Úvod > Aktuality > Oslavy věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velehradě budou plné lidí dobré vůle

Oslavy věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velehradě budou plné lidí dobré vůle

Vydáno 3. července 2019 Památky
Viditelná pomoc potřebným i tamější atmosféra na Velehrad každoročně lákají tisíce návštěvníků. Zcela jistě se jedná o největší oslavy spojené se státním svátkem v České republice. Letos budou Dny lidí dobré vůle probíhat od 4. do 5. července 2019 a program připomene slovanské věrozvěsty Cyrila s Metodějem, 200. výročí jmenování Jana Rudolfa Habsbursko-Lotrinského olomouckým arcibiskupem a 30. výročí svatořečení Anežky České.
Večer lidí dobré vůleLetošní festival Dny lidí dobré vůle bude výjimečný také tím, že se jedná o již 20. jubilejní ročník. Ve čtvrtek 4. července proběhnou tradiční projekty jako Velehrad dětem s Michalem Nesvadbou, Aktivity pro životní prostředí v Archeoskanzenu v Modré, Soutěž ve fotbalových dovednostech s Antonínem Panenkou a pingpongový turnaj s Orlem, Mladí fandí Velehradu letos se zpěvákem Sebastianem, Ruční přepisování Bible či Mezinárodní setkání vozíčkářů. Soutěživým dětem i dospělým je určena fotografická soutěž nebo rodinná cestovatelská hra Velehradský pas, v níž se hraje o zájezd k moři pro celou rodinu. Součástí nabitého programu budou také hry, kvízy a soutěže pro malé i velké, dětská představení nebo interaktivní workshopy. Rodičům je určen vzdělávací seminář, na který přijede autor mnoha knih, benediktinský mnich a kněz Anselm Grün.

Slavnostní poutní mše svatáNedílnou součástí Dnů lidí dobré vůle je slavnostní koncert Večer lidí dobré vůle. Ten začne v 19:30 hodin na pódiu před bazilikou a provede jej duo Barbora Černošková a Filip Tomsa. Divákům a posluchačům se představí Nadační fond Adiuvare, na který může každý přispět formou DMS VELEHRAD. Jako vždy si na své přijdou mladí i ti dříve narození. Hudební hostitel velehradského Večera lidí dobré vůle Jiří Pavlica s Hradišťanem pozval zpěváka Marka Ztraceného, houslisty Bohuslava Matouška a Jakuba Junka, skupinu Javory Beat s Hanou a Petrem Ulrychovými, zlínskou Filharmonii Bohuslava Martinů a velehradský sbor gymnázia Stojanov. Koncert bude v přímém přenosu vysílat Česká televize a Český rozhlas Dvojka.
 
V pátek 5. července v 10:30 začne tradiční slavnostní poutní mše svatá, při níž bude hlavním celebrantem zástupce Vatikánu v ČR Charles Daniel Balvo.
 

Palladium země České na jubilejním Velehradě

VelehradBěhem letošního 20. ročníku Dnů lidí dobré vůle bude na Velehradě ve dnech 4. a 5. července 2019 mimořádně vystaveno Palladium země České. Stane se tak u příležitosti tří významných výročí, která si letos připomínáme – 1150 let od smrti sv. Cyrila a současně jmenování prvního moravského arcibiskupa sv. Metoděje, 200 let od jmenování kardinála Jana Rudolfa třetím olomouckým arcibiskupem a 30 let od svatořečení sv. Anežky České.

PalladiumPalladium země České je kovový reliéf ze 14. století, legendou spjatý se sv. Václavem, reprodukující ikonografický typ Svatovítské madony. Svůj domov má v chrámu Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi. Podle tradice jde o dar, který obdržela svatá Ludmila při křtu s knížetem Bořivojem od prvního moravského arcibiskupa svatého Metoděje právě na Velehradě. Staroboleslavský mariánský obraz byl za záštitu (palladium) českých zemí prohlášen roku 1609 po vydání Rudolfova majestátu, kdy čeští katolíci putovali ve velkém průvodu z Prahy do Staré Boleslavi prosit o záchranu katolické víry. Roku 1632 bylo palladium uloupeno Sasy a až o čtyři roky později navráceno za výkupné téměř sto tisíc zlatých.
Velehrad - významné poutní místo

Velehrad - významné poutní místo

Velehrad patří k nejvýznamnějším poutním místům v České republice. Chloubou farnosti je barokní bazilika s přilehlými budovami bývalého cisterciáckého kláštera. V roce 1927 byl udělen zdejšímu chrámu titul a výsady menší baziliky (bazilika minor).