Úvod > Aktuality > Do Brna přichází nové digitárium
Do Brna prichází nové digitárium
"> Do Brna prichází nové digitárium "> Digitárium priblíží nejenom úžasné podoby vesmíru, ale bude i nástrojem, který diváky prenese do sveta fantazie "> Významnou zmenou v provozu Hvezdárny a planetária Brno se stane víkendová nabídka poradu pro nejmenší diváky
Zážitky

Do Brna přichází nové digitárium

  • Vydáno2. listopadu 2013
Ve hvězdárně a planetáriu Brno se v sobotu 2. listopadu otevře digitárium – jedno z nejmodernějších a největších tzv. hybridních planetárií v Evropě. Na projekční plochu o průměru 17 metrů se nebudou promítat jen astronomické pořady, návštěvníci se mohou například pomyslně ponořit pod vodní hladinu či podívat dovnitř lidského těla.
Ponořte se do tajů vesmíruDigitárium přiblíží nejenom úžasné podoby vesmíru, ale bude i nástrojem, který diváky přenese do světa fantazie. Do neexistujících nebo těžko dosažitelných míst, pod vodní hladinu, dovnitř lidského těla, budoucnosti nebo minulosti, mikro či nanokosmu i do animovaného světa. Prostě kamkoli vás napadne, pokud lze něco takového vytvořit a promítnout. Lákavá je i simulace hvězdné oblohy viditelné z planety Země, kterou zprostředkuje projektor s několika miliony hvězd.

Od 2. listopadu 2013
jste díky novému digitáriu zvaní na dvě premiéry: Kouzelný útes – Kaluoka’hina pro nejmenší diváky a Astronaut pro dospělé. Jedná se o představení z dílen nejlepších světových producentů a v obou případech bude jejich předehrou pořad od pracovníků Hvězdárny a planetária Brno. U Kouzelného útesu se mohou diváci těšit na procházku hvězdnou oblohou, u Astronauta pak na výpravu do Neuvěřitelného vesmíru.

VesmírVýznamnou změnou v provozu Hvězdárny a planetária Brno se stane víkendová nabídka pořadů pro nejmenší diváky. První představení v digitáriu totiž začne již v 10 hodin. Nově bude otevřeno také v neděli. Spolu s projekčním sálem digitária však přicházejí i další novinky. Unikátní projekční zařízení digitária poslouží jako videoartová kulisa pro koncerty, divadelní představení a jiné umělecké počiny. Na hvězdárnu do Brna budou zváni známí popularizátoři prezentující některá z mnoha vědeckých témat. V nejbližší době vystoupí například RNDr. Jan Pretel s tématem Klima jako na houpačce nebo Petr Dvořák, který bude hledat odpověď na otázku Co kdybyste mohli žít věčně?

Repertoár digitária v roce 2014 doplní další představení – těšit se můžete na "Až na konec vesmíru", pořad který vás pozve na pouť prostorem i časem. Zjistíte, jak obrovské množství informací o vesmírných objektech skrývá obyčejný paprsek světla a co všechno z něj umí astronomové vyčíst. Do království bakterií, prvoků, primitivních hub i zvláštních rostlin vás zve pořad s názvem "NanoCam". Uvidíte organismy, jejichž velikost se neměří ani v metrech, ani centimetrech, ani v milimetrech, nýbrž v mikrometrech. S pořadem "Buňka! Buňka! Buňka!" se vydáte na průzkum lidským tělem, které se skládá ze 70 miliard drobných buněk. Jsou všude, v našich očích, v kostech, v mozku, v každé části našeho těla. Pracují. Mluví. Myslí. Díky nim jsme takoví, jací jsme.

Další aktuality

24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
19.9.
2022
Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Jihomoravský kraj | Kultura