Úvod > Aktuality > Oslavy věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velehradě budou plné lidí dobré vůle
Oslavy věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velehradě budou plné lidí dobré vůle
"> "> "> "> "> Slavnostní poutní mše svatá "> Vecer lidí dobré vule "> "> Rucní prepisování bible "> Soutež ve fotbalových dovednostech
Památky

Oslavy věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velehradě budou plné lidí dobré vůle

  • Vydáno3. července 2021
Ve dnech 4. a 5. července 2021 ožije Velehrad tradičními cyrilometodějskými oslavami. Loni proběhly ve velmi omezeném režimu a určitým epidemiologickým opatřením se nevyhnou ani letos. Hlavním tématem 22. ročníku je poděkování všem nejen v první linii, kteří stále bojují proti covidové pandemii. Současně velehradské oslavy připomenou rok sv. Josefa, 170. výročí narození Antonína Cyrila Stojana a 100. výročí jeho jmenování olomouckým arcibiskupem. Chybět nebude ani připomínka k 1100. výročí úmrtí sv. Ludmily, patronky rodin a první české světice.
dny lidí dobré vůleVe dnech 4. a 5. července 2021 ožije Velehrad tradičními cyrilometodějskými oslavami, které jsou známy jako Dny lidí dobré vůle. V neděli 4. července se v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje uskuteční tradiční modlitba za vlast. Mezi účastníky budou politici, hasiči, zdravotníci, policisté a široká veřejnost.

Během nedělního odpoledne poběží na Velehradě program Mladí fandí Velehradu. Nejen náctiletí návštěvníci se mohou těšit na parkourové vystoupení, prostor pro freestyle na koloběžkách, skateboardu nebo in-line bruslích a večerní Godzone worship night. Součástí je také představení a inspirace řady aktivit mladých a pro mladé.

rukopisDále proběhne v rámci nedělního programu tradiční Mezinárodní setkání vozíčkářů, Aktivity pro životní prostředí, Soutěž ve fotbalových dovednostech, Ruční přepisování Bible a celá řada zajímavých výstav. Největší z nich bude věnována výročí A. C. Stojana. V 16 hodin pak proběhne v Archeoskanzenu v Modré hudební odpoledne „Písnička pro „tatíčka Stojana“ k narozeninám“. Vystoupí Vlasta Mudríková, Šohajka, Franta Uher a Valašský Vojvoda, moderuje Petr Šiška.

K vidění budou také vězeňské práce, vítězné obrázky výtvarné soutěže Cestou dvou bratří, velkoformátové fotografie Martina Školouda „Pocta kapitánu Emilu Kapaunovi“ nebo „Světlo písma“, které návštěvníky seznámí s nejcennějšími bulharskými středověkými iluminovanými rukopisy z 10. až 18. století. Vzhledem k aktuální situaci bude na Velehradě instalována také tematická výstava „Zdravotníci, děkujeme vám!“. Na nádvoří u velehradské baziliky pak bude umístěna putovní výstava „Kněžna svatá Ludmila“.
 

Tradiční Večer lidí dobré vůle pomůže jižní Moravě

Slavnostní poutní mše svatáDny lidí dobré vůle 2021 vyvrcholí v pondělí 5. července v 10:30 hodin na nádvoří před bazilikou Slavnostní poutní mší svatou. Hlavním celebrantem bude Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský, kazatelem Mons. Thlic. Vojtěch Cikrle, biskup brněnský. Mše svatá se může konat dle rozhodnutí Nejvyššího správního soudu bez omezení. Také benefiční koncert moci zhlédnout všichni, a to díky přímému přenosu Českou televizí a Českým rozhlasem – Radiožurnálem.

Hudební hostitel Večera lidí dobré vůle Jiří Pavlica s Hradišťanem si v 19:30 hodin na velehradské pódium pozve houslistu Václava Hudečka spolu s Markem Pavlicou, dále zpěváka Davida Deyla, Petru a Rafaela Álvarezovi a jejich syny Francisca a Josue, Antikvartet Dušana Vančury, Sbor dětí Střípky se svými rodiči, sbormistra Pavla Kociána, Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu, sbormistryni Věru Hrdinkovou, Jiřího Pospíchala & Slovácký komorní orchestr, členy Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín a dirigenta Stanislava Vavřínka.

dny lidí dobré vůle_Výtěžek z koncertu poputuje na Konto lidí dobré vůle. Peníze dostane NF Adiuvare a také lidé, kteří  kvůli koronavirové pandemii přišli o peníze nutné k zajištění základních životních potřeb. Mezi velehradské dárcovské projekty přibyla aktuálně také pomoc jižní Moravě, kterou zasáhlo ničivé tornádo.

Před koncertem proběhne ve velehradské bazilice Modlitba za vlast, která je také organizována ve spolupráci s Armádou ČR. Mezi účastníky jsou političtí představitelé, hasiči, zdravotníci, policisté a široká veřejnost. Letos by se Modlitby za vlast měl účastnit také arm. generál Emil Boček, který je jedním z posledních žijících veteránů.
Dny lidí dobré vůle na Velehradu 2022

4.7.
5.7.
Dny lidí dobré vůle na Velehradu 2022

Ve dnech 4. a 5. července ožívá Velehrad tradičními cyrilometodějskými oslavami, kterých se každoročně účastní na 30 tisíc lidí.

Velehrad – významné poutní místo

Velehrad – významné poutní místo

Velehrad patří k nejvýznamnějším poutním místům v České republice. Chloubou farnosti je barokní bazilika s přilehlými budovami bývalého cisterciáckého kláštera. V roce 1927 byl udělen zdejšímu chrámu titul a výsady menší baziliky (bazilika minor).

Další aktuality

13.5.
2022
Zoo Zlín otevírá Jaguar Trek!

Zoo Zlín otevírá Jaguar Trek!

Zlínský kraj | Příroda
4.5.
2022
10 tipů, kde si půjčit loď na Baťově kanále

10 tipů, kde si půjčit loď na Baťově kanále

Zlínský kraj | Letní sporty