ÚvodAktualityDo Hornického muzea v Příbrami se podíváte i o státním svátku
Havířské šprýmování, Příbram, Kudy z nudy
Památky

Do Hornického muzea v Příbrami se podíváte i o státním svátku

  • 24. října 2025
Hornické muzeum Příbram připravuje již tradičně, na 28. října 2025 při příležitosti státního svátku a Dne Středočeského kraje, zábavný program na hornické téma s názvem Havířské šprýmování. V areálu Ševčinského dolu budou pro děti i dospělé připraveny netradiční soutěže. Při příležitosti státního svátku a Dne Středočeského kraje budou expozice muzea otevřeny za 30 Kč.
Hornické muzeum PříbramCelodenní program v areálu Hornického muzea začíná v 10:00 a potrvá až do 16:00 hodin. Pro návštěvníky je připravená jízda hornickým a důlním vláčkem, prohlídka podzemí a zábavný program.

V areálu Ševčinského dolu bude připraven pro rodiny s dětmi zábavný program s názvem Havířské šprýmování, který hravou formou přiblíží práci i každodenní život horníků v minulosti. Prostřednictvím tzv. havířské štreky se malí i velcí návštěvníci vžijí do role horníků, kteří vyrubanou stříbrnou rudu dopravovali na povrch. Vyzkoušejí si, jak náročné bylo prolézat úzkou štolou za světla kahanu, a při kutání na odvalu zkusí své štěstí při hledání vzorků minerálů – zájemci nechť si přinesou kladívka s sebou. 

Havířské šprýmováníRodiče i s dětmi můžou sfárat do podzemí dolu pomocí rumpálu, soutěžit v hledání stříbrné žíly nebo v hodu do dálky dubovým pražcem. Nebude chybět čerpání vody ze zatopeného dolu, stloukání důlní výdřevy, přetahování se žentourem a v neposlední řadě pošťuchování se s permoníkem. Kromě toho bude možné si vyzkoušet fárání do březohorských štol v areálu dolu Anna, Vojtěch či na Drkolnově. Při příležitosti státního svátku a Dne Středočeského kraje jsou za symbolickou 30 Kč otevřeny tyto expozice: Památník Vojna Lešetice, skanzen Vysoký Chlumec, Muzeum zlata Nový Knín a muzeum Špýchar Prostřední Lhota.

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Muzeum Špýchar Prostřední Lhota Kultura

Muzeum Špýchar Prostřední Lhota

V obci Prostřední Lhota asi 5 km jihozápadně od Nového Knína najdete jednu z poboček Hornického muzea Příbram, Muzeum Špýchar Prostřední Lhota.

Muzeum zlata Nový Knín Kultura

Muzeum zlata Nový Knín

Jednou z poboček Hornického muzea Příbram je Muzeum zlata Nový Knín, které představuje muzeum těžby a zpracování zlata na Novoknínsku a historii samotného města.

Skanzen Vysoký Chlumec – muzeum vesnických staveb středního Povltaví Kultura

Skanzen Vysoký Chlumec – muzeum vesnických staveb středního Povltaví

V údolí potoka pod dominantou zámku ve Vysokém Chlumci u Sedlčan se nachází Muzeum vesnických staveb středního Povltaví, kde si prohlédnete zemědělské usedlosti doplněné nářadím a stroji i sakrální stavby.

Památník Vojna Lešetice u Příbrami – jediný dochovaný komunistický lágr v Česku Památky

Památník Vojna Lešetice u Příbrami – jediný dochovaný komunistický lágr v Česku

V lesích za obcí Lešetice, 5 km od Příbrami se nachází zrekonstruované zbytky bývalého zajateckého tábora pro německé válečné zajatce, přeměněného na tábor nucených prací a poté na vězeňské zařízení pro politické vězně komunistického režimu.

Další aktuality

10 zastavení s Janem Palachem – připomeňte si výročí jeho oběti Audio

Každý rok v lednu si připomínáme výročí upálení Jana Palacha. Student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze chtěl dát roku 1969 najevo svůj nesouhlas s okupací Československa vojsky Varšavské smlouvy a apatií ve společnosti. Dne 16. ledna se u Národního muzea na Václavském náměstí v Praze polil hořlavinou a zapálil. Popáleninám poté podlehl 19. ledna. Výročí Palachova činu si můžete připomenout vzpomínkovým výletem do míst, kde Jan Palach žil či si prohlédnout několik zajímavých památníků a seznámit se s příběhy, které je provázejí.
15. leden 2026 10:00
Kultura, Středočeský kraj

Památník Karla Čapka láká návštěvníky také v zimě

V malebné krajině lesů a rybníků nedaleko Dobříše najdete dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 až 1938. Malebná vilka s rozsáhlou zahradou nabízí prohlídku expozice zájemcům i v zimních měsících. Otevřeno je zde od pondělí do pátku od 9:00 do 16:00 hodin. 29. a 30. 1. 2026 bude z provozních důvodů muzeum uzavřeno, zahrada (vč. bistra) bude otevřena od 9:00 do 16:00.
14. leden 2026 10:22
Kultura, Středočeský kraj

#světovéČesko a Svatá Hora u Příbrami: tichý půvab mariánských poutních míst a šatů pro Pannu Marii

Poutní areál Svatá Hora u Příbrami: úhledný, barokní svět sevřený ve zdech pestře malovaných ambitů. Slavné mariánské poutní místo je podobně jako další významné památky poměrně malé, ale jeho význam pro věřící je obrovský, navíc se honosí tradicí dlouhou bezmála 400 let.
14. leden 2026 0:50
Památky, Středočeský kraj

Kam na běžky v okolí Prahy ve a středních Čechách? Brdy, Sibiř i Ladův kraj

Když se o slovo přihlásí pravá zima i v nížinách, sněhová nadílka potěší nejen děti, ale i dospělé. Běžkovat se nakonec dá nejen v okolí hlavního města, ale i v samotné Praze. A příležitostí, kde si zajezdit na běžkách ve Středočeském kraji je více než dost. Pojďte se s námi přesvědčit, že střední Čechy mají rozhodně běžkařům co nabídnout.
9. leden 2026 15:51
Zimní sporty, Středočeský kraj

Zimní výlet na hrad Okoř: nezapomenutelný den v okolí Prahy

Svátek Tří králů můžete se svými ratolestmi oslavit sportovně, třeba při pochodu na středočeský hrad Okoř. Od základní školy ve Vokovicích startuje v sobotu 10. ledna 2026 ráno již 58. ročník pochodu Tříkrálová Okoř. Vybrat si můžete z několika různě dlouhých tras a během pochodu si prohlédnete zříceninu hradu, občerstvíte se u kaple v Číčovicích a cíl je v Roztokách u Prahy.
4. leden 2026 10:36
Letní sporty, Středočeský kraj

Zámek Radim má otevřeno i v zimě!

Máte chuť na malý výlet a přemýšlíte, kam se vydat i v chladnějších měsících? Zámek Radim, jeden z nejpůvabnějších renesančních zámků ve středních Čechách, zůstává otevřený pro návštěvníky i během zimy! Nelákají vás klasické prohlídky památek, protože máte pocit, že to je jen nuda? Zkuste něco trochu jiného. Na zámku Radim zažijte atmosféru šlechtického sídla jako za starých časů. Otevřeno je zde vždy o víkendu od 11:00 do 15:00 hodin.
4. leden 2026 7:11
Zážitky, Středočeský kraj

Česko ve filmu: Peče celá země, Pečení na neděli a další filmy o sladkých pečených dobrotách Audio

Pečené sladkosti a film jsou skvělá kombinace. Pokud patříte mezi ty, kteří si díky soutěži Peče celá země užívali opulentní hody v barokním sídle hraběte Šporka aneb na zámečku Bon Repos, budete zvědaví i na další filmy a seriály o jídle. Anebo si raději pustíte některou z pohádek, kde se také peče, smaží a vaří? Pojďte s Kudy z nudy zasednout k bohatě prostřenému filmovému stolu!
3. leden 2026 20:46
Zážitky, Středočeský kraj

Na zámku Loučeň proběhne netradiční oslava konce roku již ve 13 hodin

Ve středu 31. prosince 2025 se na zámku Loučeň slaví Nový rok jako první na planetě, spolu s Inuity, Australany a Kaledoňany... Na takového Silvestra rozhodně nezapomenete! Odšpuntování láhve šampaňského na zámku Loučeň už v jednu hodinu odpoledne má navíc jednu obrovskou výhodu: užijí si ho i ti členové rodiny, kteří do půlnoci nevydrží v bdělém stavu.
31. prosinec 2025 8:42
Zážitky, Středočeský kraj