Úvod > Aktuality > Dny NATO připomenou 20 let od vstupu České republiky
Dny NATO připomenou 20 let od vstupu České republiky
"> "> "> "> "> "> "> "> Na Letišti Leoše Janácka v Mošnove se budou konat Dny NATO "> "> Dny NATO v Ostrave jsou nejvetší bezpecnostní prehlídkou ve strední Evrope "> Krome letadel se predstaví Armáda Ceské republiky a ceská a polská zásahová jednotka

Dny NATO připomenou 20 let od vstupu České republiky

Vydáno 18. září 2019 Zážitky
O víkendu 21. a 22. září 2019 se na Letišti Leoše Janáčka Ostrava budou konat Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky. Vstup na show je zdarma a návštěvníci se mohou těšit na ukázky nejmodernější techniky a vybavení naší i spojeneckých armád, policie, záchranářů, hasičů i představení jejich umění v atraktivních dynamických ukázkách. Letos návštěvníci uvidí také unikátní historickou techniku i mimořádný průlet nordické letky složené ze čtyř severských států NATO.

Dny NATODny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR v Ostravě jsou největší letecko-armádně-bezpečnostní akcí ve střední Evropě. Jsou nejnavštěvovanější dvoudenní rodinnou akcí v České republice. Užijte si show ve vzduchu i na zemi, plnou stíhaček a ukázek výcviku speciálních armádních jednotek.

Na Dnech NATO se již počtvrté představí britský Typhoon Display Team. Do kokpitu usedne i letos letový poručík Jim Peterson. Návštěvníci akce se mohou těšit na letovou ukázku, která je koncipována tak, aby předvedla mimořádnou sílu, rychlost a obratnost letounu Eurofighter Typhoon. Italské letectvo na mošnovské letiště poprvé vysílá hned dva letouny na statickou ukázku, a to Tornado a AMX.

Na letošní Dny NATO míří již třetí akrobatická skupina, a to francouzská Patrouille de France s letouny Alpha Jet. Ta je zároveň poslední z předních evropských skupin, která ještě na mošnovském letišti nevystoupila. Patrouille de France je považována za nejstarší a jednu z nejprofesionálnějších akrobatických skupin, díky čemuž se řadí mezi absolutní světovou špičku.

 

70 let od založení Severoatlantické aliance a 20 let od vstupu České republiky do NATO

výsadkářiPřed dvaceti lety se NATO poprvé rozšířilo o bývalé členy Varšavské smlouvy, Česko, Polsko a Maďarsko. A právě tento historický okamžik pro všechny státy i pro samotnou Alianci seskokem čeští a polští výsadkáři připomenou. Navíc vzdají čest účastníkům výsadkových operací, především 24 tisícům spojeneckých vojáků, kteří se snesli před 75 lety do Normandie při zahájení operace Overlord sneslo do Normandie.

Po třech letech se vrací na Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR jeden ze symbolů letectva Severoatlantické aliance, a to letoun E-3A Sentry se systémem AWACS. Připojí se tak k oslavám 70. výročí od založení NATO. Stejně jako během předešlých ročníků, i letos budou mít návštěvníci příležitost si prohlédnout letoun Boeing E-3A Sentry zblízka na statické ukázce.

USA představí budoucí české vrtulníky Venom a Viper. Návštěvníci tak budou mít možnost si zblízka prohlédnout oba vrtulníky, které v českém letectvu nahradí dosluhující Mi-24/35.

NATOV předchozích letech se na akci představoval technologický demonstrátor nového stroje, označovaný jako L-39CW, letos se ale poprvé na veřejnosti ukáže finální produkt, a to navíc v atraktivní podobě se zavěšenými zbraňovými systémy. Letoun L-39CW pak bude sloužit jako jeho doprovod pro přílet na mošnovské letiště. Letoun Aero L-39NG vychází z konstrukce původního L-39 Albatros, avšak za použití moderních, kompozitních materiálů. Stejně jako jeho předchůdce i nová generace plní primárně funkci cvičného letounu. Sekundárně lze však L-39NG využít také k plnění bitevních úkolů v konfliktech nižší intenzity. Výzbroj letounu budou moci návštěvníci vidět také na vlastní oči, vystavovaný model bude vybaven maketami protiletadlových střel Sidewinder nebo pumou Mk.82.
 

Policie ČR na Dnech NATO

nato policieDiváci se mohou těšit na společnou ukázku policistů zásahové jednotky moravskoslezského krajského ředitelství a jejich kolegů z Policajného pohotovostného útvaru Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline, kteří zakročí proti ozbrojenému pachateli. Ve druhé ukázce v rámci hlavního programu pak Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje představí služební motocykly dopravní policie. Po oba dny budou na letišti navíc přítomni policisté z oddělení služební kynologie krajského ředitelství, kteří předvedou společně s kolegy z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline a se svými čtyřnohými svěřenci řešení různých krizových situací, například zákroky proti nebezpečným pachatelům.

nato policieVe statické ukázce krajského ředitelství bude prezentována historie dopravní policie, která letos slaví 100 let. Expozice představí návštěvníkům užívané techniky jako například zařízení k měření rychlosti a množství vozidel a motocyklů nebo historické uniformy. Zájemci budou mít dále možnost vidět výzbroj, výstroj a vozidla policistů speciální pořádkové jednotky a speciální vozidla typu Schengen bus odboru cizinecké policie. Výše uvedenou prezentaci doplní ukázka techniky Policejního prezidia ČR, bude se jednat kromě jiného o prezentaci vozidel nebo činnosti policejních potápěčů.

Dny NATO v Ostravě 2020

19.9.
20.9.
Dny NATO v Ostravě 2020

Dny NATO v Ostravě jsou největší letecko-armádně-bezpečnostní akcí ve střední Evropě. Jsou nejnavštěvovanější dvoudenní rodinnou akcí v České republice. Užijte si show ve vzduchu i na zemi, plnou stíhaček a ukázek výcviku speciálních armádních jednotek.

Výlety do oblak z Mošnova

Výlety do oblak z Mošnova

Ve spolupráci s největší leteckou školou Lets Fly působící na mezinárodním letišti Ostrava v Mošnově jsme pro vás připravili širokou nabídku leteckých prací a zábavy.

Další aktuality

27.6.
2020
Zoo Ostrava představila nové voliéry pro sovy a orly

Zoo Ostrava představila nové voliéry pro sovy a orly

Severní Morava a Slezsko | Příroda
26.6.
2020
#světovéČesko a železné ostravské Hradčany

#světovéČesko a železné ostravské Hradčany

Severní Morava a Slezsko | Památky