ÚvodAktualityDny evropského dědictví tradičně otvírají brány památek po celé republice
Památky

Dny evropského dědictví tradičně otvírají brány památek po celé republice

  • 9. září 2021
Dny evropského dědictví (European Heritage Day – EHD) každoročně v měsíci září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Letošní Dny evropského dědictví proběhnou od soboty 11. září do následující neděle 19. září 2021. Hostitelským městem Národního zahájení EHD 2021 bude Uherské Hradiště. Vyberte si z tipů Kudy z nudy, kam se podíváte!
Deset nepřístupných památek, které v září otevřou mimořádně své nedostupné brány

Deset nepřístupných památek, které v září otevřou mimořádně své nedostupné brány

Více než 700 památek se zapojí do Dnů evropského dědictví, a to většinou zdarma nebo za výhodné vstupné. Akce se koná od 9. do 17. září, letos s podtitulem Život v památkách. Z letošní nabídky je opravdu co vybírat. Portál Kudy z nudy vám přináší deset tipů na běžně nedostupné památky, jejichž návštěvu byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Dny evropského dědictví na Bezdězu

7. 9.8. 9.
Dny evropského dědictví na Bezdězu

V rámci letošních Dnů evropského dědictví v Libereckém kraji bude v gotické hradní kapli na Bezdězu vystavena vzácná dřevořezba z bezdězské křížové cesty a bude zde zpřístupněn ochoz. Vystoupí šermíři ze skupiny Askalon.

Dny evropského dědictví Olomouc 2024

2. 9.8. 9.
Dny evropského dědictví Olomouc 2024

Zahájení Dnů evropského dědictví v Olomouci je spojeno s bohatým kulturním programem, komentovanými prohlídkami města, koncerty aj.

Dny evropského dědictví 2024

7. 9.15. 9.
Dny evropského dědictví 2024

Dny evropského dědictví (EHD) proběhnou v roce 2024 ve dnech od 7. do 15. září. Jejich cílem je hledání cest ke kořenům naší, evropské i světové civilizace. Proto jsou v rámci EHD pořádány nejrůznější doprovodné akce – přednášky, koncerty, městské slavnosti, ale i soutěže.

Dny evropského dědictví v Litomyšli – oslava 25. výročí zámeckého areálu v UNESCO

7. 9.8. 9.
Dny evropského dědictví v Litomyšli – oslava 25. výročí zámeckého areálu v UNESCO

Dny evropského dědictví každoročně v měsíci září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné.

Oživený zámek Náměšť nad Oslavou

14. 9.15. 9.
Oživený zámek Náměšť nad Oslavou

Netradiční prohlídka zámku.

Dny EHD v Kadani 2024

7. 9.8. 9.
Dny EHD v Kadani 2024

Dny evropského kulturního dědictví v Kadani.

Další aktuality

Známé i neznámé skvosty archeologie: hlava Kelta, nejstarší studna světa a teorie obezity venuší

Věstonickou venuši zná asi každý – keramická soška nahé ženy, vyrobená 29 tisíc let před naším letopočtem, je stále ikonickým pravěkým artefaktem nalezeným na našem území. Mezi archeologické poklady České republiky však patří i další skvosty... znáte například opukovou hlavu Kelta z Mšenských Žehrovic anebo šamanovu loutku z Brna? Na výpravu pořádně hluboko do minulosti vás zve Kudy z nudy.
18. červen 2024 6:00
Památky

Kde objevíte málo známé řopíky, sruby a muzea čs. opevnění?

Haničku, Boudu, Hůrku a další velké dělostřelecké pevnosti zná každý, ale co méně známá opevnění a objekty, o které se starají soukromníci a party nadšenců? Prozradíme vám nejenom to, kde je najdete, jak se k nim dostanete a kdy mají otevřeno.
14. červen 2024 8:00
Památky

Najděte svůj poklad: výlet do podzemí nebo na hrad?

Chtěli byste najít poklad z dávných časů? Pojďte s námi do míst, kde už někdo něco objevil! Zavedeme vás do podzemí a také na několik hradů, kde tajemství na své objevitele teprve čekají. Pokud se chcete připojit k hledačům pokladů, možná bude stačit jen málo – třeba jen se dobře rozhlížet kolem sebe.
13. červen 2024 18:00
Památky

Tři trubky, Lešná, Větruše nebo Hněvín: naplánujte si výlety k našim nejmladším zámkům

Hledáte zajímavé tipy na rodinné výlety? Nechte se pozvat na nejmladší zámky, hrady a zámečky u nás. Dýchají romantikou a nabízejí nevšední příběhy i rozmanité zážitky: někde objevíte úžasné vyhlídky, jinde hotely nebo výletní restaurace. Dokonce se svezete lanovkou a navštívíte zoologickou zahradu!
13. červen 2024 8:00
Památky

Vyhlídky z kostelních věží: zajímavosti, rarity a kuriozity

I když Praha má Petřínskou rozhlednu, na Ostravu, Znojmo a Olomouc se podíváte z radničních věží a na Zlín z vyhlídkové terasy slavné Baťovy Jednadvacítky, rozhledny v centrech měst jsou velkou vzácností. Jejich úlohu pak často přebírají kostelní či městské věže, které navíc v záplavě starých i nových rozhleden zůstávají trochu utajené – a věřte, že pohled na hemžení v městských ulicích je leckdy zábavnější než výhled do luk a lesů.
9. červen 2024 12:00
Památky

10 tipů na výlety na nejkrásnější tvrze aneb ve stínu i na výsluní

Historické památky ze středověku a dávní strážci našich dějin: to jsou tvrze. Pojďte se podívat, jak různou podobu kamenné staré stavby mají. Některé můžete prozkoumat do nejmenších podrobností, jinde ale slouží jako soukromé domy a obdivovat je budete jen jako krásné stavby, zrcadlící se v hladinách rybníků.
7. červen 2024 6:36
Památky

Noc kostelů 2024: tipy, kam se podívat na jižní Moravě

V pátek 7. června 2024 se již pošestnácté v rámci Noci kostelů otevřou chrámy a modlitebny v celé České republice. Na svátek všech chrámů, kostelů, kaplí a dalších církevních staveb se připravuje i brněnská diecéze, která pro vás letos otevře 261 kostelů. Některé z nich vám přináší ve svých tipech Kudy z nudy, úplný výčet pak naleznete na webových stránkách Noci kostelů.
6. červen 2024 12:30
Památky

Vydejte se s námi do časů gotiky!

Přeneste se zpět do doby, kdy ideálem muže byl ušlechtilý rytíř na válečném oři, který byl odvážný i slitovný, jemný a kultivovaný. Vznosné gotické stavby vám přiblíží nejen víru tehdejšího člověka, ale mocné kamenné hradby přiblíží i jeho bojovnost a touhu po bezpečí. Navštivte gotické skvosty podle tipů Kudy z nudy.
6. červen 2024 8:26
Památky