Úvod > Aktuality > Dnes se ve Slatiňanech koná Chovatelský den a oslava 70. výročí hřebčína
Dnes se ve Slatinanech koná Velký jezdecký den
"> Dnes se ve Slatinanech koná Velký jezdecký den "> K tradicním císlum ve všech hrebcínech patrí predvádení plemeníku "> Protože starokladrubský kun patrí mezi tzv. barokní plemena, je venována pozornost i baroknímu jezdení
Letní sporty

Dnes se ve Slatiňanech koná Chovatelský den a oslava 70. výročí hřebčína

  • Vydáno27. června 2015
V Zámeckém parku ve Slatiňanech proběhne dnes oslava 70. výročí hřebčína Slatiňany a Chovatelský den s bohatým programem. Program se uskuteční v atraktivním prostředí zámeckého parku.
Ukázka drezuzry

Po slavnostním zahájení s vlajkonoši na koních ve 13 hodin se mohou návštěvníci těšit na bez mála 20 různých vystoupení. Mezi nimi i křest první narozené starokladrubské klisničky FIERY – 9, které jste vybírali jméno vy, návštěvníci a příznivci Národního hřebčína prostřednictvím hlasování na facebooku.

Kmotrem hříbátka bude oblíbený herec Marek Vašut. Další netradiční podívanou přinese kočárová čtverylka složená z 8 dvojspřeží starokladrubských vraníků a běloušů, dámy v sedlech, Jump and drive nebo třeba vystoupení hostů – Městská policie Pardubice, Střední škola chovu koní a jezdectví Kladruby nad Labem, ZH Tlumačov, Mgr. Romana Hájková a Kamila Kociánová.

Diváci, kteří navštěvují tuto akci pravidelně ve Slatiňanech vědí, že se vždy jedná o velice zajímavou podívanou ať už na domácí majestátní plemeno starokladrubských koní, umění jejich jezdců v zápřežích i pod sedlem, tak i na umění hostů.

K tradičním číslům ve všech hřebčínech patří předvádění plemeníků. Protože starokladrubský kůň patří mezi tzv. barokní plemena, je věnována pozornost i baroknímu jezdění. Dále uvidíte ukázky drezury, čtverylku v dámských sedlech, křtiny hříbat, skokové ukázky a mnoho dalšího. Po celý den budete mít možnost se občerstvit v jídelně hřebčína či ve stáncích na nádvoří, rovněž bude také možné se svézt kočárem či si zakoupit různé upomínkové předměty.

Téměř čtyřhodinový program zakončí slavnostní vícespřeží starokladrubských vraníků. TProgram probíhá od 10:00 do 16:00 a bude možné v rámci zakoupeného vstupného zúčastnit se i prohlídky stájí s výkladem průvodce.  
Anglický park ve Slatiňanech s výběhem pro koně

Anglický park ve Slatiňanech s výběhem pro koně

Zámecký park ve Slatiňanech vznikl již na konci 18. století na popud majitele – knížete Karla Auersperga. Od roku 2017 do 2020 probíhala obnova zámeckého parku. Navrátila se původní sbírková bohatost dřevin, byly zrekonstruovány drobné stavby a parky byl rozdělen na volně přístupnou a placenou část.

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum věnované koním

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum věnované koním

Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

V hřebčíně Slatiňany se přes 60 let chová starokladrubský kůň v černé barvě, čili starokladrubský vraník. Starokladrubský kůň se řadí mezi barokní plemena koní, má španělsko-neapolský původ a vznikl pro ceremoniální účely panovnických dvorů.

Další aktuality