzeem v Kadani

Klášter františkánů s muzeem v Kadani

Na ostrohu nad řekou Ohří na jihozápadním okraji Kadaně se nachází klášter františkánů Čtrnácti svatých pomocníků. Je nejstarším poutním místem Čtrnácti sv. Pomocníků na území českého státu a od roku 1995 patří mezi národní kulturní památky ČR.

Klášterní vinohrad v Kadani

Klášterní vinohrad v Kadani

V zahradách Františkánského kláštera v Kadani najdete Svatováclavskou vinici, kde bylo v roce 1998 obnoveno pěstování révy vinné. Areál zahrad slouží veřejnosti v návštěvních hodinách po celý rok a dále k oslavám Svatováclavského vinobraní, masopustu a k dalším akcím.

Katova ulička v Kadani – nejužší ulička v České republice

Katova ulička v Kadani – nejužší ulička v České republice

Tzv. "Katova ulička" vede z náměstí k fortně hradebního systému a ke katovně čp. 190, která je součástí hradeb. Ulička je dochovaná v gotickém zdivu s gotickými okenními otvory a s rozpínacími prampouchy. Fortna byla součástí nejstaršího hradebního pásu z poloviny 14. století.

Kadaňský hrad nad řekou Ohře

Kadaňský hrad nad řekou Ohře

K charakteristickým stavbám města Kadaně patří určitě Kadaňský hrad. Návštěvníci zde mohou využít knihovnu s čítárnou, internetovou kavárnu, obřadní síň nebo navštívit galerii Josefa Lieslera. Najdete zde také malé muzeum věnující se dějinám hradu.