Úvod > Aktuality > Dny evropského dědictví v Českém muzeu stříbra a Kutné Hoře
Kultura

Dny evropského dědictví v Českém muzeu stříbra a Kutné Hoře

  • Vydáno6. září 2019
I v letošním roce, v rámci dnů EHD 7. a 8. září 2019, otevře všem příznivcům historie České muzeum stříbra své expozice za snížené či symbolické vstupné. Návštěvníci si tak mohou prohlédnout Hrádek, Kamenný a Tylův dům. Své brány otevře zdarma turistům také většina kutnohorských památek.
Kutná HoraV rámci Dnů evropského dědictví 2019 se v Kutné Hoře za zvýhodněné vstupné otevřou některé expozice Českého muzea stříbra. Prohlédnout si 7. až 8. září můžete od 9 do 18 hodin stálou expozici v Hrádku, která zahrnuje I. prohlídkový okruh – „Město stříbra“. V rámci doprovodného programu zde bude vidět výstava "Václav IV. – král ve stínu svého otce". Otevřeno zde bude zcela zdarma po oba dva dny.

Kdo by se chtěl podívat do Vlašského dvora, toho potěší po celý víkend 7. a 8. září snížené vstupné za 30 korun. Otevřeno bude od 9 do 18 a památka nabídne dvě prohlídkové trasy: „Královskou mincovnu“ a „Královský palác“. Ze dvoda Vlašského dvora navíc bude vycházet komentovaná prohlídka městem, vždy ve 12:00 a 16:00 hodin.

Kutná HoraDále budou zadarmo zpřístupněny stálé expozice v Kamenném domě "Královské horní město – měšťanská kultura a život v 17. – 19. století" a „Lapidárium: Umění kameníků středověké Kutné Hory“ společně s celoroční výstavou "Kouzlo sklářského řemesla" pojednávající o vývoji historickém vývoji skla a sklářské hutě v regionu. Kamenný dům bude otevřen 7. a 8. září od 9 do 18 hodin.

Tylův památník se zájemcům otevře zdarma pouze v sobotu 7. září. Účastníci EHD budou moci vstoupit do stálých expozic “J. K. Tyl“ a “Kutnohorské podzemí a jeho průzkum“ včetně právě probíhající výstavy "Ex libris", tedy knižních značek, našich předních grafiků. Tylův dům bude otevřen od 10 do 16 hodin.
 

Procházka městem a další otevřené památky

Kutná HoraProcházka městem s průvodcem se bude konat po oba sváteční dny, tedy 7. a 8. 9. Sraz zájemců je ve 12:00 a 16:00 hodin na nádvoří Vlašského dvora. Účastníci se s kostýmovaným průvodcem vydají na komentovanou procházku městem, která končí před chrámem sv. Barbory. Jednotné vstupné
vychází na 75 Kč, doba trvání cca 1,5 hod. Maximální počet účastníků je stanoven na 60 osob.

A kam se podíváte v rámci EHD v Kutné Hoře zcela zdarma nebo za dobrovolné vstupné? Tak například do již zmíněného chrámu sv. Barbory, kostela sv. Jakuba, kláštera řádu sv. Voršily (dobrovolné vstupné), Spolkového domu, refektáře Sedleckého kláštera a Muzea tabáku, kostela sv. Vavřince na Kaňku, kostela sv. Štěpána v Malíně a dalších kutnohorských kostelů (Matky Boží Na Náměti, Nejsvětější Trojice, sv. Jana Nepomuckého či kaple Božího těla).
Kostel sv. Jakuba v Kutné Hoře

Kostel sv. Jakuba v Kutné Hoře

Chrám je nejstarším z kutnohorských kostelů. S jeho stavbou se začalo po roce 1330. Až do 17. století se kostelu přezdívalo Vysoký, podle jeho věže.

Kostel Matky Boží Na Náměti v Kutné Hoře

Kostel Matky Boží Na Náměti v Kutné Hoře

Kostel Matky Boží Na Náměti byl založen pravděpodobně na místě starší hornické kaple před rokem 1357. Stavba byla nejprve financována z výtěžku prodeje stříbrné rudy, která spadla při obchodování na zdejším rudném trhu z lavic na zem a byla nametena na hromadu a prodána.

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Kaple Božího těla v Kutné Hoře

Kaple Božího těla v Kutné Hoře

Objekt kaple Božího těla se nachází v těsné blízkosti chrámu svaté Barbory a zcela jistě stojí za zhlédnutí. Působivou atmosféru vyvolává nádherný halový prostor vrcholně gotického slohu.

Muzeum tabáku v Kutné Hoře – expozice uzavřena

Muzeum tabáku v Kutné Hoře – expozice uzavřena

Expozice Philip Morris je až do odvolání uzavřena.

Rozhledna na Kaňku a Havířská bouda

Rozhledna na Kaňku a Havířská bouda

Rozhledna na Kaňku u Kutné Hory nabízí díky svému umístění a výšce 30 metrů rozhled do celého kraje. Součástí rozhledny se stala i kavárna se čtyřiadvaceti a restaurace se šedesáti místy. K dispozici je také penzion se šesti pokoji.

Hrádek v Kutné Hoře – České muzeum stříbra

Hrádek v Kutné Hoře – České muzeum stříbra

První zmínka o Hrádku pochází z roku 1312 a napovídá, že osudy tohoto významného objektu začínají hluboko v dobách, o nichž mnoho nevíme. První velké přestavby se Hrádek dočkal na přelomu 14. a 15. století v době, kdy ho vlastnil rychtář Václav z Donína.

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře

Galerie Středočeského kraje je galerie moderního a současného umění, která sídlí v jedinečných prostorách bývalé Jezuitské koleje, v těsné blízkosti klenotu gotické architektury, chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře.

Kamenný dům v Kutné Hoře – Spolkový život a osobnosti Kutné Hory v 19. století

Kamenný dům v Kutné Hoře – Spolkový život a osobnosti Kutné Hory v 19. století

V Kamenném domě naleznete novou expozici Spolkový život a osobnosti Kutné Hory v 19. století. Jak již název napovídá, je zaměřena právě na místní spolky a osobnosti, které udávaly kulturní a společenský rytmus města.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Klášter cisterciáků je nejstarším klášterem řádu v ČR z roku 1142. V posledních letech prodělala katedrála celkovou rekonstrukci a je opět otevřena pro veřejnost. Ve zdech katedrály objevili restaurátoři během svých prací ostatky pohřbených mnichů.

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

Vydejte se na výlet do Českého muzea stříbra a středověkého stříbrného dolu! Během prohlídky se v expozicích seznámíte s historií královského horního města, dozvíte se, jak se kutnohorské stříbro dobývalo a zpracovávalo a získáte informace o významných architektonických skvostech Kutné Hory.

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře

Kutná Hora je jediným městem ve Středočeském kraji, zapsaným na seznam UNESCO, a to zejména díky velkému množství gotických památek. Nenechte si však ujít tento opomíjený skvost barokní architektury, vystavěného dle plánů proslulého architekta F. M. Kaňky v letech 1734-1754.

Knížecí dům v Kutné Hoře – sídlo Základní umělecké školy

Knížecí dům v Kutné Hoře – sídlo Základní umělecké školy

V honosném Knížecím domě v centru Kutné Hory se dnes nachází základní umělecká škola. Mázhaus se používá jako koncertní sál pro konání komorních kulturních pořadů.

Kamenná kašna v Kutné Hoře

Kamenná kašna v Kutné Hoře

Krásná a mohutná kašna uprostřed malého náměstíčka je jedním ze symbolů Kutné Hory. Kvůli narušení pramenů důlní činností musela být voda přiváděna do města ze vzdálených míst. Kamenná kašna sloužila jako rezervoár vzácné pitné vody až do roku 1890.

Tylův dům – rodný dům Josefa Kajetána Tyla

Tylův dům – rodný dům Josefa Kajetána Tyla

Původně Dům u zlatého hřebene v Kutné Hoře je rodným domem Josefa Kajetána Tyla, kde najdete expozici věnovanou životu a dílu této významné osobnosti českého národního obrození.

Průvodcovská služba Kutná Hora – prohlídky stříbrného města

Průvodcovská služba Kutná Hora – prohlídky stříbrného města

Chtěli byste se při návštěvě stříbrného města dozvědět víc, než se dočtete v brožurách a na internetu? Využijte nabídky Průvodcovské služby Kutná Hora.

Lapidárium – nová expozice Českého muzea stříbra v Kutné Hoře

Lapidárium – nová expozice Českého muzea stříbra v Kutné Hoře

Zavítejte do Kamenného domu v Kutné Hoře, kde od letní sezony 2010 nová stálá expozice Českého muzea stříbra. Uvidíte unikátní soubory kamenných plastik – skvosty gotických památek Kutné Hory.

Další aktuality

Keltové v Nižboru zahájí novou sezonu svátkem Beltain

V sobotu 27. dubna se na zámku Nižbor uskuteční tradiční oslavy keltského svátku Beltain. Již několik let touto akcí pro veřejnost zahajují návštěvní sezónu v Informačním centru keltské kultury. Po zimě znovuotevřená stálá expozice o Keltech potěší zvídavé návštěvníky.
Středočeský kraj | Zážitky

Historický festival Bitva Libušín láká na bohatý program

Tip pro všechny milovníky historie a rodiny s dětmi na výlet za dobrodružstvím a historií do Libušína. Největší středověký festival v České republice se bude opět konat v údolí pod bývalým hradištěm kněžny Libuše. Byl založen již v roce 1991 jako jeden z prvních počinů svého druhu v Evropě. V roce 2024 se tak pořádá již 31. ročník této významné události, která se za roky svého trvání rozrostla na jednu z největších svého druhu na starém kontinentě. Největší středověká bitva ve střední Evropě, se uskuteční již v sobotu 27. dubna 2024 v Libušíně u Kladna.
Středočeský kraj | Zážitky

Jaro v Průhonickém parku láká k vycházkám

Užijte si jaro v plné parádě! Přijedete-li do Průhonického parku čeká vás i na konci dubna krásná vycházka. Základní okruh nejzajímavějšími partiemi parku je zajímavý celoročně, prochází pod Alpinem, na Hlavní vyhlídku, rozsáhlými lučními podél potoka Botiče, po hrázi rybníka. V dubnu je otevřeno denně od 7:00 do 19:00 hodin a milovníky flory potěší právě kvetoucí rododendrony i jarní Alpinum.
Středočeský kraj | Příroda

Sezóna chřestu je tady! Ten nejčerstvější pořídíte v Hostíně u Vojkovic

V Hostíně u Vojkovic na Mělnicku už vyrostl první letošní chřest! Na velkofarmě seženete „špargl“ od dubna do konce června. Kromě bílého a zeleného chřestu bude v průběhu chřestové sezóny pěstitel nabízet i nové odrůdy – koupíte tu také fialový chřest. Nenechejte si ujít oblíbené Chřestové a spolu s nimi i křenové slavnosti, které se letos uskuteční v sobotu 11. a v neděli 12. května 2024.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Areál Monínec nabízí sportovní zážitky a spoustu zábavy po celý rok

Středočeský Areál Monínec, který leží jen zhruba hodinu jízdy od hlavního města, nabízí pohodlné ubytování, dobré jídlo, sport od rána do večera, ale také zasloužený odpočinek. A to po celý rok. Najdete jej na Javorové skále 80 km jižně od Prahy na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje nedaleko města Sedlec-Prčice.
Středočeský kraj | Letní sporty

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Středočeský kraj

Naplánujte si originální dovolenou a objevte Středočeský kraj. Vydejte se za zábavou, poznáním, historií nebo odpočinkem do Památníku Karla Čapka na Staré Huti či za tradičním řemeslem do sklárny Rückl v Nižboru. Objevte zámek Březnice, muzeum Eduarda Štorcha v Lobči nebo prozkoumejte Památník národního útlaku a odboje Panenské Břežany. Do svých plánů na výlety zařaďte i Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích, Památník Vojna coby jediný dochovaný komunistický lágr v Česku anebo si užijte výlet s vůní čerstvě upečeného chleba na Hamousův statek ve Zbečně.
Středočeský kraj | Památky

Do Poděbrad se sjedou klasické italské vozy

Klub Fiat Car Classic srdečně zve veškeré italské vozy do roku výroby 1988 na sobotu 20. dubna 2024 do Poděbrad. Na lázeňské kolonádě bude živo, proběhne zde totiž 24. ročník výstavy vozidel, doplněný o soutěž elegance, dobové recesní převleky, soutěže, orientační jízdu historických vozidel s plněním dovednostních a znalostních úkolů, tombola a mnoho dalšího.
Středočeský kraj | Zážitky

Vydejte se na pochod Krajinou barona Ringhoffera

Patříte mezi příznivce turistiky nebo cyklistiky a hledáte tip na výlet? Vydejte se v sobotu 20. dubna na další ročník turistického pochodu Krajinou barona Ringhoffera ve Velkých Popovicích a okolí s celodenním programem.
Středočeský kraj | Letní sporty