Úvod > Aktuality > Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě
Zážitky

Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě

  • Vydáno14. září 2023
O víkendu 16. a 17. září 2023 se na Letišti Leoše Janáčka Ostrava budou konat Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky. Vstup na show je zdarma a návštěvníci se mohou těšit na ukázky nejmodernější techniky a vybavení naší i spojeneckých armád, policie, záchranářů, hasičů i představení jejich umění v atraktivních dynamických ukázkách. Významným tématem letošního ročníku bude modernizace, když se při svých premiérách představí nejmodernější stroje a vedle nich i starší technika, jež se naopak může účastnit naposled. Celkem na mošnovském letišti bude více než 90 letounů a na tisíc kusů pozemní techniky!

Dny NATODny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR v Ostravě jsou největší letecko-armádně-bezpečnostní akcí ve střední Evropě. Jsou nejnavštěvovanější dvoudenní rodinnou akcí v České republice. Užijte si show ve vzduchu i na zemi, plnou stíhaček a ukázek výcviku speciálních armádních jednotek. Role tradičního speciálního partnera se přitom letos zhostí přímo Severoatlantická aliance.

Organizátoři mají potvrzenou účast 18 zemí, které během víkendu předvedou velmi atraktivní program na zemi a ve vzduchu. Poprvé se u nás představí Portugalsko, jež na akci vystaví dva letouny F-16, které jsou též známé jako symboly Severoatlantické aliance. 23. ročník Dnů NATO v Ostravě a Dnů Vzdušných sil Armády České republiky se koná  v sobotu a neděli 16. až 17. září 2023 na mošnovském letišti Leoše Janáčka. Vstup je bezplatný.
 

Poprvé a naposled: nové stroje přicházejí a staré se loučí

letadlo MIG 21Na akci budou jak premiéry, tak i derniéry, tedy možnost vidět zajímavou techniku buď vůbec poprvé, anebo vůbec naposled. Například naposledy se v České republice ve vzduchu představí dosluhující sovětská technika, konkrétně nadzvukové letouny Su-22 a MiG-29 polského letectva. Naopak velkou českou veřejnou premiéru budou mít nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom.

Armáda České republiky samozřejmě tradičně představí vše nejlepší a nejmodernější, co má ve výzbroji. Nejenom techniku leteckou, ale i pozemní, kupříkladu radar MADR. Tahákem  jistě budou dvě akrobatické skupiny ze Švýcarska a Polska, obě se mošnovském nebi již představily a měly u návštěvníků velký ohlas. Po tříleté pauze přiletí na Letiště Leoše Janáčka Ostrava švýcarský PC-7 TEAM, jenž využívá velmi rozšířené cvičné turbovrtulové letouny Pilatus PC-7. Druhou skupinou je polská akrobatická skupina Orlik, která předvede své umění s turbovrtulovými stroji PZL-130 Orlik.
 

Nejbohatší prezentace: stroje Polské armády

ledadlo bayraktarPartnerskou zemí je letos Polsko, které chystá jednu z nejbohatších prezentací v historii partnerských zemí. Polská armáda bude prezentovat 36 kusů techniky, včetně té nejmodernější. Polské letectvo letos předvede rozsáhlou prezentaci, která čítá celkem čtyři letové ukázky, kdy kromě výše zmíněného Orliku, MiG-29 a Su-22 přiletí i F-16 Tiger Demo Team. Velkým lákadlem bude jistě premiérové představení bojového dronu Bayraktar TB2 nebo premiéra nejnovějšího přírůstku a jednoho z nejlepších hlavních bojových tanků současnosti – K2 Black Panther.

Rovněž událostí evropského významu spojenou s polským partnerstvím bude česká veřejná premiéra polské elitní jednotky GROM, která se předvede na dynamické ukázce společně se zásahovou jednotkou Krajského ředitelství Moravskoslezského kraje.
 

Na zemi i ve vzduchu: nejnovější technologie z Německa

tank LeopardPozadu nezůstanou ani německé ozbrojené síly, které opět nabídnou širokou prezentaci pozemní i letecké techniky. Nejmodernější technologie zastoupí ukázka nejnovější verze hlavního bojového tanku Leopard 2A7V, ze statických ukázek dále bude k vidění bojové vozidlo pěchoty Puma nebo premiérově i vrtulník pro speciální síly H145M. Ve vzduchu nebude chybět obr A400M Atlas a předvede se i víceúčelový vrtulník NH90.

Návštěvníci se znovu můžou těšit i na tři oblíbené bezplatné velkokapacitní kolárny, které obsluhují příslušníci Městské policie Ostrava, a které jsou u všech tří hlavních vstupů. Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR se konají pod záštitou prezidenta Petra Pavla, hlavními partnery akce jsou Moravskoslezský kraj a Statutární město Ostrava.

Výlety do oblak z Mošnova

Výlety do oblak z Mošnova

Ve spolupráci s největší leteckou školou Lets Fly působící na mezinárodním letišti Ostrava v Mošnově jsme pro vás připravili širokou nabídku leteckých prací a zábavy.

Další aktuality

V Zoo Ostrava je nově k vidění vyhubený tuleň karibský

Mezinárodní Červený seznam ohrožených druhů aktuálně uvádí 902 vyhubených druhů. Jedná se o druhy, které nenávratně vymizely z planety Země v důsledku činnosti člověka. Jedním z nich je i tuleň karibský, jenž byl naposledy pozorován v roce 1952. Jeho model v životní velikosti je možné vidět v ostravské zoologické zahradě na symbolickém Hřbitově vyhubených zvířat.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Zoo Ostrava láká na zimní levnější vstupné, k vidění jsou i nové druhy

Zoo Ostrava zve všechny milovníky zvířat do svých expozic. Od začátku listopadu je možné navíc využít mimosezonní slevy na vstupném, která potrvá až do konce března příštího roku. Zoologická zahrada vás jistě okouzlí jak v podzimních barvách, tak má i něco do sebe v úplné zimě. Můžete sem vyrazit i za novými zvířaty, která na podzim přibyla.
Moravskoslezský kraj | Příroda

10 tipů, kam do lázní a wellness v Moravskoslezském kraji

Vyberte si ze spa, wellness a dalších druhů pobytů v Moravskoslezském kraji. Hned několik nej nabízí návštěvníkům lázně na severovýchodě Moravy: nejvýše položené lázně v republice s nejčistším vzduchem ve střední Evropě, jedny z nejstarších jodových lázní v Evropě i sanatoria, která k léčbě používají jodobromovou vodu z podzemního moře z období třetihor. Zmíněné věhlasné balneologické skvosty – Horské lázně Karlova Studánka, Lázně Darkov a Sanatoria Klimkovice – naleznete v Moravskoslezském kraji, kam za kvalitní léčbou směřují klienti z celého světa. Lázně v Moravskoslezském kraji zažívají boom.
Moravskoslezský kraj | Lázně a wellness

Ski Aréna Karlov se těší na novou sezónu

Přípravy Ski Arény Karlov v kouzelném údolí Karlova pod Pradědem na novou sezónu 2023/24 jsou v plném proudu. Lyžaři zde mohou využít jednotný skipas pro celé údolí Karlova pod Pradědem včetně ski Areálu Čerťák v Horním Václavově, který je ideální pro rodiny s dětmi. Oficiální zahájení letošní sezóny se chystá na sobotu 9. prosince 2023.
Moravskoslezský kraj | Zimní sporty

Kam za nejkrásnějšími výhledy v Jeseníkách a Beskydech

Čistý, podzimně jiskřivý vzduch a první sníh, co křupe pod nohama. Jeseníky a Beskydy, dva unikátní přírodní světy, můžete prozkoumat po svých, i když už léto dalo našim končinám definitivně sbohem. Moravské hory nabízejí nádhernou krajinu i stovky kilometrů tras pro pěší turistiku vinoucích se po malebných cestách. Je jen na vás, zda vám padnou do oka spíš drsnější slezské Jeseníky nebo valašskou kulturou a pověstmi protkané tajemné Beskydy, na které dohlížejí staří bohové z Radhoště.
Moravskoslezský kraj | Příroda

České značky: Hedva Český Brokát, Tonak, gobelínka a další textilní tradice slezského Manchesteru

Klobouky Hückel, hedvábné kravaty Schiel, gobelíny nebo nádherně zdobené brokáty z Jeseníků znal celý svět. Zná je vlastně i dnes, jen pod jinými názvy – i vám určitě něco říkají jména společností Tonak anebo Hedva Český Brokát. S Kudy z nudy tentokrát prozkoumáme zlatou éru českého textilnictví, zajímavá muzea a na několika místech se dokonce podíváme přímo do výroby.
Moravskoslezský kraj | Kultura

České značky: Tonak aneb přijeďte si pro svůj vysněný model

Když je zima, kdekdo si rád nasadí čepici. Anebo raději sáhnete po baretu, čelence, klobouku, cylindru či po buřince? Nekonečný příběh pokrývek hlav rozmanitých barev a střihů píše už řadu generací novojičínský Tonak – TOvárna NA Klobouky. Navíc ve městě na vás čekají dvě celoročně otevřené atraktivní kloboučnické expozice. Vyzkoušejte, co bude slušet právě vám!
Moravskoslezský kraj | Kultura

Ve Frenštátě se uskuteční soutěž o nejlepší vařonku

Jako každý rok, i letos bude období kolem svatého Martina provázet tradiční Martinský trh ve Frenštátě pod Radhoštěm. Předcházet mu bude v pátek 10. listopadu odpoledne před Martinským trhem. Samotný Martinský trh se uskuteční v sobotu 11. listopadu 2023.
Moravskoslezský kraj | Gurmánská turistika