Úvod > Aktuality > Do Hornického muzea v Příbrami se podíváte za korunu
Do Hornického muzea v Příbrami se podíváte za korunu
">

Do Hornického muzea v Příbrami se podíváte za korunu

Vydáno 21. října 2019 Památky
Návštěvníci příbramského hornického muzea si mohou prohlédnout všechny expozice za symbolickou korunu. Hornické muzeum Příbram totiž připravuje již tradičně, na 28. října 2019 při příležitosti státního svátku a Dne Středočeského kraje, zábavný program na hornické téma s názvem Havířské šprýmování. V areálu Ševčinského dolu budou pro děti i dospělé připraveny netradiční soutěže.
Hornické muzeum PříbramCelodenní program v areálu Hornického muzea začíná v 9 a potrvá až do 16 hodin. Pro návštěvníky je připravená jízda hornickým a důlním vláčkem, prohlídka podzemí a zábavný program.

V areálu Ševčinského dolu bude připraven  pro rodiny s dětmi zábavný program s názvem Havířské šprýmování, který hravou formou přiblíží práci i každodenní život horníků v minulosti. Prostřednictvím tzv. havířské štreky se malí i velcí návštěvníci vžijí do role horníků, kteří vyrubanou stříbrnou rudu dopravovali na povrch. Vyzkoušejí si, jak náročné bylo prolézat úzkou štolou za světla kahanu, a při kutání na odvalu zkusí své štěstí při hledání vzorků minerálů – zájemci nechť si přinesou kladívka s sebou. 

Havířské šprýmováníRodiče i s dětmi můžou sfárat do podzemí dolu pomocí rumpálu, soutěžit v hledání stříbrné žíly nebo v hodu do dálky dubovým pražcem. Nebude chybět čerpání vody ze zatopeného dolu, stloukání důlní výdřevy, přetahování se žentourem a v neposlední řadě pošťuchování se s permoníkem. Kromě toho bude možné si vyzkoušet fárání do březohorských štol v areálu dolu Anna, Vojtěch či na Drkolnově.

Při příležitosti státního svátku a Dne Středočeského kraje jsou za zvýhodněné vstupné 1 Kč otevřeny tyto expozice: Památník Vojna Lešetice, skanzen Vysoký Chlumec, Muzeum zlata Nový Knín a muzeum Špýchar Prostřední Lhota.
Památník Vojna Lešetice u Příbrami - jediný dochovaný komunistický lágr v Česku

Památník Vojna Lešetice u Příbrami - jediný dochovaný komunistický lágr v Česku

V lesích za obcí Lešetice, 5 km od Příbrami se nachází zrekonstruované zbytky bývalého zajateckého tábora pro německé válečné zajatce, přeměněného na tábor nucených prací a poté na vězeňské zařízení pro politické vězně komunistického režimu.

Skanzen Vysoký Chlumec - muzeum vesnických staveb středního Povltaví

Skanzen Vysoký Chlumec - muzeum vesnických staveb středního Povltaví

V údolí potoka pod dominantou zámku ve Vysokém Chlumci u Sedlčan se nachází Muzeum vesnických staveb středního Povltaví, kde si prohlédnete zemědělské usedlosti doplněné nářadím a stroji i sakrální stavby.

Muzeum zlata Nový Knín

Muzeum zlata Nový Knín

Jednou z poboček Hornického muzea Příbram je Muzeum zlata Nový Knín, které představuje muzeum těžby a zpracování zlata na Novoknínsku a historii samotného města.

Muzeum Špýchar Prostřední Lhota

Muzeum Špýchar Prostřední Lhota

V obci Prostřední Lhota asi 5 km jihozápadně od Nového Knína najdete jednu z poboček Hornického muzea Příbram, Muzeum Špýchar Prostřední Lhota.

Další aktuality

1.10.
2020
Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Střední Čechy | Zážitky
22.9.
2020
Václav kolem nás…

Václav kolem nás…

Střední Čechy | Památky