Úvod > Aktuality > Velký návrat výstavy Exota Olomouc: Největší papoušek světa, evropské unikáty i světové premiéry!
Příroda

Velký návrat výstavy Exota Olomouc: Největší papoušek světa, evropské unikáty i světové premiéry!

  • Vydáno13. října 2023
Na čtyři tisíce exotických a často také vzácných ptáků budou od 13. do 15. října 2023 k vidění na Výstavišti Flora Olomouc. Po pětileté odmlce se sem vrací jedna z tradičních a oblíbených akcí – Exota Olomouc! Tato mezinárodní výstava exotického ptactva letos obsadí největší pavilon A, další tři menší pavilony a také Palmový skleník. Těšit se můžete na papoušky, tukany, drobné exoty, kanáry, exotické bažanty či okrasnou vodní drůbež.
papoušek ara hyacintovýV celé Evropě žije těchto papoušků jen zhruba deset a jeden – extrémně vzácný amazoňan žlutokrký v modré mutaci bude od 13. do 15. října k vidění na výstavě Exota Olomouc 2023 na Výstavišti Flora Olomouc.

Tradiční mezinárodní výstava exotického ptactva se sem vrací po pěti letech ve velkém stylu. Návštěvníci se mohou těšit na řadu unikátů, mnohé budou veřejně k vidění vůbec poprvé. A to v rámci celého světa. Vystavený bude i největší papoušek na světě – ara hyacintový přezdívaný modrý král zelené Brazílie.

Výstava Exota Olomouc patří svým rozsahem a významem mezi největší akce svého druhu v Evropě. Letos se počet vystavených ptáků pohybuje kolem čtyř tisíc. Exota Olomouc je bezpochyby pojem, který je mezi chovateli a milovníky exotického i okrasného ptactva známý na celém světě přes čtyřicet let. Dříve se tato výstava pořádala co dva roky – a pořadatelé v tom budou od letošního roku opět pokračovat.

papoušekStředobodem výstavy je největší pavilon A, kde lidé najdou hlavní expozici papoušků. Dominuje zde velká voliéra s hejnem zhruba padesáti pestrobarevných ptáků. Právě v pavilonu A je k vidění i jeden z nejvzácnějších ptáků výstavy amazoňan žlutokrký v modré mutaci. Díky spolupráci s chovateli z celé Evropy se pořadatelům podařilo do Olomouce dostat mnoho unikátů. Někteří tito ptáci nebyli ještě nikdy a skutečně nikde na celé planetě vystavení. Na výstavě Exota Olomouc 2023 tak budou mít světovou premiéru. Návštěvníci se mohou těšit na opravdu vzácné exempláře ptáků, které nejsou běžně (například v zoo či jinde) k vidění. Výstavu pořádá Český svaz chovatelů – základní organizace Exota Olomouc spolu s Výstavištěm Flora Olomouc.

bažant zlatýV přístavbě pavilonu A – jak v přízemí, tak v 1. patře – se pak odehraje velké Mistrovství ČR exotických ptáků. Chovatelé na něj dovezu na tisíc ptáků. Pavilon E bude patřit expozici tukanů, v pavilonu G připravil ČSCH expozice exotických bažantů, vodních ptáků a holubů. Na exotické ptactvo se ale můžete těšit také ve sbírkových sklenících. Tady je uvidíte v tom nejpřirozenějším prostřední.

Je to výstava, která se nevěnuje pouze prezentaci chovu exotických ptáků, ale zároveň i rozšiřuje a zvyšuje povědomí široké veřejnosti o stavu ekologie na Zemi. Součástí celé výstavy je možnost nákupu nejrůznějších krmiv, doplňků a dokonce i samotných ptáků. Taktéž jsou zde prezentovány různé spolky, kluby a školy, které mají co do činění se zvířenou.
 

Vstupenky, otevírací doba a parkování

tukanVýstava Exota Olomouc se na Výstavišti Flora Olomouc koná od pátku 13. do neděle 15. října 2023. Otevřeno je v pátek a v sobotu od 8 do 18 hodin a v neděli od 8 do 17 hodin, vstupenky seženete za 180 Kč pro dospělé a 90 Kč zaplatí děti a mládež. Rodinné vstupné pro 2 rodičea max. 3 děti je stanovena na 360 Kč.

Bezplatné velkokapacitní parkoviště je zajištěno u Galerie Šantovka – plocha P6. A byť aktuálně v Olomouci dopravu komplikuje uzavírka části vnitřního obchvatu (ulice Pražská, Foersterova a Albertova), cest sem vede hned několik. Objízdné trasy se týkají řidičů, které na výstavu Exota Olomouc 2023 a parkoviště P6 míří po dálnici D35 ze směru od Litovle a Mohelnice a také po silnici od Topolan. Nejdůležitější je při příjezdu po D35 sjet na západní obchvat Olomouce. A to hned na prvním kruhovém objezdu na kraji Olomouce ve směru na Ostravu a Brno. Ze západního obchvatu je možné přes EXIT 267 zamířit k centru Olomouce po ulici Brněnská. Z ní je potřeba u Hotelového domu najet ve směru na Opavu a Přerov na ulici Velkomoravská. Z ní pak už vede odbočka ke galerii Šantovka a k parkovišti P6. Pro ty, kteří do Olomouce přijedou od obce Topolany, se vyplatí pokračovat směrem k centru Olomouce po třídě Míru a zde u restaurace Avion odbočit doprava na ulici Neředínská a dál pokračovat po ulici Okružní a Hraniční. Ta ústí do Brněnské ulice.
Výstaviště Flora Olomouc

Výstaviště Flora Olomouc

Výstaviště Flora Olomouc se stává pravidelně dějištěm patnácti výstav a veletrhů, jejichž základ tvoří tradiční květinové výstavy, expozice okrasných dřevin, výpěstků, ovoce a zeleniny.

Další aktuality

Na hradě Bouzov si prohlédnete během března speciální zimní okruh

Hrad Bouzov se pečlivě připravil na novou sezónu, kterou otevírají březnové Zimní prohlídky už v pátek 1. března 2024. Trasa bude přístupná každý všední den v 11:00 a 13:00 hodin. O víkendu je v provozu od 10:00 do 14:00 hodin.
Olomoucký kraj | Památky

Hrad Šternberk zahajuje o víkendu novou sezónu

Po krátké zimní přestávce se již v březnu otevírají brány hradu Šternberk na Moravě. Otevřeno bude od soboty 2. 3. 2024. Pro návštěvníky na hradě připravují na každou sobotu pravidelné prohlídky I. a II. okruhu, které jsou k dispozici od 10 do 15 hodin. Základní okruh "Šlechtické reprezentační prostory" zahrnuje prohlídku prvního patra hradu a nově také kuchyně. Druhý okruh nazvaný „Život na šlechtickém sídle“, vezme zájemce do pokojů na druhém patře hradu, kam patří např. Dámský salón, Lovecký pokoj nebo Velká jídelna.
Olomoucký kraj | Památky

Helfštýn otvírá o březnových víkendech brány hradu

Od března můžete opět navštívit středověký hrad Helfštýn, který víkend nabízí možnost obdivovat jeho prostory. Od 2. března 2024 bude na hradě otevřeno vždy o víkendech, a to od 9:00 do 16:00 hodin.
Olomoucký kraj | Památky

Duchovní Olomouc: tipy na spirituální cesty za chrámy a kostely do hanácké metropole

Olomouc je po Praze nejrozsáhlejší městskou památkovou rezervací v ČR. Jen pár kroků od Horního náměstí se tyčí výjimečná stavba gotického kostela sv. Mořice, která se pyšní jedněmi z největších varhan v Evropě. Mezi Horním a Dolním náměstím se můžete proplétat romantickými uličkami, kde narazíte na kostel sv. Michala s trojící barokních kopulí dotvářejících charakteristické panorama města nebo kapli sv. Jana Sarkandra, kde byl na místě původní věznice umučen kněz Jan Sarkander. V Dómské ulici spatříte monumentální novogotickou katedrálu sv. Václava a areál bývalého přemyslovského paláce, kde nyní sídlí Arcidiecézní muzeum. Nedaleko Václavského náměstí stojí také Arcibiskupský palác, který je jediným veřejnosti zpřístupněným sídlem arcibiskupa ve střední Evropě.
Olomoucký kraj | Památky

Lyžování v Jeseníkách: tipy z lyžařských areálů, kde si sjezdovky ještě užijete

Chystáte se na víkend, jarní prázdniny anebo zimní dovolenou do Jeseníků? Pak si s sebou určitě přibalte sjezdovou výbavu. I když to na mnohých místech Česka vypadá spíše na jarní vycházky, v Jeseníkách se stále zima drží a zdejší skiareály vás svou na své sjezdovky. Kam se vydat na svah vám poradí Kudy z nudy.
Olomoucký kraj | Zimní sporty

Česko ve filmu: Kladivo na čarodějnice, nejtemnější film režiséra Otakara Vávry

Jedním z nejznámějších filmů režiséra Otakara Vávry je Kladivo na čarodějnice z roku 1969, dramatická rekonstrukce průběhu čarodějnických procesů ve Velkých Losinách koncem 17. století podle románu Václava Kaplického. Film byl alegorií na politické procesy padesátých let a až do sametové revoluce 1989 se nesměl veřejně promítat.
Olomoucký kraj | Zážitky

Jarní prázdniny a zima v Jeseníkách a Rychlebských horách: lesní bar, lyžování a zážitky s dětmi

Chystáte se na jarní prázdniny podniknout výlet či dovolenou v severní části Jeseníků? Skvělá volba – kromě sjezdovek tam totiž objevíte spousty zajímavých míst a akcí, které váš pobyt zpestří. Inspiraci, kam vyrazit, vám přináší Kudy z nudy.
Olomoucký kraj | Životní styl

Malí navštěvníci se v Pradědově dětském muzeu o jarních prázdninách rozhodně nenudí

Dětská vesnička nabízí milion a jednu hru... na kuchaře, na doktora, na ježibabku, hokynáře i hospodského. Vejděte na náves a žijte životy obyvatel každého jesenického domečku. Ochutnejte regionální potraviny a speciality v samoobslužné kavárničce a zaplaťte do prasátka zlaťáky.
Olomoucký kraj | Zážitky