Úvod > Aktuality > Dny evropského dědictví proběhnou o víkendu v Příboře
Dny evropského dědictví proběhnou o víkendu v Příboře
"> "> Piaristický klášter v Príboru "> Dny evropského dedictví v Príbore
Kultura

Dny evropského dědictví proběhnou o víkendu v Příboře

  • Vydáno13. září 2019
Město Příbor se již tradičně zapojí od pátku 13. září do soboty 14. září do Dnů evropského dědictví. Hlavní "památkový" den je připraven na sobotu, kdy budou vybrané pamětihodnosti otevřeny od 9:00 do 17:00 hodin všem příchozím zcela zdarma.

Klášterní kostel sv. Valentina v PříbořeV rámci programu Dnů evropského dědictví v Příboře 2019 jste již v pátek 13.9. od 18:00 hodin zváni do Kulturního domu na koncert s názvem "My dva a čas anebo když navečer jsme pod hvězdami stáli". Na podiu vystoupí Evergreen band, vstup je volný.

V sobotu 14. 9. budou příborské památky otevřené dokořán, a to od 9:00 do 17:00 hodin, komentovaná procházka městskou památkovou rezervací proběhne od 10:30 a nese podtitul "Kamenná tajemství Příbora".
V 11:00 a 13:00 hodin se pak chystají prohlídky města "Pověsti a památky".

V 15:00 hodin započne ceremonií na náměstí S. Freuda bohatý historický program, můžete se těšit i na večerní koncert šansonův 18:00 hodin. Ve 21:00 hodin bude slavnost ukončena.


A jaké památky budou zpřístupněny?

město PříborV Piaristickém klášteře to bude refektář až zasedací místnost a muzeum i pamětní síň S. Freuda. Nahlédnete také do zdejších kostelů: kostela sv. Františka, farního kostela Narození Panny Marie (věž bude zpřístupněna od 9:00 do 11:00 a od 15:00 do 17:00), kostel sv. Valentina, kostel sv. Kříže; a dále rodný dům Sigmunda Freuda, radnice (schodiště a galerie s výstavou) a kulturní dům (výstava Tatra a Bedřich Karlseder).

Rodný dům Sigmunda Freuda v Příboře

Rodný dům Sigmunda Freuda v Příboře

V rodném domě Sigmunda Freuda se nachází expozice pravnučky zakladatele psychoanalýzy, paní Jane McAdam Freud. Výstava není zaměřená na život a dílo Sigmunda Freuda, ale je moderním uměleckým znázorněním psychoanalytických symbolů.

Piaristický klášter v Příboru

Piaristický klášter v Příboru

Klášter byl založen roku 1694 olomouckým biskupem Karlem II. z Lichtenštejna – Kastelkornu pro účely rozšíření práce církevního řádu piaristů. V budově dnes sídlí Městské muzeum a knihovna. Místnosti v přízemí západního křídla slouží ke společenským a kulturním akcím i ke svatebním obřadům.

Farní kostel Narození Panny Marie v Příboře

Farní kostel Narození Panny Marie v Příboře

Dominantou města Příbor je románsko – gotický farní kostel Narození Pany Marie, ležící na hraně svahu nad řekou Lubinou ve východní části historického jádra města. Kostelu dominuje vysoká štíhlá věž. Prodělal stavební úpravy od dob románských, přes gotické a renesanční, až po barokní úpravy.

Klášterní kostel sv. Valentina v Příboře

Klášterní kostel sv. Valentina v Příboře

Na západním okraji města Příbora, naproti barokní piaristické koleji, která dnes slouží jako městské muzeum, se nachází barokní skvost města – klášterní kostel zasvěcený sv. Valentinovi.

Kulturní dům Příbor

Kulturní dům Příbor

Kulturní dům v Příboře, dříve nazývaný jako Katolický dům, se nachází v Ochranném pásmu Městské památkové rezervace Příbor. Objekt byl postaven v letech 1909 – 1911 v secesním stylu.

Zahrady piaristického kláštera v Příboře

Zahrady piaristického kláštera v Příboře

V říjnu 2015 byly po několikaleté rekonstrukci slavnostně otevřeny zahrady piaristického kláštera v Příboře. Zahrady budou sloužit k relaxaci a klidnému trávení volného času lidí všech generací.

Další aktuality