Úvod > Aktuality > Do divočiny Národního parku Šumava se můžete podívat s Hnutím Duha
Do divočiny Národního parku Šumava se můžete podívat s Hnutím Duha
"> "> "> "> ">
Příroda

Do divočiny Národního parku Šumava se můžete podívat s Hnutím Duha

  • Vydáno17. března 2020
Zajímá vás, jak se vyvíjí příroda, když se jí nechá prostor a čas? Chtěli byste poznat středoevropskou divočinu na vlastní oči a kůži a porozumět tomu, v čem je její nedocenitelná hodnota? Chcete se přesvědčit, zda se les po napadení kůrovcem sám obnovuje? Pokud odpovídáte ano, přihlaste se na jednu z exkurzí Hnutí Duha, které připravuje na léto 2020 sérii několikadenních exkurzí do srdce Národního parku Šumava.
NP ŠumavaHnutí Duha již více než pětadvacet let aktivně usiluje o kvalitnější ochranu přírody v národním parku Šumava. Letos pro vás již pojednadvacáté připravuje několik možností, jak se přiblížit šumavské divočině – přihláísit se na ně můžete už nyní, zájem o exkurze bývá vždy vysoký.

Jedná se o jednu čtyřdenní, dvě víkendové a jednu jednodenní exkurzi, vždy pod vedením odborného průvodce. Pokaždé do nejvzácnějších míst obou národních parků včetně těch běžně nepřístupných. Exkurze probíhají od srpna do začátku září 2020.


Zakázané slatě, Šumavské pláně i Bavorský les

slaťV sobotu 15. 8. čeká zájemce exkurze napříč Modravskými slatěmi. V rámci jednodenní exkurze vás průvodce zavede do srdce zdejší divočiny. Poznáte různé způsoby péče o les, ale především přírodu zasaženou kůrovcovou kalamitou, avšak ponechanou svému vlastnímu vývoji. Projdete okolo několika místních vzácných rašelinišť a přiblížíte se na dohled majestátnímu Velkému Roklanu. Na cestě zpět budete sledovat tok krále těchto končin – Roklanského potoka.

šumavaOd pátku 21. do neděle 23. 8. je připravena exkurze napříč Šumavskými pláněmi: Modravské slatě a Ptačí potok. Projdete se na území rozsáhlých a tajemných šumavských rašelinišť – především do obvykle nepřístupné Rokytecké slatě. Druhý den zamíříte do míst, kde v roce 2011 stovky lidí bránily vzácné lesy před nelegálním kácením. Připomeneme si, co se tam tehdy odehrávalo. Večery strávíte v kempu Antýgl, za pěkného počasí společným posezením u ohně.

plechýVe dnech 26. až 31. 8. můžete vyrazit na  Velkou exkurzi napříč národními parky Šumava a Bavorský les. Podíváte se do míst, kde na velkých plochách vládne jen příroda: do Trojmezenského pralesa, do jádrových oblastí národního parku Bavorský les i do okolí hájovny Březník na české straně hranice! Uvidíte horská ledovcová jezera (Plešné i Roklanské) či dramatickou Ďáblovu soutěsku (Teufelsloch) a vystoupáte na nejvyšší vrcholy Šumavy – Velký Roklan, Luzný i Plechý. Večery budete trávit v kempu na Soumarském mostě na břehu Vltavy a v německém kempu ve Finsterau na hranici národního parku Bavorský les.

nová pecPoslední z pořadů Hnutí Duha je 4. až 6. 9. exkurze napříč jižním masivem národního parku Šumava: Plechý, Trojmezenský prales a Smrčina. Na hřebeni od Plechého až po Třístoličník vás čekají daleké výhledy do Rakouska, Německa i Čech. Po oba dny budete moci pozorovat velmi výmluvné rozdíly v přístupu k přírodě na české i rakouské straně, kde není národní park. Druhý den zamíříte do nádherných pralesních hvozdů hor Smrčiny a Hraničníku a průvodce vám ukáže cenná místa, která jsou ohrožena kontroverzní stavbou lanovky a sjezdovky. Večery budete trávit v kempu či v sousední ubytovně v Nové Peci v podhůří.
Roklanský potok v srdci Šumavy

Roklanský potok v srdci Šumavy

Roklanský potok (též Mlýnský potok) je jedním ze tří potoků, jejichž soutokem vzniká šumavská řeka Vydra, proslulá svým kamenitým řečištěm s množstvím tzv. obřích hrnců.

Hora Plechý – nejvyšší vrchol české části Šumavy

Hora Plechý – nejvyšší vrchol české části Šumavy

Nejvyšší hora české části Šumavy Plechý 1378 m, leží asi 14 km západně od Horní Plané a asi 8 km jihozápadně od Nové Pece na státní hranici ČR s Rakouskem.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot

Březník je šumavská samota a bývalá hájovna nedaleko státní hranice. Toto vyhlídkové místo poskytuje úchvatný pohled do Luzenského údolí a na horu Luzný, jehož vrchol se nachází ve výšce 1373 m n.m.

Plešné jezero – nejširší ledovcové jezero české části Šumavy

Plešné jezero – nejširší ledovcové jezero české části Šumavy

Páté velké jezero na české straně Šumavy je pojmenováno podle hory Plechý, pod kterou leží v nadmořské výšce 1089 m. Vzniklo po ústupu ledovce, který za sebou zanechal 40metrovou čelní morénu a impozantní jezerní stěnu vysokou 250 metrů.

Hraniční hora Třístoličník – bájné trůny tří králů

Hraniční hora Třístoličník – bájné trůny tří králů

Třístoličník (1311 m) je jedním z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších vrcholů Šumavy s bizardními skalními útvary. Vede přes něj státní hranice mezi Českem a Německem. Na vrcholku je na skalní vyvýšenině vybudováno vyhlídkové místo s dalekým rozhledy.

Trojmezenský prales u Plešného jezera

Trojmezenský prales u Plešného jezera

Trojmezenský prales je největší a nejlépe dochovaný zbytek horského smrkového lesa ve střední Evropě. Když se vám poštěstí, můžete zahlédnout jeho vzácné obyvatele. Je domovem datlíka tříprstého, kulíška nejmenšího, tetřeva hlušce nebo rysa ostrovida.

Modravské slatě – zakázané srdce Šumavy

Modravské slatě – zakázané srdce Šumavy

Modravské pláně leží v první zóně národního parku, a i když tu vede značné množství cest a silniček, nejsou z důvodu ochrany vegetace a zvěře přístupné. Žijí zde chránění živočichové jako tetřev hlušec, chrostíci, ještěrky, vážky, myšivky horské nebo rys ostrovid.

Vltavský luh a potok Hučina u Černého Kříže na Šumavě

Vltavský luh a potok Hučina u Černého Kříže na Šumavě

Národní park Šumava revitalizoval v minulých stoletích násilně narovnané koryto Hučínského potoka na Stožecku. Stejně jako kdysi, se nyní přirozeně vlní šumavskými loukami v oblasti unikátní přírodní rezervace Vltavský luh.