Úvod > Aktuality > Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě
Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě

  • Vydáno14. září 2022
O víkendu 17. a 18. září 2022 se na Letišti Leoše Janáčka Ostrava budou konat Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky. Vstup na show je zdarma a návštěvníci se mohou těšit na ukázky nejmodernější techniky a vybavení naší i spojeneckých armád, policie, záchranářů, hasičů i představení jejich umění v atraktivních dynamických ukázkách. Letošní Dny NATO budou patřit k nejprestižnějším akcím v celé Evropě – dorazí účastníci z rekordních 22 zemí, stovka letadel a na tisíc kusů pozemní techniky!

Dny NATODny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR v Ostravě jsou největší letecko-armádně-bezpečnostní akcí ve střední Evropě. Jsou nejnavštěvovanější dvoudenní rodinnou akcí v České republice. Užijte si show ve vzduchu i na zemi, plnou stíhaček a ukázek výcviku speciálních armádních jednotek. Role tradičního speciálního partnera se přitom letos zhostí přímo Severoatlantická aliance.

NATO budou přímo reprezentovat letoun včasné výstrahy AWACS na statické ukázce a tanker A330 MRTT, který se představí v zahajovacích průletech. V rámci programu se dále formou společného průletu uskuteční přivítání Finska a Švédska jako nových kandidátských zemí na členství v Severoatlantické alianci. Navíc budete mít příležitost se vůbec poprvé seznámit s nejnovějšími modernizačními projekty Armády České republiky – švédským bojovým vozidlem pěchoty CV90, modelem izraelského systému protivzdušné obrany SHORAD v měřítku 1:6, které doplní model letounu páté generace F-35 v českých barvách v měřítku 1:1, a další technika a zbraňové systémy.

22. ročník Dnů NATO v Ostravě a Dnů Vzdušných sil Armády České republiky se koná  v sobotu a neděli 17. až 18. září na mošnovském letišti Leoše Janáčka. Vstup je bezplatný.
 

Švédský Gripen E a dopravní letoun z Jižní Ameriky

gripenDny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky jsou tradičním místem premiérových vystoupení a také derniér, nejinak tomu bude i v letošním roce. První vystoupení na veřejnosti v celé střední Evropě bude mít nejmodernější švédský taktický letoun Gripen E. Letos se v Ostravě představí účastník ze zcela nového kontinentu – Jižní Ameriky – a to v podobě moderního brazilského dopravního letounu C-390 Millennium, který se u nás představí vůbec poprvé.

Naopak jedno z posledních vystoupení na veřejnosti bude mít známý bitevní vrtulník Mi24/35, jehož letová ukázka vždy patřila k divácky velmi atraktivním. Bitevníky Mi24/35, které začaly sloužit v československé armádě již v roce 1978, začnou příští rok postupně nahrazovat stroje UH1Y AH1Z americké společnosti Bell Flight, takže letošní Dny NATO budou jednou z posledních příležitostí, kdy si je bude možné prohlédnout na zemi i ve vzduchu.
 

Stroje a posádky z Jorsánska, Švýcarska, Německa i USA

Female Company for Special Security TasksPo šesti letech bude v Ostravě vztyčena jordánská vlajka. Na Dny NATO se totiž chystá Female Company for Special Security Tasks (FCSST), která zde v letech 2015 – 2016 měla velký úspěch. Jednotka předvede atraktivní ukázku společného zákroku. Návštěvnicky velmi atraktivní jistě budou vystoupení dvou akrobatických skupin – švýcarská Patrouille Suisse, létající na proudových strojích F-5E, se navíc na mošnovském nebi představí vůbec poprvé. Úspěšný comeback naopak bude mít chorvatská skupina Krila Oluje používající turbovrtulové stroje Pilatus PC-9M.

EC-135Tradičním účastníkem je Německo, které předvede na dvě desítky kusů techniky. Na dynamické ukázce se představí poprvé moderní vrtulník NH-90 a také vrtulník EC-135, transportní letadlo A400M předvede ukázku doplňovaní paliva českých letounů Gripen. Na statické ukázce Německo předvede víceúčelový bojový letoun Tornado IDS s plnou škálou výzbroje a námořní průzkumný letoun P-3C Orion. Bohatá bude německá pozemní účast – nejmodernější tank Leopard 2A7V, bojové vozidlo pěchoty Puma či houfnice Panzerhaubitze 2000.

B-52 StratofortressSpojené státy vysílají na Dny NATO dva bombardéry B-52 Stratofortress a velmi širokou škálu vrtulníků a pozemní techniky. Jeden B-52 bude v sobotu, přesně po deseti letech, nad mošnovským letištěm k vidění v letové ukázce, a druhý po c elou dobu konání akce na statické ukázce. US Army předvede pestrou škálu vrtulníků: AH-64 Apache, UH-60 Black Hawk, CH-47 Chinook a bezpilotní prostředek RQ-7 Shadow. Scházet nebude ani těžká pozemní technika – hlavní bojový tank M1 Abrams, bojové vozidlo M2 Bradley a také legendární vozidlo HMMWV.

Výlety do oblak z Mošnova

Výlety do oblak z Mošnova

Ve spolupráci s největší leteckou školou Lets Fly působící na mezinárodním letišti Ostrava v Mošnově jsme pro vás připravili širokou nabídku leteckých prací a zábavy.

Další aktuality