!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Dnešní noční oblohu rozzáří superúplněk - nejjasnější úplněk letošního roku
Dnešní noční oblohu rozzáří superúplněk - nejjasnější úplněk letošního roku
"> "> "> "> ">
Příroda

Dnešní noční oblohu rozzáří superúplněk - nejjasnější úplněk letošního roku

Vydáno 7. dubna 2020
Na noční obloze bude možné z úterý 7. na středu 8. dubna 2020 pozorovat tzv. superúplněk. Měsíc se na své oběžné dráze dostane do přízemí, tedy do bodu nejblíže k planetě Zemi. Bude tak oproti běžným úplňkům zhruba o 13 procent větší, především ale bude zářit jasněji. Úkaz se na obloze objeví letos podruhé, další nastane ještě v květnu.
MěsícI když bude Měsíc dobře pozorovatelný celou noc, úplněk nastane na sklonku nového dne, 8. dubna ve 4:34 hodin. Měsíc bude navíc svítit zhruba o třetinu jasněji, než při běžném úplňku. I když superúplněk nastává několikrát ročně, ten dnešní bude, jak se zdá, tím nejjasnějším. Vděčí za to jasnému počasí a celkově příznivým klimatickým podmínkám. Co se týče velikosti Měsíce na obloze, nebude „větší než obyčejně“, pozorovatelný však bude větší osvit krajiny.

měsícJako superúplněk astronomové označují úplněk v době, kdy je Měsíc na své eliptické dráze k Zemi nejblíže. Tentokrát to bude ve vzdálenosti „pouhých“ 356 909 kilometrů. Průměrná vzdálenost mezi Zemí a Měsícem je přitom 384 400 kilometrů.

Další a zároveň poslední letošní superúplněk nastane 7. května 2020. Měsíc však bude od Země vzdálen o zhruba čtyři tisíce kilometrů dál než při nynějším úkazu. Opakem superúplňku je úplněk v odzemí, neboli mikroúplněk. Ten letos připadá na 20. dubna, kdy bude Měsíc od Země dělit 406 446 kilometrů.
Dubnový superúplněk

27.4.
28.4.
Dubnový superúplněk

Na noční obloze bude možné dne 27. dubna 2021 pozorovat tzv. superúplněk. Měsíc se na své oběžné dráze dostane do přízemí, tedy do bodu nejblíže k planetě Zemi. Bude tak oproti běžným úplňkům zhruba o 13 procent větší, především ale bude zářit jasněji.

Další aktuality