!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Noční oblohu rozzáří superúplněk - nejjasnější úplněk letošního roku
Noční oblohu rozzáří superúplněk - nejjasnější úplněk letošního roku
"> "> "> "> ">
Příroda

Noční oblohu rozzáří superúplněk - nejjasnější úplněk letošního roku

Vydáno 26. dubna 2021
Na noční obloze bude možné z pondělí 26. na úterý 27. dubna 2021 pozorovat tzv. superúplněk. Měsíc se na své oběžné dráze dostane do přízemí, tedy do bodu nejblíže k planetě Zemi. Bude tak oproti běžným úplňkům zhruba o 13 procent větší, především ale bude zářit jasněji. Úkaz se na obloze objeví letos poprvé, další pozorování stejného jevu nastane také v květnu.
MěsícI když bude Měsíc dobře pozorovatelný celou noc, úplněk nastane na sklonku nového dne, 27. dubna v 5:32 hodin. Měsíc bude navíc svítit zhruba o třetinu jasněji, než při běžném úplňku. I když superúplněk nastává několikrát ročně, ten dnešní bude, jak se zdá, tím nejjasnějším. Vděčí za to jasnému počasí a celkově příznivým klimatickým podmínkám. Co se týče velikosti Měsíce na obloze, nebude „větší než obyčejně“, pozorovatelný však bude větší osvit krajiny.

měsícJako superúplněk astronomové označují úplněk v době, kdy je Měsíc na své eliptické dráze k Zemi nejblíže. Tentokrát to bude ve vzdálenosti „pouhých“ 356 909 kilometrů. Průměrná vzdálenost mezi Zemí a Měsícem je přitom 384 400 kilometrů. O necelých jedenáct hodin později se úplněk ocitne vpřízemí (357 373 km). I přesto bude dobře viditelný i následující večer a noc 28. 4. 2021.

Další a zároveň poslední letošní superúplněk nastane 26. května 2020. Měsíc však bude od Země vzdálen o zhruba čtyři tisíce kilometrů dál než při nynějším úkazu.